Pleban
Posty: 4
Rejestracja: 12-02-2012 16:14

12-07-2012 14:58

Witam chciałbym zacząć nagrywać gitarę na komputer lecz nie posiadam sprzętu przeznaczonego do nagrywania.Proszę o jakieś propozycje dotyczące właśnie tego sprzętu. Mam do dyspozycji 900zł.

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

12-07-2012 15:10

Line 6 Studio UX2, ale widzę że masz więcej pieniędzy. Jaki masz sprzęt?

EDIT. Jeśli masz dobry wzmak na dobrych głośnikach, to http://www.djshop.pl/i4919,maudio,m-audio-fast-track-ii-usb-pro-tools-se.html i http://www.djshop.pl/k7,mikrofony/i5770,shure,shure-sm57.html.

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

12-07-2012 16:44

Po cholere UX2? By sie podniecac, ze "duzo dziurek? ;-)

POD Studio GX wystarczy w zupelnosci jezeli chcesz nagrywac gitare (elektryczna czy basowa). Zostana Ci jeszcze pieniadze na dobry mikrofon (dynamiczny), jezeli bedziesz chcial do tego jeszcze dograc wokal (rowniez za pomoca GX'a) ;-)

Zejdzie Ci na to 600-700zl (POD Studio GX kosztuje ~420zl, mikrofon kupisz za ~120-200zl, ktory na poczatek Ci wystarczy). Zostaje ~200zl, ktore mozesz przeznaczyc na oryginalny DAW (program wielosciezkowy do nagrywania, np ACID Music Studio 8) jezeli chcesz byc legalny i nie spodoba Ci sie dolaczony do GX'a. Jezeli niekoniecznie (nie popieramy tego na forum) - zostanie pare groszy na stojak mikrofonowy (jezeli potrzebujesz) lub inne akcesoria, ktore "wyjda w praniu".

Jezeli nie planujesz nagrywac wokalu - olej mikrofon. Zostanie Ci wiecej w kieszeni :-)

PS. Na GX'ie mozesz nagrywac jeden instrument na raz, ale zakladam, ze nie grasz jednoczesnie na gitarze elektrycznej i na basie, wiec jest to raczej do "przelkniecia" ;-)
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

12-07-2012 16:59

Nie dlatego że ma dużo dziurek, ale dla tego że ma więcej efektów i wzmacniaczy, i wejście mikrofonowe na phantomie, co może przydać się do nagrywania wokalu.

Pleban
Posty: 4
Rejestracja: 12-02-2012 16:14

12-07-2012 21:18

Dzięki za szybką odpowiedź. Sprzęt na jakim gram to może nie najwyższa półka ale do domu w sam raz a więc
Gitara- Jackson JS32T
Wzmak- Kustom 212 30w + MXR FUllbore metal.
Odnośnie nagrywania wokalu to myślałem nad tym... i doszedłem do wniosku, że jak nagram coś git to w ten czas nagram wokal.
PS: a na tym shure Sm 57 wokal będzie brzmiał "źle"? Nie miałem z nim styczności dlatego pytam.
PS2: Czy do dobrego nagrania w warunkach domowych muszę posiadać dobry komputer?
Dziękuję za odp Pozdrawiam Pleban:)

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

12-07-2012 21:37

UX2 ma wiecej symulacji, ale nie sa warte doplacania takiej sumy pieniedzy (jezeli o same symulacje chodzi, bez dodatkowych "funkcji" UX2). Nie krytykuje Twoich pomyslow, Maselko, po prostu w tym wypadku nie widze sensu doplacania do wyzszego modelu ;-)

Pleban, czy potrzebujesz mocnego komputera do nagrywania dzwieku? I tak i nie. W przypadku kupienia zewnetrznego interfejsu (takiego jak np POD Studio GX czy UX2, Fast Track itp itd) przejmie na siebie wiekszosc "ciezaru" nagrywania dzwieku. Ale pozostaje jeszcze kwestia obrobki, dokladania kolejnych sciezek itd. Dobry procesor jest mile widziany do bardziej rozbudowanych nagran :-) Do niezbyt rozbudowanych (prostych) nagran powinien wystarczy dowolny komputer dostepny obecnie na rynku (wiec jezeli masz 2-5-cio letni sprzet to nie powieniens sie stresowac ;-) )

Co do Shura SM57... Uzywa sie go przede wszystkim do nagrywania dzwieku ze wzmacniacza, ale do wokalu tez sie jak najbardziej nada. (chociaz do wokalu sa lepsze) :-) O ile bedziesz miec interfejs z zasilaniem phantomowym (POD Studio UX1 i/lub UX2, podany wczesniej Fast Track II itp).
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

12-07-2012 22:08

Do wokalu raczej SM58. Sprzęt masz dobry, ale jako takiego "łał" nie ma, wiec myślę że jeśli chciałbyś i wokal nagrywać, to niezłym pomysłem był by UX2 i Shure SM58 http://guitarcenter.pl/catalog/naglosnienie/mikrofony/mikrofony-przewodowe/shure-sm58-lce, lecz jeśli nie myślisz profesjonalnie nad wokalem to pozostałbym przy interfejsie i mikrofonie, bo to jednak coś innego niż cyfrowo obrabiany dźwięk, aczkolwiek jeśli ci to pasuje to może kup zwykłego GX'a, a za resztę jakieś głośniki, słuchawki, coś do gitarki lub po prostu zaoszczędź na coś innego.

@Murio - UX1 nie ma phantoma

Pleban
Posty: 4
Rejestracja: 12-02-2012 16:14

12-07-2012 22:20

Dajmy na to żebym kupił line 6 gx lub ten m-audio fast track to potrzebowałbym jakieś specjalne głosniki do odsłuchu?. Zastanawiam się jak się ma sprawa z softem czy np ten co jest dołączony do line 6 lub Guitar Rig itp mają dobre brzmienia, czy po prostu bardziej opłaca się kupić tańszy interfejs, dobre mikro i jazda ze wzmaka co stoi w domu?

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

12-07-2012 22:25

Zwykłe głośniki komputerowe/słuchawki. Line 6 dodaje zestaw efektów i wzmacniaczy do swojego sprzętu (coś a'la Guitar Rig), nie wiem jak to jest z M-audio. Sprzęt masz nawet, więc i na mikrofonie można by fajnie pohulać, ale jeśli wolisz mieć dziesiątki efektów i nie przeszkadza ci cyfra to śmiało możesz brać jakiegoś GX'a czy coś.

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

12-07-2012 22:44

To bylo nagrywane na TonePorcie GX (poprzednik POD Studio GX) - wszystkie efekty z POD Farmu:

1. http://www.youtube.com/watch?v=uxAME3_z6Qg
2. http://www.youtube.com/watch?v=4d2thIDb6Cw
3. http://www.youtube.com/watch?v=09sA-BN-hmk

(Pierwsze lepsze nagrania, jakie mialem pod reka).

PS. Maselko, dzieki za sprostowanie odnosnie UX1 ;-)
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

Awatar użytkownika
Cyssiek
Posty: 944
Rejestracja: 22-07-2009 13:14

13-07-2012 11:01

PS - zależy jak słaby komputer masz. Z własnego doświadczenia wiem, że jednak mocny komputer potrzebny jest - choćby żeby utrzymać guitar rigi czy pogłosy. A nuż będziesz chciał dodać jakiś pad czy arpeggio, bez dobrego kompa się potniesz. Ale jeżeli masz więcej niż athlon 2600+, 1gb ram to powinno dać radę.
Fender Stratocaster Korea '92, Peavey JF1EX, basik Stagg, Alesis iO|2, T.Bone SC450, Shure SM58, CME M-Key

Pleban
Posty: 4
Rejestracja: 12-02-2012 16:14

13-07-2012 11:52

Mam athlona 3000+ i 2GB ram :P. Mam jeszcze takie pytanie znalazłem takie urządzonko Alesis iO2 Express wraz z softem Cubase LE co sądzicie na temat tego urządzenia? Chciałbym nagrywać ze wzmaka, ma ładny clean a przester leci z fullbora więc myślę iż dobrze by to wyszło w nagraniu. Nie jestem przekonany co do tego line 6 GX nie chce mi się pitolić z tymi wszystkimi efektami, a po za tym nie miałem styczności z cyfrą.Myślę, że mnie zrozumiecie:).

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

13-07-2012 12:33

Jeszcze taka uwaga ode mnie odnosnie sprzetu.

Wlasnie testowalem nagrywanie w ACID Music Studio 8.0 na starym laptopie (Pentium M 1.7 GHz, 1GB RAM) z uzyciem POD Studio GX. Dwie sciezki nagrywane jednoczesnie (z dwoch kanalow w PODzie) + uruchomiony POD Farm z aktywnymi symulacjami. Wszystko dzialalo gladko, sprawnie, zadnych zaciec czy urwanych dzwiekow :-)

Wiele zalezy od konkretnego DAWa. Lubie Music Studio m.in. za to, ze jest tak malo zasobozerny ;-)

Co do cyfry... Ja mam nadzieje, ze rozumiesz, iz zeby nagrywac wzmak mikrofonem potrzebujesz odpowiedniego pomieszczenia (odpowiednio wygluszonego tak "wewnatrz" - by nie bylo poglosow, jak i "na zewnatrz" - by Cie nikt nie zamordowal za rozkrecony wzmacniacz ;-) ). Tak sie tylko upewniam, ze brales to pod uwage, bo wbrew pozorom bardzo latwo o tym zapomniec :-)
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

Awatar użytkownika
Nirvan
Posty: 82
Rejestracja: 14-07-2011 17:12

22-07-2012 13:09

Murio pisze:jezeli bedziesz chcial do tego jeszcze dograc wokal (rowniez za pomoca GX'a) ;-)


GXem nie idzie nagrywać wokalu jeśli nie ma się jeszcze dokupionego przedwzmacniacza mikrofonowego, przynajmniej tyle się dowiedziałem z kilkudniowych poszukiwań. Kupiłem sobie mikrofon za 200kilka zł i podłączając się prosto pod GX sygnał jest strasznie cichy a przy podgłaśnianiu powstaje sporo szumu. UX1 i 2 mają podobno dobre przedwzmaki mikrofonowe a UX2 ma dodatkowo jakieś wsparcie do pojemnościowych i zamierzam sobie kupić tego UXa2 :D.

nickolas
Posty: 127
Rejestracja: 13-06-2010 16:24

22-07-2012 15:44

@Nirvan
pojemnosciowe mikrofony obsłużą też modele z firmy m-audio czy alesis. Np. Fast-Track czy alesis io express. są tańsze o wiele od ux2

Wróć do „Gitara i komputer”