s0ulwarden
Posty: 1
Rejestracja: 26-12-2013 11:39

26-12-2013 12:07

Na początku chciałbym powitać wszystkich forumowiczów, bo to mój pierwszy post.

Zaopatrzyłem się w Alesis iO2 Express, który sprzedawany jest z darmową dystrybucją Cubase 5 LE.
Wcześniej używałem kradzionego z siedzi Reapera, ale stwierdziłem, że skoro mam licencję na (darmowego co prawda) DAW-a, który starczy w zupełności, usunąłem go.

Stwierdziłem, że wszystko, co związane z moim "domowym studio" przeniosę na oddzielną partycję i oddzielny system. Na tym systemie , chciałbym zainstalować tylko i wyłącznie Cubase LE 5, do którego podepnę sobie Guitar Riga 5 i EZdrummera. Chcę aby cały dźwięk wchodził i wychodził tylko przez Alesisa. Nie chcę też używać innych DAW-ów niż Cubase 5 LE, bo mnie na to nie stać, a ponownie kraść nie chcę.

Najlepiej aby mój Cubase, był tak skonfigurowany, abym uruchamiając go, na jednej ścieżce mógł dodać Guitar Riga, a na kolejnych np. EZdrummera, drugą ścieżkę z RIGA, ścieżkę z mikrofonu itd.

Na partycji "Studyjnej", nie będzie żadnych sterowników, poza ASIO4All.
Szukałem po internecie, ale nie znalazłem czego szukałem.
Dodam, że pracuję na 64 bitowym Windowsie 7.
Proszę o pomoc w postaci waszego tłumaczenia co i jak, albo linku do jakiegoś sensownego tutoriala.

Z góry dzięki,
s0ul
Gitara prawdę powie,
gitara nic nie cygani,
wyciągnij tylko rękę
i struny trąć palcami...

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

26-12-2013 13:35

Wydzielenie systemu (i partycji) na audio i dbanie o "czystość" to dobry pomysł. I nie potrzeba tu szukać specjalnych poradników, bo programy przy instalacji powinny właściwie znajdywać swoje miejsce.
Cubase tworzy katalog Vstplugins, do którego można instalować VST i VSTi. Ja na VSTi utworzyłem jednak oddzielny katalog (można go nazwać na VSTPlugins) co ułatwia zachowanie przejrzystości w szczególności, gdy instalujemy instrumenty wirtualne o dużej pojemności. W takim przypadku program i banki instrumentów można zainstalować do utworzonego katalogu, a główne biblioteki .dll do katalogu Cubase. Instalacja z reguły pyta o te sprawy.

Cubase po otwarciu nowego projektu jest "goły" - należy dopiero określić rodzaj projektu, ilość ścieżek audio/midi itp. I nic nie jest przesądzone, o zawsze można dodać potrzebne ścieżki lub ująć zbędne. Należy określić sterowniki (w tym przypadku ASIO) i poustawiać ich latencję. Prócz tego żadnej magii - ogólne zasady pracy z DAW, np. perkusję powinno ustawiać się na 10-tej ścieżce - ścieżka MIDI (choć w przypadku wirtuałów można wybrać również inny numer kanału midi). Do tej ścieżki należy przypisać zaimportowany EZDrummer. Po jego zaimportowaniu można wybrać inny niż domyślny perkusyjny bank brzmieniowy (jeśli takowe masz zainstalowane).
Jeśli chodzi o GuitarRig to ten wirtuał należy przypisać do określonej ścieżki AUDIO, na której będziesz nagrywał gitarę. Szczegóły ustawień i konfiguracji znajdziesz na YouTube.

Możliwości przeogromne, wręcz nieograniczone, zarówno w zakresie dostępności wtyczek VST/VSTi jak i kreacji dźwięku z ich wykorzystaniem. Lecz do ich odkrycia potrzebne są długie godziny nauki i pracy w programie.

Wróć do „Programy muzyczne”