Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

09-10-2014 17:28

Heyka, jestem tu nowa. Nie wiem co mnie wzięło na to, żeby uczyć się grać na gitarze. Jestem już po 30-stce, i do tego mam małe dłonie i krótkie palce... No ale znalazłam się na tym forum i chcę dać sobie szansę :) Wiem, że wolę gitarę klasyczną, bo mieszkam w blokach i nie chcę hałasować, sąsiadom, a do tego zależy mi na moich biednych palcach, nylonowe struny są przyjemniejsze w dotyku i tak nie wpijają się w palce. No i gitarka brzmi tak trochę mandolino podobnie ;)

Ty tyle tytułem wstępu, a teraz konkrety, jaki klasyk do 400 zł jest OK? Podoba mi się Fender ESC 105, bo ma węższy gryf niż standardowy klasyczny, więc może obejmę go dłonią. Spodobał mi się też Ever Play Taiki Zebra Deluxe. Problem w tym, że chociaż są te gitary w internetowej ofercie sklepu w moim mieście, to na sklepie ich nie ma, a sprzedający niezbyt chce ściągać te gitary na zamówienie. Na Allegro są droższe, do tego boję się kupić gitarę w ten sposób. Sprzedawca miejscowy zachwala Admirę i najtańszy model Yamahy, bodajrze C30. Chciałabym więc poznać Wasze opinie, co najlepiej kupić?

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

09-10-2014 18:35

Ja mam 47 zacząłem rok temu z planem 10 kawałków zagranych na 50 urodziny. Mam już 5 na youtube. Zerknij I see fire w dziale wasza twórczość. Zaczynałem od klasyka. Jak wejdziesz w mój kanał na YT to są tam dwa kawałki na klasyku.
Jeżeli chodzi o gitary to Yamha C40 lub ewentualnie C30 ale różnica w cenie jest bardzo mała więc :)
Spróbuj bo jeśli łapki malutkie to w tej cenie chyba tylko fender. Nieco drożej hohner. Ale o ile się nie mylę to w tej chwili są już produkowane klasyki z siodełkiem 46 mm. Standard to 52 a te węższe były 48-50mm. Jeżeli uznasz, że to kryterium jest najważniejsze to daj znać może znajdę Ci taki model. Wtedy warto dopłacić kilka zł i cieszyć się grą :)

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

09-10-2014 19:00

Mogę mieć używaną Yamahę C40 za 400 zł., lub Hohnera, najtańszy model za 220. Ale ten Hohner odpada ze względu na bardzo szeroki gryf. Ponoć Ever Play Zebra Deluxe ma gryf tylko 6 mm szerszy od Fendera 105, a zdecydowanie lepiej brzmi i ma ładniejsze wykonanie. Problem w tym, że ja się na tym kompletnie nie znam więc używki boję się kupić, a w sklepie też mogą wcisnąć tandetę. Nikt ze znajomych\krewnych się na tym nie zna, więc do sklepu pójdę sama... Ever play ma górną płytę z litego drewna i jak oglądam różne gitary na YT, to Zebra Deluxe ma taki jakby głębszy dźwięk... Podoba mi się ta gitarka, ale mogę ją mieć tylko wysyłkowo i przewyższa nieco mój budżet. Po prostu chciałabym mieć w miarę dobrą gitarę klasyczną za ok 400 zeta, która nie ma mega szerokiego gryfu.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

09-10-2014 20:36

Yamaha hohner i najprawdopodobniej zebra mają 52 mm. 6 mm w gryfie to przepaść. Nie sprawdzałem cen ale na oko c40 za 400 uzywana to zadna okazja. Rok temu kupilem za 300 z pokrowcem i tunerem praktycznie nie używaną. Ja kupuję przez internet - masz 10 dni na zastanowienie przy zakupie w sklepie. Sprawdź sobie szerokość w sklepie czy dasz radę na 52mm.

Aaa no i hohnera sobie daruj.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

09-10-2014 21:33

Dzięki. Przejdę się do tych... raptem dwóch sklepach w moim mieście i zobaczę co mi zaproponują. Zdecyduję potem co i gdzie kupić. Wiem, że dźwięk gitary ma się podobać mnie, ale skoro jestem początkująca, to też nie bardzo mogę poznać czy dana gitara ma przyzwoite brzmienie, czy też może brzmi jak ze studni... W sklepie będą mnie namawiać na to co akurat jest w sklepie i jest droższe niż mój budżet, lub powiedzą mi to, co chcę usłyszeć. Dobrze, że przynajmniej mam jakiś stroik elektroniczny, dostałam od kogoś, kto już nie ma gitary, wiec przynajmniej sprawdzę w sklepie, czy gitara po nastrojeniu stroi na wszystkich progach.


Przy okazji, mógłby mi ktoś napisać jaki chwyt gitarowy jest najtrudniejszy? Chodzi mi o to, bym mogła sobie na nim sprawdzić, czy w ogóle dosięgam palcami do niego.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

10-10-2014 22:10

Sorry za post pod postem. Byłam dzisiaj w sklepie by zamówić Fendera ESC 105, a wyszłam ze sklepu... z Yamahą C30 II... To była taka promocja, że za 399 zł mam gitarę i pokrowiec wart 30 zł. Dla mnie to bez różnicy, i tak kupiłabym pokrowiec i to zapewne ten najtańszy, bo nie planuję zabierania ze sobą gitary. Będzie stała na statywie, w pokrowcu, bezpiecznie i estetycznie.

Awatar użytkownika
Raren
Posty: 35
Rejestracja: 16-08-2014 11:17

10-10-2014 22:16

Najtrudniejsze chwyty dla początkującego to z pewnością Barre różnego rodzaju - Dla wielu gitarzystów, w tym mnie, najtrudniejszy na początek jest F dur, ale jak go się opanuje to wszystkie inne już w miarę łatwo wchodzą:)
Obrazek Obrazek

marcowyzajac pisze:mega-giga-szatan-mocne-distorszyn-szataN-śmierć-metal-glany-martwe-noworodki-szaTaN-przester-rzeźnia-distortion

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

10-10-2014 22:37

Heheh gorsze są durowe od A np. B-dur - oczywiście jak ktoś ma takie grubaśne paluchy jak ja ;-)

Jeżeli chodzi o zasięg palców to dla mnie na granicy zasięgu jest pierwszy palec na pierwszym progu E6 czy dźwiek F i mały palec na 5 progu E1 czli dźwięk A. Na sucho no problem ale w czasie gry muszę się nieźle napiąć ;-)

Yamaszka to dobry wybór :)

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

10-10-2014 22:42

Dzięki :) Gitarka jest lekka i poręczna, gryf jest naprawdę taki wygodny. Jedyne, czego się mogę doczepić, to denerwuje mnie struna A5, okropnie drży, rzęzi, jak zwał tak zwał. Ciężko ją dobrze docisnąć palcem. Do tego podczas jej strojenia słychać takie ciche stęknięcia, zastanawiam się, czy to supeł na mostku się zaciska, czy może jest jakieś tarcie na siodełku. Struna nie jest na tyle mocno naciągnięta, by to miało wyjaśniać te stęknięcia. Czytałam, że ponoć fabryczne struny są słabiutkie, ludzie je wymieniają po paru dniach, ale ja się wykosztowałam, więc trudno, z miesiąc je muszę pomęczyć. Zastanawiam się, jakie struny nylonowe są OK, ale nie kosztują zaraz 50 zł...

Awatar użytkownika
GuitarCenterPL
Sklep Muzyczny
Posty: 86
Rejestracja: 18-02-2011 21:05

17-10-2014 14:14

Wprawdzie nieco droższa ale polecamy Yamaha C30 M II
Znakomicie wykonana gitara - Yamaha dba o jakość od "najniższych" modeli .. jeden z najpopularniejszych "szkolnych" modeli

http://guitarcenter.pl/catalog/gitary/g ... a-c30-m-ii

Wróć do „Jaka gitara akustyczna / klasyczna do 500 zł”