kjppster
Posty: 141
Rejestracja: 18-03-2010 13:43

29-02-2012 14:00

W związku z ostatnimi częstymi pytaniami o pedalboard, efekty, kolejność efektów itd. itd. postanowiliśmy z mrugaczkiem zebrać trochę informacji w jednym miejscu, poszperać w necie i stworzyć coś na kształt artykułu. Jednocześnie chcemy ułatwić pracę ludziom nie lubiącym opcji „szukaj”. Jednocześnie mamy prośbę, aby osoby, które chcą coś dodać do tego „artykułu” nie pisały postów, ponieważ zrobi się z tego znowu obszerny temat, w którym nic nie będzie można znaleźć, tylko wysłały informacje do nas my je zamieścimy w jednym poście po zedytowaniu i podpiszemy od kogo dana informacja dotarła, nie chcemy zrobić z tego śmietnika, a rzetelny temat. Jeśli ktoś ma jakieś „ale”, chce coś dodać, poprawić, proszę o PM. Jednocześnie pamiętajcie, że to wszystko to propozycje, a nie jakieś ogólno panujące zasady.



I. PEDALBOARD[mrugaczek]

Poza tym, że pedalboard można zakupić niemal w każdym sklepie muzycznym, można wykonać go samodzielnie.

Z czego zrobić pedalboard ?
Podłogę można zrobić tak naprawdę ze wszystkiego co będzie sztywne i da się wygodnie zamknąć. Osobiście polecam walizki, skrzynki, aktówki, które będą wytrzymałe. Zawiasy można wymienić na takie które będą wygodnie ułatwiały szybki dostęp do podłogi. Ja osobiście mam zrobioną podłogę z jakiejś skrzynki która jest na tyle szeroka że mam miejsce na 8-9 efektów. Wielu gitarzystów wykorzystuje walizki takie srebne, które można kupić w Castoramie czy Praktikerze.

Ponadto w wielu sklepach internetowych można kupić wszelkie potrzebne elementy do zrobienia pedalboardu, od zawiasów, sklejek, oklein, zatrzasków, wystarczy trochę inwencji, narzędzi i umiejętności.


Co zrobić aby efekty się trzymały w miejscu i nie jeździły ?

Po prostu kupić wykładzinę i wyścielić ją pedalboard następnie rzepy z taśmą samoprzylepną i złożyć. Jeśli nadal efekty "latają" w podłodzę to w wieko polecam przykleić jakąś gąbkę/materac i jak się będzie dociskać to nic nie będzie jeździć.


Jaki efekt na początku ?
Na początku odpowiedz sobie na pytanie czy nie lepiej zainwestować w nowy wzmacniacz albo gitarę (w zależności co jest kiepskie) albo w nowy sprzęt całkowicie. Jeśli uważasz, że Twój sprzęt jest dobry, ale nadal Ci czegoś brakuje. To kup to czego jest Ci mało. Zazwyczaj nie jesteśmy zadowoleni ze swojego przesteru w wzmacniaczu i wtedy szukamy czegoś pod kogoś (czyli mamy wyznacznik). Jeśli wiemy pod kogo chcemy grać to polecam się zainteresować się jakiego sprzętu używa i znaleźć to w kostce, ale często to jest za drogie dla nas więc szukamy kopii, albo odpowiednika. Przykładowo potrzebujemy przester pokroju Metall Muff/Fullbore Metal/BOSS Mega Dist to można się zainteresować równie ciekawymi odpowiednikami z niższych półek (które wbrew pozorą nie są gorsze) Danelectro Cool Cat Metal/EXAR Bad Metal/Behringer Urban Metal (przepraszam za taka przesadę, ale nie miałem pomysłu co podać)

Co mieć w podłodzę ?
To czego potrzebujesz. Budowanie podłogi to długotrwały proces wieloletni. Kupuj stopniowo to co potrzebujesz. Warto sobie kupić na początek multiefekt, aby wiedzieć czego się chce.

Multi czy kostka ?

To kwestia indywidualna. Dobre multi jest w stanie zastąpić cały pedalboard, ale nie ma możliwość różnych połączeń efektów, a przy tym różnych efektów brzmieniowych, co nie znaczy, że multi jest gorsze. Multi jest dobre dla osób które nie chcą dźwigać wielkiej i ciężkiej podłogi z efektami i nie przeszkadza im cyfra, a potrzebują mieć multum brzmienia. Kostki zaś są dobre jak się wie co chce grać i nie ma się potrzeby posiadania całego garażu brzmienia z którego się nie korzysta bo potrzebujesz mieć z niego pare rzeczy. Wtedy rzeczywiście lepiej mieć kostki, które będą pełniejsze w brzmieniu. To jest BARDZO uogólnione każdy może mieć inne zdanie i podejście.


II. KOLEJNOŚĆ PODŁĄCZENIA EFEKTÓW [kjppster]

W związku z częstymi pytaniami o kolejność podłączenia efektów, postanowiłem na podstawie informacji z forum zgromadzić wszystko w jednym miejscu.

Nie ma jednej szkoły i jednej zasady podłączenia efektów, ponieważ każda zmiana kolejności wpływa na brzmienie, jakość itd. Warto samemu się pobawić i próbować uzyskać brzmienie najbardziej optymalne dla siebie. Według użytkowników istnieje kilka sprawdzonych metod:

Informacje znalezione na forum:

1.

Obrazek


Tutaj brakuje nam tylko popularnej kaczki, która według większości powinna znaleźć się przed przesterem.


2.
Gitara-->stroik-->symulator akustyka-->WAH WAH(1)-->kompresor-->distortion/overdrive/fuzz-->WAH WAH(2)-->przedwzmacniacz-->tremolo/chorus/phraser/flanger-->bramka szumów-->delay/reverb-->pedał głośności-->equalizer-->looper-->końcówka mocy-->wzmacniacz/kolumna.



3.
Przede wszystkim efekty przestzenne nie mogą trafić przed przester (chyba że ktoś ma taka wizję). Czyli korzystając z kanału przesterowanego we wzmacniaczu, nie powinno sie wpinać między gitarę a wzmacniacz pogłosu, flangera, a przede wszystkim delay'a. W tej sytuacji powinny one trafić w pętlę efektów.
Przy korzystaniu z kanału clean, najrozsądniejszą opcją jest:
wah-drive-efekty przestrzenne-reverb-wzmacniacz. Jeśli korzystamy z drive wzmacniacza, to jeśli nie ma pętli, musimy się zdać na reverb wmontowany. Przesterowanie pogłosu daje nadzwyczaj fatalną siraę i galimatias (czasem jednak potrzebny, ale tylko czasem). Przesterowanie odbić delay'a też nie jest godne polecenia.
Co prawda początek łańcucha mozna zamienić dając wah za przesterem (stosowane często przez Hendrix'a), co daje fajny warczący efekt (ale rzadko przydatny). Dużo też zależy od tego jakie efekty stosujemy. Czasem zamiana kolejności przynosi coś ciekawego. Szczególnie gdy stosujemy dwa przestery. Warto wtedy poeksperymentować z kolejnością, jak i poziomami sygnału. Phaser też pozwala na spore kombinacje i nie szkodzi powpinać go to tu , to tam. Z jednymi kostkami da taki a nie inny efekt, a przy innych wyjdzie coś innego, może nawet bardziej wartego uwagi. Zależy też jaki phaser.


[arquero33 ]ja sam zrobiłem kilka pedalboardów dla znajomych i konfigurowałem im układ kostek - po tych doswiadczeniach uwazam ze trzeba eksperymentowac. jasne - są pewne "trendy" i "kamienie milowe" jak najbardziej sie z nimi zgadzam! w moim pedalboardzie zaraz po sygnale z gitary jest volume pedał a potem fuzz i dopiero kaczka a po niej inne efekty - umieszczenie fuzza (EHX big muff) przed kaczką to patent bardzo często stosowany - na niektórych fuzzach tzw. "grube ziarno" świetnie brzmi właśnie przepuszczone przez efekt Wah - w kilku efektach typu fuzz wręcz napisane jest w instrukcji ze powinny być umieszczane w łańcuchu efektów zaraz po gitarze. należy też uważać z zasilaniem - niektóre starsze efekty nawet w przypadku tej samej polaryzacji bywają "kapryśne" miałem przypadek ze prawidłowo zasilany EXH "nie lubił" innych efektów - i musiałem go wrzucić na osobną pętlę -podstawa to dobry, separowany zasilacz żeby nie było problemów z "masą" oraz naprawdę co za dużo to niezdrowo - każdy efekt, każde łączenie jack/jack to jakaś strata sygnału (nawet te z true bypass'em) dlatego jak jest ich sporo to line driver czy boost ratuje sytuację...

Informacje spoza forum:

4.

http://www.lauda-audio.pl/porady,wpis:sprawdz-w-jakiej-kolejnosci-podlaczyc-swoje-efekty.html Tuta, krótki tutorial Dave Huntera dla gibson.com

5. Łączenie efektów

To, w jaki sposób połączysz efekty ze sobą, w jakiej kolejności je ustawisz, ma ogromny wpływ na brzmienie końcowe. Przykładowo, jeśli ustawisz distortion jako pierwszy w łańcuchu, spowodujesz, iż każdy nastepny efekt będzie obrabiał brzmienie już przesterowane, co da z całą pewnością inny rezultat niż gdyby obrabiał brzmienie czyste; ustawienie „kaczki” za distortionem również nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak ustawienie delay’a jako pierwszego w linii. http://www.musicandmore.pl/vademecum-gi ... -basowych/

Tutaj przykładowe podłączenie efektów Bossa, co prawda bassowych, ale może sprawdzić się również przy gitarowych:

http://www.google.pl/imgres?q=kolejno%C5%9B%C4%87+pod%C5%82%C4%85czania+efekt%C3%B3w&um=1&hl=pl&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1366&bih=649&tbm=isch&tbnid=PZzz0pFhGOlGxM:&imgrefurl=http://www.musicandmore.pl/vademecum-gitarzysty/Efekty-do-gitar-basowych/&docid=f-iSWsrK_GbaHM&imgurl=http://www.musicandmore.pl/_data/image/efekty%252520basowe/efektylaczenie.jpg&w=3366&h=1248&ei=FUYYT-mzCcSb8gPajoGmCw&zoom=1&iact=rc&dur=239&sig=102148014937812896752&page=4&tbnh=62&tbnw=168&start=68&ndsp=25&ved=1t:429,r:16,s:68&tx=75&ty=45

6. Magazyn gitarzysta tak pisze na temat kolejności efektów:
http://www.magazyngitarzysta.pl/ludzie/artykuly/2194-wasny-pedalboard.html



Warto pamiętać, że są to tylko schematy, popularne połączenia i rady. Co więcej ile firm tyle efektów, a każdy efekt zachowuje się w różnym środowisku inaczej, dlatego nie możemy jednocześnie określić, że wpinając wah przed przester otrzymamy wymagane przez nas brzmienie. Jednocześnie nie wszystkie efekty ze sobą współbrzmią i współpracują. To tylko kilka rad, a nie obowiązujące reguły.

III. TYPY/RODZAJE EFEKTÓW, PRÓBKI BRZMIEŃ, INFORMACJE[mrugaczek, kjppster] w budowie


Często na forum pojawiają się pytania typu jaki efekt, jaki rodzaj, jaka firma, co za efekt? Postanowiliśmy przejrzeć strony i forum w celu zebrania wszystkich efektów w jednym miejscu. Efekt zostaną ułożone w konkretne kategorie typu Distortion, Overdrive, Chorus, Reverb, Flanger, Wah Wah itd. Następnie ułożymy efekty alfabetycznie w każdej Kategorii czyli Behringer, Boss itd. itd. Nie będziemy się wdawać w szczegóły i opisywanie do czego efekt służy, ale podamy główne informacje.

Przykład:

DISTORTION


BOSS

1. MT-2 Metal Zone
Próbki brzmień
[*]http://www.youtube.com/watch?v=GP0mKB3d3Qg

Informacje/Recenzje
Obrazek

Wiosloman
Posty: 44
Rejestracja: 07-12-2011 15:49

30-05-2012 19:35

Van Halen ma wszystko wpięte na odwrót czyli eq>flanger>phase itd i jak to pięknie mu gra

ElRey69
Posty: 4
Rejestracja: 23-06-2012 17:55

23-06-2012 20:02

Witam. A był byś tak uprzejmy i powiedział mi jak mam ułożyć efekty w swoim pedalbordzie?? Na zdjęciu widać efekty które mam a tam gdzie znajduje się cyfra 7 mam mieć za parę dni flangera AKAI.
Wielkie dzięki z góry za pomoc.
Pozdrawiam

Link do zdjęcia:

http://imageshack.us/photo/my-images/546/podlogal.jpg/

Dzonej13
Posty: 121
Rejestracja: 25-10-2012 19:31

07-07-2013 16:20

Wygląda że jest ok
Shine Razor WRL590NT
B.C. Rich ASM Zoltan AZ2MM
Obrazek
Kustom 100HV
Obrazek
BOSS ME-25
DigiTech METAL MASTER
Dunlop CryBaby
TC Electronic Nova Repeater

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

12-11-2013 19:05

Jak wpiąć te 4 kostki:
Tuner, Distortion, Bramka szumów i Delay lub octaver?

Czy kolejnosc taka: Gitara -> Tuner (stroik) -> Distortion -> Bramka szumów -> Delay (lub Octaver) -> Wzmacniacz.

Czy może bramka szumów ma być na samym końcu?

Czy przy wpinaniu nie do Cleana tylko jako petla efektów kolejność taka sama? Czy moze do pętli jedynie Distortion i brakma, a reszta między gitarą, a wzmakiem?

Dzonej13
Posty: 121
Rejestracja: 25-10-2012 19:31

19-01-2014 23:33

Jak połączyć multiefekt (wpinany przed wzmacniacz a nie w pętlę ze względu na przestery) z kostką delay? Delay koniecznie w pętlę, czy można go wpiąć w przedwzmacniacz? I przed czy za multi?
Shine Razor WRL590NT
B.C. Rich ASM Zoltan AZ2MM
Obrazek
Kustom 100HV
Obrazek
BOSS ME-25
DigiTech METAL MASTER
Dunlop CryBaby
TC Electronic Nova Repeater

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

20-01-2014 07:14

jesli delay w linii to za multi. w petli tez moze byc jesli korzystasz z przesteru w piecu

ale zaraz zaraz, jak to nie mozna wlaczyc multi w petli?! jak najbardziej mozesz przester wlaczyc w petli efektow. co najwyzej bedzie szumialo, ale bramka szumow powinna sprawe zalatwic
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

meritum
Posty: 3
Rejestracja: 22-01-2014 22:01

22-01-2014 22:06

Już nie długo wchodzi na rynek firma Custom Deer która robi mega Pedalboard...


meritum
Posty: 3
Rejestracja: 22-01-2014 22:01

24-02-2014 18:58


Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

27-05-2014 20:57

Ja mam tak:
Gitara > stroik > kompresor > kaka > drajw > booster > drajw > Piec
Piec FX send > eq > tremolo > chorus > delay > piec FX return
Na fx dodtkowo jest ByPass
Piec dwa kanały plus reverb
Wszystko smiga jak ta lala.

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

27-05-2014 21:13

Daj sobie kompresor za kakę, a booster w pętle, a odczujesz sporą różnicę w brzmieniu. Tak samo jak dasz EQ i booster na koniec FX loopa brzmienie będzie pełniejsze :)
Ale to jest moje odczucie...
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

28-05-2014 21:44

Też się zastanawiałem nad taką konfiguracją. Ale. Chorus mi sieje a nie chce się go pozbywać bo to ce-3, a dac do zrobienia to dla mnie problem ( elektronik powiedział że nie sieje, na bateriach nie sieje), więc nie dam eq podbijającego za nim. Natomiast booster mi z TS fajnie crunchuje. Natomiast kompresor zobaczę jak chodzi za kaką :)

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

28-05-2014 23:12

Daj znać jakie są twoje odczucia ;)
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

bonnar
Posty: 2
Rejestracja: 16-05-2015 17:16

16-05-2015 18:11

Proszę o radę.
Przester i kaczkę wpinam normalnie z gitary do pieca (fender deville 410). Delay Line 6 DL 4 i ostatnio kupiony Ehx stereo pulsar do pętli. W DL4 i w Pulsarze mam niewykorzystywane wyjścia stereo. Na sali prób stoi AC30 od kumpla. Chciałem sprawdzić jak zadziałają stereo delaye i tremolo na 2 piecach. Poradźcie jak to podłączyć.

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”