Dorino
Posty: 5
Rejestracja: 10-08-2010 23:59

02-01-2015 12:37

Cześć!

Jako temat pracy inżynierskiej wybrałem sobie temat związany z frezowaniem wybranego elementu z wykorzystaniem obrabiarek CNC. Oczywiście wybranym elementem stał się korpus gitary elektrycznej, i tu od razu pojawiły się pytania.

1. Czy ktoś z Was może polecić mi skąd mogę dostać drewno na taki korpus, i z jakimi kosztami to się wiąże. Nie interesuje mnie drewno na drzwi od kibla, chciałbym drewno na to przeznaczone ( chyba że to nie ma znaczenia, proszę poprawić)
2. Znacie może jakąś firmę (którą polecacie) którą wykonuje takie usługi CNC? (najlepiej okolice Warszawy)

Z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
unplugged
Posty: 120
Rejestracja: 19-02-2013 19:07

02-01-2015 19:03

Cześć,
Gdybym był w Twojej sytuacji zacząłbym od poszukania hurtowni drewna egzotycznego gdzieś w Twojej okolicy. W takich miejscach zwykle można kupić suchą tarcicę różnych gatunków. Bez problemu sprzedają tam nawet jedną deskę, jest też możliwość jej przecięcia. Wybrałbym mahoń z kilku powodów. Po pierwsze jest relatywnie tani, za deskę grubości 52 mm, z której da się wykonać dwa korpusy, zapłacisz około 100 - 120 zł. Drugą jego zaletą jest to, że jest przeważnie wstępnie selekcjonowany. Oznacza to, że jeżeli nie umiesz zbytnio wybrać, która deska będzie się nadawać bardziej a która mniej ze względu na np układ słojów, obecności wad itp, to w przypadku mahoniu dużo trudniej o zły wybór. Wreszcie jest nie dość że ładny i jednolity, to łatwy w obróbce i nie będzie sprawiał problemów na obrabiarce.
Potem udałbym się do stolarza i poprosił o zrobienie klejonki. Deska za te pieniądze będzie wąska, trzeba ją rozciąć, wyrównać z czterech stron, odpowiednio skleić na właściwą szerokość i być może jeszcze raz wyrównać. Stolarz zrobi to profesjonalnie i myślę że nie weźmie za to więcej niż 50 zł.
Jeżeli nie masz możliwości znalezienia hurtowni albo przetransportowania drewna, poszedłym od razu do stolarza i poprosił o wykonanie klejonki z dostępnego u niego drewna. W zasadzie w każdym zakładzie stolarskim będzie jesion, który równie dobrze nadaje się na gitary, z tym że jest trudny w obróbce i niejednolity - trudniej zrobić ładną klejonkę. Można też spytać o olchę lub lipę ale te gatunki są mniej popularne w stolarniach.

Jeżeli chodzi o znalezienie maszyny CNC do wykonania tego projektu to zacząłbym od jakiegoś forum CNC i zwyczajnie zapytał tam o ochotnika do pomocy. Jest mnóstwo osób, które mają takie maszyny, często robione samodzielnie i na podstawie oceny ich dotychczasowych prac myślę że wybrałbyś kogoś solidnego.

bkrukl
Posty: 246
Rejestracja: 10-04-2011 20:48

02-01-2015 20:29

ja mahon kupowalem u goscia ktory robi okna drewniane. Ale swojego czasu spotykalem tez takie rzeczy np u goscia ktory robi drewniane podlogi. najwiekszy zas wybor byl u stolarza-artysty ktory wykonuje rozne rzezby i oltarze do kosciolow. I tam tez bylo dla mnie najtaniej. wiem skad inad ze co niektorzy drewno na gitare kupuja o zgrozo w castoramie....
ObrazekObrazek
Vintage v100 Lemon drop icon sh-2 + sh-4, Marshall 8240

Awatar użytkownika
ma95
Doradca
Posty: 5303
Rejestracja: 05-10-2012 18:08

02-01-2015 20:34

Jesion - dostaniesz wszędzie tam gdzie robią schody ;)

Wróć do „Renowacje i konstruowanie instrumentów”