raser888
Posty: 1
Rejestracja: 12-08-2015 21:11

12-08-2015 21:24

Witam. Od 2 lat gram na gitarze akustycznej. Znam podstawowe akordy i potrafię sam sobie dopasowac bicia. Gdy to opanowałem utknąłem w miejscu. Na internecie znalazłem mnóstwo poradników na początek na gitarę akustyczną i jeszcze więcej na elektryczną, jednak nie mogę nic znalezc poza podstawami na akustyka. Czego mam się teraz uczyc? Dodam że znam troche teorii muzyki bo od 5 lat gram na fortepianie.

Awatar użytkownika
Xeno
Posty: 135
Rejestracja: 09-08-2013 17:25

15-08-2015 12:13

Cóż... z pewnością więcej niż paru podstawowych akordów. Naucz się rodzajów chwytów na wszystkie trójdźwięki. czyli dur-mol zmn-zwi, i po prostu przesuwaj po gryfie, zrób sobie takie schematy, gdzie masz pryme akordu i w kazdym schemacie i odnajdziesz bez problemu własciwy akord. Skoro znasz teorie muzyki to chyba nie ma problemu z tym. Zależy tylko na jakim poziomie ale 5 lat to tak jakby szkoła muzyczna, nie? Jakiej muzyki słuchasz? Co lubisz grać? Dlaczego grasz na akustyku, zadaj sobie pytanie co zamierzasz zrobić ze swoją grą i do czego Ci ona posłuży. Czy chcesz zostać multiinstrumentalistą? Grasz palcami czy kostką? W jakiej pozycji siedzisz i jak trzymasz gitarę, jak kostkę/palce... nie można Ci nic doradzić nie wiedząc co chcesz grać, ani w jakim jesteś momencie. 2 lata to niedużo, ale powinieneś już sporo potrafić, chyba że 2 lata temu zacząłeś i przysiadałeś do niej tak raz w togodniu. Ja bym nauczył się tego, co grałeś i umiałes na fortepianie. Konkretne utwory, skale, motywy, cokolwiek. Co do poradników, to wielu nie miałem, więc się raczej nie wypowiem, jak zalezy Ci na nauce improwizacji, to polecam Instrukcję Improwizacji, Szymona Zeiferta, wygoogluj, wyskoczy Ci od razu. taki koszt to ok 70 zł, ale to sie zmieniało, albo 100? Sprawdź lepiej sam.
Jak chcesz sie podciągnąć z teorii gitarowej, to w internecie buszował poradnik uzytkownika tego forum - Kojota,
poradnik-od-zera-do-mistrza-t66017.html przeczytaj ten post, a link masz poniżej, bo ten tu jest przestarzały
nie moge znaleźc tego linku, a najnowszy stwierdza że nie istnieje, poszperam troche

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

15-08-2015 15:02

Prosta odpowiedź - tego co sprawia Ci przyjemność ;)

Ja po nauczeniu się podstawowych akordów zacząłem grać to co mi siedziało w duszy - covery fingerstylowe. Może nie są bardzo skomplikowane ale sprawiają mi przyjemność :)
Teraz brnę przez partię gitary klasycznej z Private investigations Dire Straits.
Mass podstawy teoretyczne I praktykę na fortepianie - wg mnie możesz zagrać wszystko :)

Awatar użytkownika
zekori
Posty: 345
Rejestracja: 27-05-2012 17:54

22-08-2015 20:00

Tego co lubisz słuchać i co chcesz się nauczyć, nic na siłę. Możesz opracować jakiś utwór na akustyka albo zacząć śpiewać do swojej gry. Gra na niejako 2 instrumentach na raz to frajda do kwadratu. :)
Cort X2 BK
Fender CD-60 (shadow SH-145bk)

+ Peavey Bandit 112 red
+ Roland Cube 20XL
+ Kustom Sienna 35 pro

+ Kolumna Aktywna RHA-12/2/250P

Awatar użytkownika
majlosz
Posty: 48
Rejestracja: 22-08-2015 16:59

24-08-2015 17:43

Jak grasz już 2 lata na gitarze, to możesz grać trudniejsze rzeczy, jak fingerstyle. Chodzi tu o przerabianie utworów muzycznych (np. Beatlesów) na jedną gitarę. W Internecie znajdziesz mnóstwo tego typu opracowań. Tak jak to powiedział sss.

Wróć do „Teoria muzyki”