plastus327
Posty: 4
Rejestracja: 10-04-2012 13:57

15-12-2014 18:23

Mam starą gitarę, która jest dla mnie bardzo ważna i chciałbym "odrestaurować" ją tj. wymienić najważniejsze części. Jak widać na załączonym zdjęciu, zdjąłem struny i mostek + dodatkowo chciałbym wymienić klucze.

Mógłby ktoś ogarnięty zrobić mi "listę zakupów" w jakimś e-sklepie (najlepiej w jednym) z częściami, które by trochę reanimowały mi tą gitarę ? Mam do dyspozycji 250-300 zł.

Gitara jest firmy Floda, chyba nawet te gitary nie są już produkowane. Gitara miała własne niepowtarzalne brzmienie, które jakoś chciałbym odzyskać.

Pozdrawiam.

Tutaj zdjęcie gitary : http://m.ocdn.eu/_m/60a6582002e89cc7c42 ... ,62,37.jpg

Daw8
Posty: 27
Rejestracja: 01-11-2013 12:14

15-12-2014 18:26

Stan progów?
Obrazek

plastus327
Posty: 4
Rejestracja: 10-04-2012 13:57

15-12-2014 18:48

Szału nie ma, ale da się jeszcze jakoś grać.
Chodzi mi o to żeby sobie na niej pograć, aktualnie nie stać mnie na lutnika.

Daw8
Posty: 27
Rejestracja: 01-11-2013 12:14

15-12-2014 19:49

Struny kup jak najszybciej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Goblin
Posty: 900
Rejestracja: 22-02-2011 08:06

16-12-2014 06:37

klucze kupisz w sklepie Guitar Project ,wymontujesz swój,pomirzysz i dobierzesz
Obrazek
Obrazek

MarekCierpicki
Posty: 16
Rejestracja: 16-12-2014 09:48

16-12-2014 11:18

Z tej perspektywy ciężko powiedzieć czy coś z nią nie tak, ale wygląda na gitarę w dobrym stanie. Po struny leć do sklepu muzycznego jak najszybciej, weź ze sobą klucze, w sklepie Ci doradzą, nie powinna tak stać bez strun. Na pewno nie raz zagrasz. Jak już ogarniesz wszystko to wrzuć jakieś nagranie, ciekawy jestem jak gada.
Obrazek
Obrazek

plastus327
Posty: 4
Rejestracja: 10-04-2012 13:57

16-12-2014 16:57

Spoko, tylko chodzi o to, że mieszkam na wsi i przed świętami raczej do miasta nie zawitam, a jeśli już jestem to w weekendy kiedy sklepy muzyczne są pozamykane.
Dlatego części chciałem zamówić w jakimś sklepie internetowym.
Możecie polecić jakieś struny ?
Co do kluczy i mostka, idzie jakoś sprawdzić czy model z internetu będzie kompatybilny z moją gitarą ?

Daw8
Posty: 27
Rejestracja: 01-11-2013 12:14

16-12-2014 17:00

Na guitarproject masz wymiary. Jeśli chodzi o mostek, to są takie same, jeśli masz standardową gitarę.
Obrazek

ClassicGuitarUser
Posty: 79
Rejestracja: 06-02-2013 19:15

16-12-2014 22:13

stary i ślepy już jestem ale.. kołków tez chyba brakuje ze cztery.. jeżeli to cos na zdjęciu to dwa kołeczki.. ;)
Obrazek Obrazek

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

17-12-2014 20:40

Te kołki są od trzymania mostka.

Co do tej gitary - nie wiem jak ta, ale ja też miałem takiego pseudo-ovationa i też z firmy Floda. Kupiłem ją za 200 zł z przeznaczeniem do akademickiego tyrania i generalnie (nie chcę niczego mówić pochopnie o Twojej, bo nie wiem ile za nią dałeś i jak jest zrobiona)... tragedia. Klucze badziewne, też białe motylki, 3 klucze na jednej podstawce, w których trybka się kruszyły. Gryf ze sklejki i to takiej prawdziwej, oklejony laminatem jakimś, a na podstrunnicy pomalowany na czarno. Ozdobne "listki" wokół otworków rezonansowych odpadały i trzeba było kleić. Progi z dużą ilością brązu, krzywo nabite, sterczące. No wszystko było w niej na nie ale rock and rolla się grało fajnie i do ogniskowych/akademickich zastosowań się nadawała jak najbardziej. Te plastikowe brzmienie Ovationa jakoś tam imitował.
I jeżeli ten Twój model jest podobnej jakości to jeżeli masz do niej sentyment to najlepiej nic nie rób, nic nie ruszaj bo się jeszcze rozleci a poza tym nie warto (pod względem finansowym). Ewentualnie możesz spiłować troszkę siodełko mostka żeby obniżyć struny, sprawdzić siodełko na szyjce (drożność, odpowiednia głębokość rowków, sypnąć troszkę grafitu) i nasmarować delikatnym olejem do maszyn klucze, żeby się lepiej kręciło i nie ścierały zbytnio. Wyczyścić gryf ze syfu. Usunąć nalot z progów. Czyli standardowa kosmetyka. Pręta napinającego gryf bym nawet nie ruszał.
Jeżeli jest to jakiś lepszy model to możesz pokusić się o kupno jakiś trochę lepszych kluczy typu 3+3, regulację krzywizny gryfu (jeżeli gryf jest z drewna) oraz to co wyżej napisałem. Ewentualnie wymienić siodełka na jakieś nu-bone.
Ostatnio zmieniony 17-12-2014 20:43 przez Sylwekk0, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
YellowLuka
Posty: 308
Rejestracja: 01-12-2013 22:47

17-12-2014 20:43

Kołka to tam chyba nie ma żadnego. Nad tymi białymi kropkami jest cały szereg tych luk z tego co widzę.

ClassicGuitarUser
Posty: 79
Rejestracja: 06-02-2013 19:15

17-12-2014 21:45

ClassicGuitarUser pisze:stary i ślepy już jestem ale.. kołków tez chyba brakuje ze cztery.. jeżeli to cos na zdjęciu to dwa kołeczki.. ;)

Przy zoom 250, pomimo kwantowania stwierdzam, ze kolega ma racje.
Obrazek Obrazek

plastus327
Posty: 4
Rejestracja: 10-04-2012 13:57

18-12-2014 19:54

Nie wiem o jakie konkretnie kołki chodzi, w którym miejscu ?
Co dalej z gitarą to raczej zrobię w podobny sposób co radzi Sylwekk0. Gitara była kupiona za śmieszne pieniądze (chyba 50 złotych od kumpla który natychmiast potrzebował kasy, a nie grał na gitarze), ale trzymała się bardzo dobrze. Co do gitary to przy kluczach wszystko ładnie wygląda i nic się nie kruszy, listki/papużki są nie do zdarcia, chciałem je kiedyś zlikwidować, ale tak mocno się trzymały, że zrezygnowałem. Co do gryfu, to się nie znam, ale wygląda mi to na ładne drewienko, niestety poharatane w jednym miejscu. Progi faktycznie mogły być krzywo ponabijane.

Wiadomo, że pozostanie mi zakup nowych strun :)
Jednak siodełko mostka było już piłowane i teraz czy opcja kupna nowego samego siodełka mostka będzie dobrym wyborem ?

W takim razie czymś konkretnym wyczyścić progi i gryf ?

Znowu kuleję z info o budowie gitary... Siodełko na szyjce w którym dokładnie miejscu się znajduje ?

Dzięki za ciekawe odpowiedzi i pozdrawiam !

Daw8
Posty: 27
Rejestracja: 01-11-2013 12:14

18-12-2014 20:31

W kółku masz siodełko szyjki.
Obrazek

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

18-12-2014 20:45

50 zł, no to jestem niemal pewien, że to podobna półka jakościowa jak z moją, może troszkę lepsza. Jakbyś mógł zrobić bardziej z bliska zdjęcia gryfu - podstrunnicy, tyłu gryfu i główki z dwóch stron (przy robieniu zdjęcia główki z przodu, odkręć klapkę maskującą pręt). Wtedy się dowiemy, czy to jest sklejka, sklejka+nakładka z ciemnego drewna, czy w pełni drewniany gryf i wtedy dobierzemy środek do czyszczenia.

Co do progów. Czasami wystarczy szmatką dobrze przetrzeć. Jeżeli nie zejdzie, kup sobie najdrobniejszy papier ścierny jaki możesz dostać (np 2000) i wąską taśmę malarską. Przed wyczyszczeniem podstrunnicy, zabezpiecz sobie podstrunnice pomiędzy progami naklejając taśmę (sprawdź najpierw moc kleju, jeżeli jest za mocny możesz przed przyklejeniem na gryf przykleić np na stół i dopiero potem na gryf). I jak zabezpieczysz to zwilżonym papierkiem ściernym delikatnie ścieraj progi jeden po drugim aż nabiorą połysku i zejdzie nalot. Tylko pamiętaj, że ma to być bardzo drobny papier i delikatnie, żebyś czasem sobie nie zrobił przy okazji niechcianego szlifu progów.

Co do siodełka na mostku. Żeby stwierdzić czy można coś robić z nim dalej trzeba popatrzeć na gryf. Jeżeli nie ma prawidłowej krzywizny trzeba go najpierw ustawić. Po ustawieniu, należy zwrócić uwagę na pewną pułapkę fabryczną, która w tanich gitarach często się zdarza, mianowicie wyprofilowanie stopy gryfu/kieszeni gryfu. Jeżeli to będzie źle zrobione, pod złym kątem to pomimo obniżania (piłowania) siodełka na mostku i poprawnie wyregulowanego gryfu struny dalej będą wysoko, a zbytnie piłowanie może doprowadzić do tego, że struny nie będą opierać się na mostku tylko będą wisiały w powietrzu. Jeżeli natomiast gryf dobrze siedzi w kieszeni, gryf jest dobrze wyregulowany to piłować trzeba tak, żeby nie brzęczało. Ja bym tutaj nie obniżał zbytnio, bo progi dadzą o sobie znać. I w ogóle nie wymieniałbym siodełka, no chyba, że ktoś spiłował je za bardzo, gitara brzęczy z tego powodu, to wtedy trzeba zmierzyć wymiary i kupić nowe.

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”