Awatar użytkownika
Train
Posty: 666
Rejestracja: 23-04-2013 17:24

13-07-2015 09:35

Wczoraj jechałem na wyjazd i brałem sprzęt że sobą, wszystko zabezpieczone, dodatkowo folia bąbelkowa, tak jak powinno być. Po dojechaniu na miejsce wszystko podłączam, włączam i wypadł mi kabel z kolumny, czego nie zauważyłem, więc wzmacniacz nie był do niej podpięty. Zdążyłem dosłownie szarpnąć struny, po znalezieniu przyczyny braku dźwięku wszystko poprawiłem i było ok. Włączam, gram tak kilkanaście sekund i było tylko słychać trzask i nieprzyjemny swąd spalenizny z tyłu wzmacniacza. Odłączyłem zasilanie, patrzę co się stało, po chwili go znowu włączam i żarzyła się tylko jedna lampa na końcówce, EL34, cała reszta bez zmian. Czy ktoś wie co mogło być przyczyną takiej awarii? Dodam, że lampy mają może 7-8 miesięcy, nie dawały oznak zużycia, poszła tylko jedna. Nie chcę żeby było tak, że kupię lampy, a zaraz się okaże, że nie w tym tkwi problem, albo problem się powtórzy. Ktoś coś?
'00 Epiphone Les Paul Classic Birdseye Korea LTD
Marshall JCM2000 DSL 50
Marshall Vintage Modern 425A
Dunlop CryBaby GCB95 LTD
Seymour Duncan Distortion B + '59N

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1649
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

18-07-2015 00:42

Posprawdzaj bezpieczniki Powinien spalić się HT. Przy wypięciu kolumny może zjarać się trafo głośnikowe. Ogólnie sprzęt ma zabezpieczenie w postaci bocznika 470 Ohm. Może trafo głośnikowe przeżyło. Następnie poszła jedna z pentod, zazwyczaj zwarcie anody do żarzenia, przez co kolejnym elementem do zjarania jest trafo zasilające - uzwojenie HT. Sprawdź jak wygląda cokół lampy, powinien być nadpalony - mozliwe że do wymiany. Co do wymiany na slepo lamp, to pewności nie można mieć że wszystko będzie ok i wzmak znów nie zaświeci. Jak nie masz wiedzy na ten temat oddaj sprzęt do fachowca, tak może być najtaniej.

Awatar użytkownika
Train
Posty: 666
Rejestracja: 23-04-2013 17:24

24-07-2015 14:15

Jeszcze go do naprawy nie oddałem, bo nie wiem czy wyrobię się z tym finansowo, czy lepiej sprzedać go taniej i kupić coś za te pieniądze. Trafo wygląda na całe, ale jeśli jednak poszło, to jestem w dupie. Bezpieczniki raczej też okej, a lampa, jak widać.
http://imgur.com/a/nX64r
m.imgur.com/a/fMuOg
'00 Epiphone Les Paul Classic Birdseye Korea LTD
Marshall JCM2000 DSL 50
Marshall Vintage Modern 425A
Dunlop CryBaby GCB95 LTD
Seymour Duncan Distortion B + '59N

Wróć do „Wzmacniacze gitarowe”