kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

30-01-2014 20:16

Z racji tego iż to mój pierwszy post na forum, witam wszystkich serdecznie.

Problemem z jakim chciałbym się zwrócić o pomoc jest kopia Kranka DM z efekty-diy.pl.
Kostka złożona do kupy, podłączona i niby wszystko jest ok, ale brzmienie niestety nie powala
na kolana. Bardzo mało basów, góry jak również gainu.
Sprzęt na jakim testowałem owy efekt to Crate FW 15R z 12" głośnikiem + BC Rich z Hellfajerem pod mostkiem. Do tej pory używałem MT-2 który mimo iż wali siarą na kilometr, na moim sprzęcie daje dość masywne brzmienie.
Niestety sprzedawca milczy więc zostałem zdany sam na siebie.

Mógłby ktoś obeznany zerknąć na ten schemat i sprawdzić czy aby jest to w miarę zgodne z oryginałem?

http://www.efekty-diy.pl/maximus.html
http://www.efekty-diy.pl/pdf/Distortus%20Maximus.pdf

Połączenia sprawdzałem kilka razy i wszystko jest wg. schematu dostępnego na stronie. Luty również są poprawne.


Edit: Bym zapomniał.. W schemacie jest LM386N-3, ja dostałem LM386L ale chyba nie robi to różnicy?
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

30-01-2014 20:43

Układ scalony nie ma znaczenia, ten jest też ok. Standardowo polecamy sprawdzenie czy aby wszystko jest dobrze połączone, dobrych potencjometrów użyłeś (charakterystyka nieważna, tylko czy się o jakieś zero nie walnąłeś). To samo z pozostałymi wartościami elementów. Najpierw 3 razy sprawdzamy, potem pytamy :) Możesz ciachnąć zdjęcia lutów to będziemy wiedzieć czy Cię posądzić o zrobienie zwarcia :)

tomaszG
Posty: 1277
Rejestracja: 22-11-2012 22:19

30-01-2014 21:03

A co to za nowe zwyczaje. Budowniczy pokazuje gotowca a my mamy coś z tego wywnioskować . Zdjęcia całości ,płytki od strony elementów i druku.

kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

30-01-2014 21:03

Potencjometry jak również cała reszta podzespołów dotarła skompletowana przez sprzedawcę - kupiłem pakiet PRO.

Wartości rezystorów sprawdzane przed montażem miernikiem uniwersalnym (nie sugeruję się kodami paskowymi), reszta podzespołów również. Luty czyściutkie, nic nie zalane jak również brak zimnych lutów (płytka po lutowaniu sprawdzona pod lupą i miernikiem). Lutownica nie jest dla mnie obcym narzędziem żeby nie było ;)

Chodzi mi generalnie o sprawdzenie schematu i płytki pcb, gdyż z tego co mi wiadomo ten Pan popełnił niejednego bubla który krąży w sprzedaży.
ObrazekObrazek

tomaszG
Posty: 1277
Rejestracja: 22-11-2012 22:19

30-01-2014 22:14

No to diagnoza taka ,że pacjent zdrowy jak byk i ma jedynie katar. A może taka uroda tego Kranka z twoim zestawem gitara=piec ,aczkolwiek zrobiłem go z samej ciekawości i gainu miał sporo. Wysłuchałeś próbek na youtube , odbiegają one od tego co masz. A może , bo nie chcesz zaprezentować całości dzieła, zamieść próbki dźwiękowe, posłuchamy, ocenimy. Jeszcze jedno , jak mamy sprawdzić poprawność ścieżek .Miałem już przypadki ludzie mi przysyłali płytki z zestawu z wadami, przerwami w ścieżkach itp. i tak jak ty twierdzili że wszystko jest ok.

kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

30-01-2014 23:17

Niestety, ale musisz uwierzyć mi na słowo, gdyż w chwili obecnej nie dysponuję żadnym aparatem..
Ograłem to jeszcze raz ze spokojem, porównałem z tym co jest na YT i jeśli faktycznie tak ma być, to miałem zdecydowanie za duże wymagania jeśli chodzi o ta kostkę. Jeśli chodzi o sam przester, to i tak jest o wiele lepiej niż w MT-2. Nic nie sprzęga, dźwięk jest ostry i zarazem selektywny, ale jak dla mnie to wciąż mało. Spróbuję ograć to na innym sprzęcie, wtedy będę miał lepsze porównanie.

Mam jeszcze pytanie: czy niewielka różnica w wartości potencjometrów ma wpływ na korekcję? Mianowicie potencjometr Treble ma 200K a Mid 20K - w oryginale Kranka są to wartości 250K Treble i 25K dla Mid.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

30-01-2014 23:53

Te wartości bez znaczenia. Wiesz, to stosunkowo prosty przester więc i cudów nie można się spodziewać.
Zobacz mój filmik jaka różnica jest dokładnie na tym piecu, po podłączeniu porządnego głośnika w dużej kolumnie. Ogrywany efekt to kopia SansAmp GT-2. Różnica jest ogromna, ten piecyk po prostu średni jest.
Tutaj filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=RutLggO1t9s

Rotaryman
Posty: 795
Rejestracja: 04-03-2011 14:43

31-01-2014 00:38

W sumie mam podobny problem, pomijając spaczoną korekcję. Bas zwiększ na wzmacniaczu zwyczajnie, gain - nie wiem jak u ciebie, u mnie jest w sam raz charakterystyką do rytmicznej gitary Ensiferum i podobnych. Żadnych śmiertelnych metali, chyyyyyybaaaa że...

... dam głośniej na wzmacniaczu.
I wtedy nagle objawia się mocniejszy bas i większy, ryczący, gruboziarnisty przester. Tak jak lubię.
Sprawdź w ten sposób.
ObrazekObrazek
Bill Lawrence l500-xlb, Krank DM DIY

kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

03-02-2015 23:39

Minął rok, a ja postanowiłem podejść do Kranka raz jeszcze.. Wpadłem na pomysł by zrobić nową płytkę pcb z projektów które dostępne są w sieci. Wybór padł na: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2444356.html
i o dziwo efekt zagadał zupełnie inaczej. O ile samo przesterowanie kostki jest na podobnym poziomie co oferuje Pan z efekty-diy, to działa poprawnie korekcja! Od tonów niskich aż po wysokie.
Nie jestem elektronikiem i tym bardziej nie chce mi się dochodzić co jest spartolone w zestawie z wyżej wymienionego sklepu. Oryginalnego Kranka również nie ogrywałem więc nie mam pojęcia jak brzmi oryginał.
ObrazekObrazek

Wróć do „Zrób to sam”