Awatar użytkownika
ManiekStrat
Doradca
Posty: 503
Rejestracja: 28-01-2011 11:33

30-05-2013 12:57

Miałem trochę wolnego czasu więc pomyślałem o tym, żeby pomóc tym, którzy chcą zacząć przygodę z improwizowaniem. Podpowiem wam od czego zacząć i jak to potem rozwijać:)

Myślę, że każdy z was już wie jak się buduje gamy durowe i mollowe. Nie będę poruszał tego tematu bo jest dużo informacji na forum na ten temat. Przypomnę tylko krótko budowę akordów. Akordy budujemy tercjami, czyli co drugi dźwięk gamy. Akord to min 3 dźwięki. (skróty podane są na samym dole):

durowy 3w+3m
molowy 3m+3w
zmniejszony 3m+3m
zwiększony 3w+3w

W każdej gamie durowej i molowej na danym stopniu występuje zawsze taki sam typ akordu (niezależnie od tonacji). Polecam zapamiętać trzy najważniejsze akordy w gamie czyli: tonikę, subdominantę i dominantę.

PRZYKŁAD:

Gama durowa:
I - dur (tonika)
II moll
III -moll
IV -dur (subdominanta)
V- dur (dominanta)
VI moll
VII- akord zmniejszony

np.
Tonacja :C dur CDEFGAHC
I C dur (CEG)
II d moll (DFA)
III e moll (EGH)
IV F dur (FAC)
V G dur (GHD)
VI a moll (ACE)
VII h zm (HDF)

Właśnie na C dur się zatrzymamy gdyż jest najłatwiejsza do badań:) (najprostsza wersja gamy C dur na samym dole) Jak już mówiliśmy Akordy budujemy tercjowo (co drugi dźwięk) czyli akord C dur to dźwięki CEG (omijamy d i f) analogicznie akord d moll (DFA) itd wszystkie akordy w tonacji C dur macie wypisane wyżej.

GRAMY:
Teraz co zrobić z tą wiedzą? Jeżeli wiemy w jakiej tonacji jest utwór (u nas na razie C dur) już jesteśmy w domu, ale oczywiście wypadałoby znać akordy jakie występują w utworze. My na razie pogramy po akordzie C dur (pierwszy podkład). Na początek grajcie same dźwięki C (tak żeby zapamiętać gdzie leżą) potem to samo zróbcie z dźwiękami E i G, na sam koniec spróbujcie grac po tych trzech dźwiękach (CEG). Gdy już to opanujecie spróbujcie grac po wszystkich dźwiękach z gamy C dur ale zatrzymywać się na dźwiękach C, E lub G:) Gdy uznacie, że jest ok zacznijcie to samo robić z akordem a moll (drugi podkład) gdy to będzie ok, włączcie trzeci podkład ( 4 takty C dur, 2 takty a moll) i spróbujcie grac na zmieniających się akordach C dur i a moll:) To samo róbcie z innymi akordami w tonacji C dur a potem w innych tonacjach:) Jeżeli poradnik się spodoba, zrobię następną część...
Pozdrawiam
Maniek

PODKŁADY:
http://www.sendspace.com/file/66idxs
http://www.sendspace.com/file/6wfr45
http://www.sendspace.com/file/xvhbc4


GAMA C DUR (na gryfie):
Obrazek





SKRÓTY:
3w- tercja wielka (4ry półtony)
3m (tercja mała (3półtony)
Ostatnio zmieniony 04-06-2013 15:00 przez ManiekStrat, łącznie zmieniany 3 razy.
Suhr custom classic, rivera quiana studio 55 i inne graty...
Obrazek

Awatar użytkownika
D3eP
Posty: 6
Rejestracja: 15-11-2010 15:22

30-05-2013 17:27

Bardziej dla początkujących ten poradnik ale idea mi się podoba, tak trzymaj Maniek. Może w następnych częściach znajdę nawet coś dla siebie, pomijając że są to podstawowe podstawy. ;p Warto mieć też takie rzeczy na forum bo zawsze można zapytać, czy poradzić się kogoś z forum. Bo w internecie masy materiałów, ale to co innego jak ktoś wyjaśni. :)
- D3eP -

Awatar użytkownika
ManiekStrat
Doradca
Posty: 503
Rejestracja: 28-01-2011 11:33

31-05-2013 12:19

Dzięki, jak sie przyjmie to zrobię więcej:)
Suhr custom classic, rivera quiana studio 55 i inne graty...
Obrazek

Awatar użytkownika
ManiekStrat
Doradca
Posty: 503
Rejestracja: 28-01-2011 11:33

04-06-2013 15:01

podkłady przestały działać, ale już jest wszystko pod kontrolą:)
Suhr custom classic, rivera quiana studio 55 i inne graty...
Obrazek

BlueWhisky
Posty: 6
Rejestracja: 21-05-2013 08:07

12-06-2013 18:27

propsy ziomuś :D dla początkujących to naprawdę dobry poradnik

Jeva1223
Posty: 184
Rejestracja: 12-12-2010 15:58

29-01-2014 12:39

Mnie się podoba :)
Szczerze to wiem że to są podstawy itp. ale ja gram od 7 lat na gitarach i dopiero około miesiąc temu zapisałem się na lekcje gitary żeby wiedzę uzupełnić xd Także grając przez te ponad 6 lat grałem "coś" bo nie znałem dźwięków nawet ;p

krolowamrowek
Posty: 3
Rejestracja: 30-01-2014 09:27

30-01-2014 09:31

Dla początkujących jak znalazł :D

Wróć do „Poradniki (teoria, nauka gry)”