PoleconyEkonomiczny
Posty: 87
Rejestracja: 03-03-2015 23:30

07-04-2015 22:48

Chcę wymienić siodełko w gitarze elektrycznej i basowej, ale nie mogę znaleźć konkretnych informacji na temat jaka powinna być wysokość strun nad I progiem. Wiem że powinien być prześwit (przy przyciśniętej strunie na progi II), ale jaki?
Na stronie Warwick znalazłem wartość 0,3 mm, to dla gitar basowych, a ile dla elektryków.
Dodam że chcę wymienić siodełka, bo te które są obecnie w gitarach mają takie wycięcia na druty, że struny się kładą na I progu.

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

08-04-2015 09:15

Nie znajdziesz siodełka dopasowanego tak, żeby go nie piłować. Kup kościane albo grafitowe wstępnie nacięte z odległościami strun pod twoją gitarę lub nie nacięte i wklej je. Potem nacinanie i dopiłowywanie. Wspomnę,ze potrzebne będą najlepiej specjalne pilniki. Co do wysokości to możesz w elektryku się sugerować także tym 0,3 jednakże ja np. dopiłowuję siodełko pod struny, które są włożone i będą używane oraz nawet pod styl gry klienta. Różne struny i grubości maja różną amplitudę drgań i czasem te 0,3 będzie dobrze a czasem za mało. To samo tyczy się stylu gry. Jak ktoś kto gra mocno i nie chce brzęczenia to nawet 0,45 mu ustawię.

PoleconyEkonomiczny
Posty: 87
Rejestracja: 03-03-2015 23:30

08-04-2015 17:26

Teraz trochę rozumiem. Przeszukałem zakamarki internetu i znalazłem tyle patentów że głowa boli. Jedni polecają 0,5mm inni 0,25; 0,3; 0,15. Na filmikach mierzą przy dociśniętej strunie na 2 progu, inni bez dociskania(lutnicy). Patentów jest wiele, ale rozjaśniłeś mi mózgownicę. Dzięki.

Wróć do „Zrób to sam”