yagoar
Posty: 110
Rejestracja: 01-03-2011 18:53

01-10-2015 21:57

Witam !
Mam niesamowity problem. Chcę kupić sobie w miarę cichą lampę do domu ale nie potrafie sie zdecydowac. Waham się miedzy Bugera G5 a Laneyem IRT 15H ( no i ew Studio ale to bardzo ewentualnie). Do tego kolumna Harley Benton G112 z Vintage 30. Na temat obu wzmiacniaczy wiadomości jest niewiele, szczególnie o bugerze.
Sugerując sie sprzedażą na Thomannie popularniejsza jest Bugera. Ma też mniejszą moc i 2 kanały (Laney ma 1).
Jeśli o Laneya chodzi mam wrażenie że brzmi odrobinę fajniej ( ale nie na tyle żeby usprawiedliwac to taka roznica ceny). Wydaje mi się że ma też lepsze symulacje kolumna na wyjsciu sluchawkowym z ktorego tez bede korzystał w miare czesto.
Swoją drogą jaka jest różnica w ilości lamp ? czy to kwestia mocy czy brzmienia?
Jakieś sugestie, porady, ktoś grał na tych wzmakach?
Czytalem że head można nagrywać z wyjscia Send pętli efektów - jaki jest tego minus i haczyk ? ( oprocz tego że odpada nam wtedy pętla)

Proszę nie pisać o awaryjności Bugery, chodzi o egzemplarz niedawnej produkcji które już nie posiadają wady przez ktore Bugera była taka awaryjna.

wolo1994
Posty: 165
Rejestracja: 07-07-2013 11:28

03-10-2015 21:57

Kolumna 112 to gówno, uwierz gra jak karton. Najlepiej kup sobie 212 ale najpierw kup wzmacniacz, abyś mógł ograć sobie na różnych głośnikach. Po drugie ilość lamp wpływa na brzmienie tylko zależy jakie czy 12a.. czy el.., bo el.. masz na końcówce mocy więc różnica pomiędzy brzmieniami będzie inna. Jeśli chodzi o te wzmacniacze to różnica jest i tu i tu. Za bugerą przemawia fakt iż ma dwa kanały i to tyle. Laney jest o tyle lepszy iż ma lepszy reverb, posiada ogranicznik mocy do 1watt a to na pewno Ci się przyda bo w domu 15w lampy rozkręcić aby mieć przester jest bardzoo ciężko (chodzi o sąsiadów oczywiście). Ogółem wzmak jest wyposażony w przydatne bajery (wyjścia na kolumny, pętla itd.) Co do nagrywania przez pętle nie ma haczyka, po prostu wtedy nie możesz używać delaya oraz innych efektów które podłączałbyś do wyjścia liniowego :d Moim zdaniem laney jest o wiele lepszy (droższy co prawda) o wiele bardziej uniwersalny, bugerę kupują bo jest najtańszym wyborem :P

noobgitary
Posty: 18
Rejestracja: 04-10-2015 08:57

04-10-2015 09:32

a ja zdecydowałem się na VOX AC4c1-12 ma zamkniętą kolumnę, 1 kanał, głośnik 12" szczerze polecam.

yagoar
Posty: 110
Rejestracja: 01-03-2011 18:53

04-10-2015 13:05

Dzięki za odpowiedź. Bugera ma redukcje do 1W a nawet do 0.1 W tak na marginesie. Poza tym ma te same bajery co Laney irt 15h, nie wiem jak jakościowo.
Jak ma sie 212 jesli chodzi o głośność w porównaniu do 112? Bo przecież to niby moc heada odpowiada za glosnosc, przynajmniej głównie, wiec bedzie jakaś różnica (przypominam chodzi o głośność)?

wolo1994
Posty: 165
Rejestracja: 07-07-2013 11:28

04-10-2015 18:17

Bardzo mała a brzmienie będzie o wiele pełniejsze. Możesz zobaczyć sobie kanał na yt ksantyp77, robił porównanie kolumny 412 i 112 różnica mega

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1649
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

04-10-2015 18:22

Zastanów się co dokładnie chcesz. Bo piszesz że ma być mała moc i głośnik 212( ale po co?). Sam mam combo 30W na 112 i robi dość hałasu na próbach jak i spokojnie używam w domu. Musisz też wiedzieć że odczuwalne zmniejszenie głośności o połowę ma się jak 100W do 10W. Więc praktycznie czy kupisz 15W czy 30W nie będzie miało większego znaczenia. Będzie to grało dość głośno, jak i cicho - jak sobie ściszysz. Bowiem nie kupujesz JTM 45, JMP czy SLP, które wymagają super linka i rozkręcenia gał na godz 5. Tylko zastanawiasz się nad współczesną i w dodatku kiepską Bugerą i kiepską paką, co szczerze mówiąc Marshallowi VS 8080 może chassis pucować. No i na zestaw trzeba mieć z 1400, a to w porównaniu do Laneya trochę za dużo. Co do nagrywania z sendu. Jest to możliwe, ale efekt będzie niezadowalający, bowiem w piecach lampowych przester, który odróżnia go od tranzystora, powstaje w także w końcówce. A zatem koliduje to z ideą pieca w pełni lampowego. Na ilość lamp nie ma co patrzeć, bo zwykle jest mniej więcej po tyle samo. 2-3 na przedwzmacniaczu, jedna na odwracaczu fazy ( tylko Push-Pulle) i 2-4( w zależności od mocy) na końcówce. Ilość nie wpływa na jakość dźwięku, tylko konstrukcja.

wolo1994
Posty: 165
Rejestracja: 07-07-2013 11:28

04-10-2015 19:05

Nie wiem czy zauważyłeś ale laney to jednokanałowy head więc z tą głośnością to się trochę mylisz... Do tego jak to określiłeś "konstrukcja" wpływa na brzmienie aczkolwiek konstrukcja to też lampy i ilość lamp zawsze WPŁYNIE na brzmienie, nie wiem skąd teoria że nie. Oczywiście nie mówię tutaj o ilości przesteru bo zazwyczaj okazuje się że mniejsza ilość lamp ma więcej przesteru, dziwne? Nie, po prostu producenci dodają swój przester dlatego taka DSL ma 3 lampy, dwie na preampie i trzecia na inverterze a ma więcej gainu niż bugery które mają po 4 lampy na preampie :P Nawet jedna lampa w wzmaku zmienia charakterystykę grania jak i brzmienia, inaczej gra się na 2 lampach na preampie z przesterem (przester - kostka) niż na full 4 lampach bez. Co do głośników to uwierz że v30 są przereklamowane, w porównaniu do eminence mają naprawdę siarzysty dźwięk i za dużo góry, oczywiście eminence są droższe. No i tak jak pisał w pierwszym poście, musisz koniecznie ograć sobie wzmak na kilku kolumnach bo nie wszystkie głośniki pracują dobrze z danymi wzmakami.

noobgitary
Posty: 18
Rejestracja: 04-10-2015 08:57

11-10-2015 08:08

potwierdzam - ilość lamp w preampie i końcówce mocy ma wpływ na brzmienie wzmacniacz nie wspominając o ich typie, rodzaju i producencie.
Niemniej jednak chyba wybrałbym legendarnego Vox-a a potem Marshalla chyba Line6 ma też jakieś w ofercie i są fajne do zabawy w domu i komputerem.
Albo Yamaha THR do domu wystarczy.

Wróć do „Wzmacniacze gitarowe”