Awatar użytkownika
kresto
Posty: 59
Rejestracja: 02-12-2013 17:54

08-02-2015 18:24

Witam.

Mam pytanie odnośnie ekranowania gitary. Wiem że jest poradnik ale go nie mogę zrozumieć.

Wiem że mam wykleić komory które chcę zekranować folią miedzianą, już nawet takową zamówiłem.

1. Ale jak połączyć ze sobą zekranowane komory? Wystarczy że przez tunele na przewody przykleję pasek tej folii tak aby stykał się z folią w jednej i drugiej komorze?

2. O co chodzi z tą masą? Wytłumaczcie mi jak najbardziej łopatologicznie. W poradniku było mówione że wystarczy że ekran będzie się stykał z jednym potkiem, a co z drugim? Mam go odizolować od ekranu?

3. Co z przetwornikami? Chcę wyekranować ich komory, muszą dotykać w jakiś sposób ekranu?

Nie umiem lutować i chciałbym obyć się bez tego.
Obrazek

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

08-02-2015 19:00

Jako że temat zawiera prawidłową diagnozę problemu, pomożemy.

raz: Nie wiem, czy obejdziesz się bez lutowania, łączenie ekranów w "tunelu" za pomocą folii może być dość trickowe. Patrz dwa.

dwa: Sklejone kawałki folii są ze sobą w kontakcie elektrycznym (sprawdzałem, choć sugerowałbym lutowanie, dla miedzi to tyle co splunąć, alu raczej się nie poddaje).

trzy: łopatologicznie o ekranie. Poczytaj o klatce Faradaya (albo brałeś już to na fizyce?). Ma za zadanie to to nie dopuścić zewnętrznych zakłóceń elektromagnetycznych do obwodów z przystawkami. Ostatnio w czyimś Strato widziałem nawet osłonę (plastikową) singla wyłożoną miedzią od środka. Jest też argument za tym, żeby mas/ekranów nie prowadzić w sposób prowadzący do pętli (chyba dlatego, że działałoby to jak "dodatkowa" i raczej niepożądana cewka/antena).

cztery: z przetworników wychodzą takie ogonki, i roz-wielokratniają się na końcu. Jedno z wyprowadzeń to "masa/ekran". Należy połączyć z ekranem. Bez pętli, można sobie rozrysować.

pięć: w zasadzie przed "że" pisze się przecinek (tam, gdzie to ma sens, czasem nie ma)

sześć: bez lutowania i tak jesteś wiesz gdzie -- tam, gdzie miejsce Corta!
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
kresto
Posty: 59
Rejestracja: 02-12-2013 17:54

08-02-2015 19:16

Dziękuję za odpowiedź, rozjaśniło mi to wiele :D
Będę próbował, jak się nie uda to zerwę folię i tyle :)

Fizyki już dawno nie miałem a sporą część lekcji przespałem.
Obrazek

Awatar użytkownika
kresto
Posty: 59
Rejestracja: 02-12-2013 17:54

12-02-2015 15:23

Folia dotarła, wykleiłem komory przetworników folią.
Nie łączyłem ich ze sobą jeszcze niczym.

1. I teraz, mogę połączyć komory za pomocą przylutowania kabelka do jednej i do drugiej?

2. Przetworniki oba też muszę masą przylutować do ekranu? Nie zrobi to pętli czy czegoś tam?

3. Muszę jeszcze łączyć to jeszcze z komorą z potkami czy jak zrobię tak jak wyżen napisałem to już wystarczy?

Wolę jeszcze dopytać niż coś spaprać konkretnie.
Obrazek

kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

12-02-2015 18:13

Komory pickupów łączysz między sobą kablelkiem. Kable od pickupów (masa) lutujesz do wspólnego punktu masy np. na potencjometrze. Do tego samego punktu lutujesz przewód z gniazda jack (masa) i mostka.
Polecam przeczytać: http://gragitara.strefa.pl/index-ekran.htm
ObrazekObrazek

Wróć do „Zrób to sam”