Awatar użytkownika
Colossus
Posty: 122
Rejestracja: 25-04-2012 22:03

05-12-2014 17:52

Hej, Witam was.

Mam szybkie pytanie, jakich najlepiej używać wzmacniaczy, efektów w Pod Farmie 2,5 ? Wiem, że jest to kwestia indywidualna, zależna od gitary, gitarzysty czy pożądanego brzmienia, ale chcąc np uzyskać brzmienie AC/DC za cholerę nie mogę tego zrobić :/

Wiem, że sam Pod Farm brzmi dosyć sztucznie, ale wiem, że da się uzyskać dobre brzmienie, czasami uda mi się uzyskać coś ciekawego, ale nie mogę uzyskać brzmień znanych zespołów :/

Macie jakieś rady ?
Vintage V100BLK

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

05-12-2014 20:11

Kupić wzmacniacz którego używa dany gitarzysta?
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

08-12-2014 00:24

dead2582 pisze:Kupić wzmacniacz którego używa dany gitarzysta?


To i tak nic nie da. Nawet jakby się kupiło gitarę na jakiej gra idol, wzmacniacz na jakim gra idol, głośnik na jakim gra idol, pomieszczenie w którym nagrywa idol, mikrofon którym idol zbiera sygnał z głośnika, idealnie skopiował ustawienie tego mikrofonu, preamp do którego jest wpięty mikrofon idola to i tak się nie zabrzmi jak idol bo się nim nie jest. Poza tym przecież ci wszyscy gitarzyści nie mają jakiegoś jednego powtarzalnego brzmienia bo to zależy chociażby od tego kto i jak wykona miks.

Autorze, to co słyszysz na płycie nie jest kwestią ustawienia kilku potencjometrów, bo chociażby przesunięcie mikrofonu o parę cm powoduje diametralną zmianę brzmienia. A potem przecież to jeszcze ktoś miksuje, wycina niektóre częstotliwości, podbija inne, dodaje efektów przestrzennych jak pogłosy czy delaye, kompresuje całość, saturuje. I dlatego praktycznie każda płyta ma swoje brzmienie. Wystarczy że podczas miksu jednego nagrania mikser wytnie 120 Hz, a inny 210 - i już masz inne brzmienie.

Poza tym najczęściej w nagraniach stosuje się kilkukrotne nagrywanie jednej partii, a to co słyszysz jest miksem kilku ścieżek o często różnych brzmieniach. Spróbuj sobie kiedyś posłuchać kilku różnych kawałków porównując lewą stronę z prawą - nie zdziw się jak się okaże że to są różne brzmienia.

Dlatego zawsze dziwię się jak ktoś chce brzmieć jak jakiś tam zespół czy gitarzysta - nie osiągniesz tego. Może uda się zbliżyć, ale pytanie po co? Nie lepiej pracować nad własnym brzmieniem?

Ja osobiście dokupiłem rozszerzenie metal shop do pod farma, doszło kilka hi-gainowych emulacji, ale nie ograniczaj się tylko do POD Farma, przetestuj wtyczki le pou, może spróbuj zmiksować ślady z pod farma i le pou? Tu nie ma wytycznych, tu trzeba eksperymentować. Wiem po sobie że łatwo się zniechęcić, ale wierzę że robię postępy ;)
Obrazek Obrazek

Wróć do „Gitara i komputer”