Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

02-06-2012 13:44

Pora aby określić jasno i przejrzyście czym jest nu metal.
Nu metal ma swoje początki w wczesnych latach 90' ubiegłego wieku.Często nazywany jest new metalem albo aggro metalem.
Jak ładnie określić ten gatunek? Jest to zlep. Zlep tego co dobre w innych gatunkach. Podstawą i kanwą jest sam metal.Czerpie z thrash metalu, funk'u, grunge'u , groove metalu, elektroniki, hip hopu.
Na czym się opiera prostota nu?

Otóż, w nu metalu postanowiono odejść od melodyki i harmonii jak w heavy na rzecz rytmu i prosty. Brzmienie to głównie proste riffy,przecinane wykręconymi bridge'ami. Riffy opierają się na kwintach czyli na kochanych przez wszystkich power chordach ^^ W nu metalu nie uświadczysz solówek.Ni ch*ja!
Gitarzyści nu metalowi korzystają z brzmienia Hi-Gain.Mało kto wie ale to właśnie ten gatunek zapoczątkował owe brzmienie w metalu.To po zespołach nu, reszta braci metalowej przestawiła się na brzmienie hi-gain.Wiem że ta informacja może być niewygodna ale... kij mnie to xD
W dodatku co bardzo dobrze odróżnia śmieciowe zespoły kreujące się na nu, od faktycznych zespołów nu jest to że zespoły nu metalowe stroją poniżej C, nawet niżej i niżej. Używają grubych zestawów strun: 11,12.
I wreszcie: gitary siedmiostrunowe. Mało kto wie ale ten "styl" i charakterystykę w zespołach nu metalowych rozpowszechnił ojciec tego gatunku czyli KoRn.
To od chłopaków z Bakersfield którzy grali na początku na Ibkach Universe zaczeła się "moda" na siódemki w nu metalu.
Basiści używają 5 lub 6 strunowych basów,również nisko przestrojonych.
Zdarzają się również DJ (Deftones czy Limpy). O perce też coś pamiętałem.. ale wyleciało mi z głowy.Perka również ma charakterystyczne brzmienie dla nu.Bodaj sekcja rytmiczna korzysta z funkowej synkopy i silnie klaszczącego werbla.

Wokal i warstwa tekstowa jest różna.Tematy również.
Od Chino Moreno po Jonathana Davisa, na Davidzie Dramainie kończąc.

Lista pr0 czyli te zespoły grają nu:
Korn
Deftones (chociaż chłopaki wyłamują się.jest w nich sporo psychodelii i melodyki.. coś jak Tool)
Disturbed
Limp Bizkit
Papa Roach
P.O.D
Saliva

Lista shit czyli oni NA PEWNO nie grają:
Linkin Park
Evanescence (słyszałem że jakieś młoty tak ich kwalifikują)
Ostatnio zmieniony 02-06-2012 13:49 przez Gveir, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Guzbi
Posty: 238
Rejestracja: 07-07-2008 08:56

02-06-2012 13:48

Chyba Slipknot jeszcze się zalicza do nu-metalu, mam racje?
Osobiście nie przepadam za takim graniem. Podoba mi się pare kawałków KoRna i to wszystko.
"Szła drogą kura i powiedziała mi: kokokokokoko"

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

02-06-2012 13:50

Slipknot to też jaki ewenement jak Korn,Deftones czy Lipmy.
Niezwykłość Slipknota polega że panowie łączą nu metal z death metalem.

EDIT:
Ważny fakt,ciekawostka. Człowiek który od początku wsłuchał się w nu metal nie będzie dobrym gitarzystą solowym w zespołach grających inne gatunki metalu.Powód jest prosty: w nu nie ma solówek, stawiano na rytm.na potężne riffy.

I jeszcze.Naturlaną śmierć nu metalu datuje się na 2000 rok,a ostatnie tchnienie to 2003 rok i album KoRn'a "Take A Look In The Mirror"

pirson
Posty: 37
Rejestracja: 10-10-2011 23:09

03-06-2012 10:40

A według mnie Korn-Nu metal skończył się wtedy,gdy odszedł z zespołu Head,bo to właśnie wtedy gdy on grał Korn robił najlepsze piosenki c;

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

03-06-2012 19:43

Czyli po 2003.Fakt,bez Head'a czy Davida to nie jest to samo.
Starego KoRna nic nie zastąpi.

Jednak... mimo wszystko swoją nowatorską psychodeliczną nu metalową formę trzymają Deftonsi.

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

03-06-2012 20:41

Wieje trollem. Immortal powstal w '90 latach, Meshuggah '87, Immolation '86, Mayhem '83 no i oczywiscie doszlyby zespoly pokroju Venom czy Judas Priest ale podejrzewam ze Twoim zdaniem nie bylby to modern hi-gain mimo ze te zespoly owy typ nadupczania zapoczatkowaly. Pomijajac jak bardzo ogolnie ujales ten hi-gain. Kiedys sporo sluchalem Slipknot, dzisiaj czasem mi sie zdarza, nie chce mi sie brac udzialu w kolejnym flejmie wiec wytlumacz o co Ci z tym "hi-gain" bo inaczej sensownej dyskusji tu nie wyciagniemy jezeli w ogole na tym Tobie zalezy. Brak polskich liter zwalam na technologie, bywa.

rybazmarsa
Posty: 72
Rejestracja: 13-06-2010 20:21

04-06-2012 16:26

ja tez nie wiem co to hi-gain:|

a nu-metalu wiem:

• Początek lat 90
• Termin wymyślony przez Johnathana Davisa z KoRna.
• Agresywny wokal, heavy metalowe riffy z wpływem hip-hopu, ampli, elektroniki i DJ
• Często mylony z rapcore i rap metal. Rapcore i nu metal to ten sam gatunek – ostre riffy z wpływem hh/rapowego wokalu. Natomiast rap metal to połączenie tylko rapu z metalem, bez wkraczania w inne gatunki.
• Gitary posiadają niski strój, często się używa 7 strun, brak solówek, proste, aczkolwiek często riffy często wykorzystujące flażolety
• Płyta Burn My Eyes Machine Head jest prekursorem nu metalu, mimo, iż w ich utworach występują solówki

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

04-06-2012 17:05

@bullet

Dobra,reflektuje się.Chodziło mi o modern hi-gain,a nie o hi-gain jako ogół.I rzeczywiście, nie zapoczątkowali tylko ja wiem... wprowadzili to szerszego obiegu.

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

04-06-2012 17:36

no w sumie. Nu-metal stal sie bardzo popularny i to raczej ze wzgledu na to zmieszanie z rapem i swoja prostote. Mozliwe ze jakos rozpowszechnil w spoleczenstwie ten typ przyj**ania. Nie trudno dzisiaj znalezc jakiegos malolata (choc nie tylko ale przewaznie malolata) z naszywka badz koszulka Slipknot, Korn etc. Sam w gimbazie sporo sluchalem Slipknot, dzisiaj czasem mi sie zdarza. Mam jakis sentyment do tego zespolu bo w sumie zapoczatkowal u mnie zajawke na modern hi-gain. Sporo hejtu leci na ten gatunek i bez dziwoty, w koncu od zawsze trwala wojna miedzy wojownikami ortalionu a kucami gdy nagle ktos wpada na pomysl by pomieszac gatunki muzyczne obu stron. Zatwardzialy metalhead zawsze gnoil HH i gnoic bedzie ja natomiast jak niezbyt trawie HH tak jego symbioze z metalem lubie. Zapewne gdyby nie nu to nigdy bym nie wiedzial co to Immortal i Immolation stad szanuje ten gatunek ale za nic nie gloryfikuje. Gloryfikacja jednego gatunku muzycznego to ograniczanie sie czyli glupota. A takich oddanych nu metalowcow w tych internetach od groma. Namnozyla sie plaga :(

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

04-06-2012 18:01

Pf,ja nadal wielbię STAREGO Korn'a. Tak do roku 2003.. dalej to już niestety,tato nu metalu poszedł na emeryturę.
Wiesz, ja mam naszywkę Korna na swoim plecaku.Ogromnie ich szanuje bo wprowadzili mnie w ciężkie granie i jak rzuciłem posty wyżej: osłuchałem się tak bardzo tego nu że, ciężko mi jest zagrać coś a'la solówkowego co podchodzi pod klasyczny heavy.

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

04-06-2012 18:16

tez tak mialem ale powoli sie to zmienia. W kazdym razie muzyka ktorej slucham zawsze ksztaltowala moje umiejetnosci i tak jest raczej u kazdego samouka. Wczesniej nie czerpalem przyjemnosci z grania solowek, moje ciagle napieprzanie do czwartego progu (:D) natomiast wyrobilo mi kondycje i w miare sprawnosc lewej lapy co dalo mi podstawy by wziac sie za solowki. Oczywiscie gdybym sluchal Satcha czy Vai'a sprawa wygladalaby odwrotnie. Musialbym cwiczyc kondycje by wyrabiac szybkie partie rytmiczne. Grunt to nie stac w miejscu i korzystac z mozliwosci by poznawac nowe techniki.
Za Korn zbytnio nie przepadalem i do tej pory niezbyt przepadam za ich muzyka. Slipknot tez sie zmienil gdzies w tym okresie od 2003 roku. Nie pamietam kiedy wydali Vol.3 ale od tego krazka definitywnie postawili na lzejsze granie i zmiane stylu. Wczesniej grali o wiele agresywniej dzisiaj to juz wlasciwie hard rock nie metal co mi zreszta nie przeszkadza. Kilka kawalkow z ostatniego albumu da sie sluchac.

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

04-06-2012 18:32

Zabawne że, wlazłeś na temat wpływu Satcha czy Vai'a. Ja osłuchałem się Profesora i... mam to co mam.Manierę blues-rockowo/rockową w improwizowaniu. Nie potrafię zagrać improwizacji na coś cięższego w sensie gry solowej. Rytmicznie to co innego: zakurwiam aż się kurzy ale gdy przychodzi do bycie solistą to wychodzi moja maniera od słuchania Satrianiego i dzień dobry.Nie twierdzę że, to źle.Dzięki temu mam swój jakiś własny styl pomykania.

Gdzieś przeczytałem że taka naturalna i medialna śmierć prawdziwego nu metalu to 2000 rok. I co zostało z czołówki?
Deftonsi nadal trzymają klasę,ten swój niepowtarzalny styl. Limpy wróciły i to bardziej taki rapcore, Durst byłby dobrym raperem jeśli chodzi o rzucanie słowami.Korn... nic nie powiem chociaż ostatnio! na którymś z koncertów na Blind przybył Head i zagrali jak dawniej.JD się popłakał i nie mógł przez chwilę mówić.. kto wie,może moje modły z dawnych lat się sprawdzą xD
I wiesz,odkąd zacząłem słuchać Korna napaliłem się na siódemkę. Poluje na RG7321 z koreii albo AX7221.. tylko kasa i kupię.Bo moja szóstka gra w standardzie i raczej nie mama zamiaru przestrajać.

Awatar użytkownika
MuzykaMoimBogiem
Posty: 126
Rejestracja: 31-10-2011 14:46

26-07-2012 13:13

ciągnąc dalej wątek nu metalu, zastanawia mnie czy zespół Breaking Benjamin można zakwalifikować do tego gatunku? jak sądzicie, jakie są wasze propozycje ?
akustycznie - T. Burton Greengo W-C
elektrycznie - Washburn PX Solar 16 TBLM + Focusrite 2i4 2gen + Positive Grid BIAS FX

Awatar użytkownika
Shikari
Posty: 1
Rejestracja: 31-07-2012 19:05

01-08-2012 15:57

Hmmm co do Breaking Benjamin to nie mam zielonego pojęcia... Tylko w sumie trosze irytuje mnie co innego.Na jakiejś stronie fanowskiej chyba Mety widziałem na jakimś powiedzmy 'drzewku' pokazującym jak rozpoznawać gatunki metalu i takie tam nie o to mi chodzi.Bardziej o to jak zagorzali fani wielkiej czwórki i innych często zespołów traktują nu metal.Gdybym miał wymieniać ile razy słyszałem/widziałem teksty typu 'Nu metal to pier...... rap tylko gitarą' no to do końca wakacji bym sie nie wyrobił...

Awatar użytkownika
Guzbi
Posty: 238
Rejestracja: 07-07-2008 08:56

01-08-2012 16:39

Shikari pisze:.Gdybym miał wymieniać ile razy słyszałem/widziałem teksty typu 'Nu metal to pier...... rap tylko gitarą' no to do końca wakacji bym sie nie wyrobił...


No a nie jest tak, sama nazwa wskazuje, nu-metal czyli nie-metal :)
"Szła drogą kura i powiedziała mi: kokokokokoko"

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

01-08-2012 17:44

Guzbi pisze:No a nie jest tak, sama nazwa wskazuje, nu-metal czyli nie-metal :)

co stylowa prowokacja :)

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

02-08-2012 13:33

Guzbi pisze:No a nie jest tak, sama nazwa wskazuje, nu-metal czyli nie-metal :)


Obrazek


A tak na poważnie.
Sprawa BB czyli pękającego beniamina - nie,nie można ich zakwalifikować pod kopyto nu metalowe.Raczej new rockowe coś jak LP. Mają swój styl,realizują go.Nisko stroją z tego co pamiętam ale forma piosenek jest nadal formą piosenek rockowych/hard rockowych.
Nie uświadczysz tam nu metalu za grzyba.

Awatar użytkownika
MuzykaMoimBogiem
Posty: 126
Rejestracja: 31-10-2011 14:46

02-08-2012 22:28

Shikari pisze: widziałem na jakimś powiedzmy 'drzewku' pokazującym jak rozpoznawać gatunki metalu i takie tam .


możesz zapodać link do owego drzewka? z miłą chęcią zerknę ;)
akustycznie - T. Burton Greengo W-C
elektrycznie - Washburn PX Solar 16 TBLM + Focusrite 2i4 2gen + Positive Grid BIAS FX

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

10-08-2012 15:28

MuzykaMoimBogiem pisze:
Shikari pisze: widziałem na jakimś powiedzmy 'drzewku' pokazującym jak rozpoznawać gatunki metalu i takie tam .


możesz zapodać link do owego drzewka? z miłą chęcią zerknę ;)


Chyba chodzi oto:

Obrazek

Awatar użytkownika
MuzykaMoimBogiem
Posty: 126
Rejestracja: 31-10-2011 14:46

12-08-2012 23:56

Gveir pisze:
Guzbi pisze:
Raczej new rockowe coś jak LP. Mają swój styl,realizują go.


coś pod LP to ciekawe porównanie, do starego może tak gdyż to co jest reprezentowane teraz przez linkin tego nie mogę nazwać. Śmiem jednak wątpić w podobieństwo do tego zespołu ;)
akustycznie - T. Burton Greengo W-C
elektrycznie - Washburn PX Solar 16 TBLM + Focusrite 2i4 2gen + Positive Grid BIAS FX

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

13-08-2012 23:21

No cóż.. BB z tego co wiem nadal trzyma dawną formę.Coś ulepsza,usprawnia ale ich kawałki mają nadal to co miały na początku ich kariery.
Co innego LP. Jakoś.. nie mam dobrego zdania o nich.Są sprzedajnymi murwami made in USA,który swój już napchany jak przystało na amerykanina (America a raczej murrica! Fuck yeah! i do maka,burgera i kfc pędziem.Zagryzając taco bell..) zad wpieprza gdzie się daj,waląc komercją i chlapiąc z koryta tak głośno że innych to odrzuca.
Przede wszystkim:
Linkin Park NIE GRA nu metalu.

Awatar użytkownika
Fakir
Posty: 32
Rejestracja: 20-09-2008 05:40

22-09-2012 03:52

Odgrzewam kotleta, ale sorry... Po kiego jarać się jakimiś cieciami Z JuEsEj jak w Polsce mamy mnóstwo kapel zjadających Nu-metal na śniadanie? A ukierunkowywanie się listą kolesia który podchodzi do metalu jak do nauki jest co najmniej dziwne :) http://www.youtube.com/watch?v=nNNHp6aKvvk Taki mała kropla w morzu.
T.Burton Dagger :)

Wg. mnie Motorhead to techniczny metal

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

13-04-2013 10:16

Gveir pisze:Pora aby określić jasno i przejrzyście czym jest nu metal.

plastikiem?
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
Maciekityle
Posty: 405
Rejestracja: 08-03-2010 19:48

10-09-2014 19:52

Wg. mnie to był wytwór firm płytowych... który zdechł bardzo szybko. Po prostu było to sztuczne. Przebrać paru pajaców w deskorolka-ciuchy dać im gitary 7/8 a teraz 9 strunowe hehe i niech walą jakieś pół-riffy powtarzane w koło aż do wyrzygania

http://www.youtube.com/watch?v=qksTlo_1Tpw
http://www.youtube.com/watch?v=KDzt6yI3Dw8 dla mnie miSZCZowie. Wzięli co "najlepsze" i uchwycili to w tej piosnce. Uwaga!!! Niespodzianka w 2:47

Wokal zawsze podobny:
zwr: grrrrrraaarrr a w ref: aaaa naaa naaa

teraz widzę przepotwarzenie w jakiś tzw. dżent czy inne deff cory

http://www.youtube.com/watch?v=U4GXNzom6ik zmian tempa tu prawie nie ma. Jeden riff przez całe 7 min.

Warto się na tymi filmikami zastanowić

http://www.youtube.com/watch?v=LhOYflyfOPM
http://www.youtube.com/watch?v=lQQtxDUxOh0 tutaj oryginał
http://www.youtube.com/watch?v=wfPOANlbyWw
http://www.youtube.com/watch?v=G-CG1CBelCM
http://www.youtube.com/watch?v=4mhZv1K92gQ polecam filmiki tego gościa

również i te dziwactwa wg. mnie szybko zdechną... ot kolejne coś nowego czym zainteresuje się sezonowa gim-metalia. Ważne aby było dżyn-dżyn i melodyjne aaaa w ref: bo laski to lubiooo
Ostatnio zmieniony 10-09-2014 20:18 przez Maciekityle, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogrywałem na YouTube więc się znam. Proszę zadawać pytania.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

10-09-2014 20:13

"Burdel to wy macie w tym swoim Archeo"

(:
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Metal”