MrPain
Posty: 47
Rejestracja: 13-09-2011 16:27

08-07-2012 16:14

Witajcie. Od pewnego czasu posiadam Line 6 POD HD300. Ma on funkcję nagrywania gitary poprzez USB. Patrzyłem na youtube, jaka jest jakość dźwięku gitary. Po prostu jak oryginał.. Sęk w tym, że u mnie są jakieś trzaski a jakość dźwięku jest okropna w trybie distortion. Dowiedziałem się, że jest to wina słabej karty dźwiękowej. Więc postanowiłem zapytać tutaj jaka będzie dobra. Mój sprzęt:

Procesor: AMD Phenom II 4x3.2GHz 955 Black Edition
RAM: 4GB DDR3
Karta graficzna: GeForce GTX 260 1GB
Płyta Główna: Gigabyte GA-MA790XT-UD4P Ultra Durable 3
System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64-bit

Jaka karta dźwiękowa będzie dobra do tego sprzętu, która również będzie nagrywać gitarę w dobrej jakości? :)
Guitar player since October 2012.
facebook.com/pages/Reckless-Covers/433784843375251 <-- FAN PAGE with covers. :)

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

08-07-2012 18:40

A przypadkiem ten Pod nie robi za kartę?

PS. Czym nagrywasz?

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

08-07-2012 22:31

Mozesz nagrac i wstawic probke tych trzaskow (oraz tego distortiona)? Slychac to podczas nagrywania, czy takze w samym nagraniu?

Tez uwazam, ze to cos programowego - ten efekt dziala jak interface audio (czyli jak zewnetrzna karta dzwiekowa). Nie potrzebujesz dodatkowej karty.

Instalowales Line6 Monkey z http://line6.com/ ? To updater, po wykryciu HD300 "krzyknie" co mozesz pobrac i czy masz najnowsza wersje sterownikow itd.
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

VaMVampirE
Posty: 47
Rejestracja: 12-04-2012 15:26

08-07-2012 22:41

Karta z poda powinna starczyć spokojnie jako dźwiękówka.
Możesz mieć problemy ze stabilnością przez złe podłączenie.

Spróbuj (sprawdź) poniższych:

- czy pod działa na oryginalnym kablu USB? (czasami tanie kable robią zamieszanie, albo są za długie, przy za słabej jakości wykonania).

- czy nie podpinasz poda po portów USB na obudowie? (najlepiej wpinać go tylko w porty płyty głównej)
- czasami (na laptopach) mechanizmy kontroli energii płyty głównej powodują niestabilność urządzeń (powyłączać, jak? pisze w manualu płyty).
- masz jakieś dziwne urządzenia na usb? (modem neo, kartę wifi, tuner tv?)
- ustawienie niewłaściwej latencji w sterowniku dźwiękówki może powodować zakłócenia i problemy (zwłaszcza przy nagrywaniu, trzeba znaleźć optymalną wartość)
- ostatnia rada pomogła jednemu gościowi co korzysta z Lexicona Alpha:

Płyta najczęściej ma tylko 2 host controllery USB, które są dzielone hubami na wszystkie gniazda.
Lexiconowi pomogło umieszczenie na jednym hoście, a cały pozostały kram na drugim (klawiatura, mysz, dyski usb, pad).
Można to skontrolować wchodząc w Menadżer urządzeń, widok > "Urządzenia według połączeń".
I masz ścieżkę do rozwinięcia:
ACPI x64-based PC > System zgodny ze standardem ACPI > Magistrala PCI > Intel(R) [coś z USB Host w nazwie, mogą być 2 i więcej] > Główny koncentrator USB > Generic USB HUB > i tu są podłączone urządzenia do danego kontrolera.

Spróbuj przepiąć (kablami) tak aby najwięcej było jednym kontrolerze, a na drugim tylko POD HD.

MrPain
Posty: 47
Rejestracja: 13-09-2011 16:27

09-07-2012 15:01

A więc tak:

@Maselko - Masz rację, POD robi za kartę dźwiękową, ale wydaje mi się, że przy nagrywaniu moja po prostu nie wyrabia i jest dość zgorszony dźwięk niż gitara w live. Nagrywam w programie Mixcraft 5 przez kabel USB dołączony do zestawu.

@Murio - Nagrałem kawałek piosenki Skilleta, ponieważ tutaj najlepiej będzie ukazany mój problem:

Kod: Zaznacz cały

http://www.sendspace.com/file/lb23rb

Tak, pobrałem Line6 Monkey i wszystko mam aktualne. ;)

@VaMVampirE -
-Tak, POD jest podłączony oryginalnym kablem USB, który dostałem w zestawie.
-Tego to już nie wiem.. Podłączam go do USB znajdującego się z przodu obudowy komputera. (jest jakaś różnica? :o)
-Myślę, że wszystko jest jednak stabilne przy moim sprzęcie. :)
-Nie, nic nie mam na USB pomijając myszkę, klawiaturę i kamerkę internetową.
-Tzn. Zawsze odznaczam "+18db" co daje wystarczający efekt przy nagrywaniu.. Przynajmniej tak mi się zdaje. Nic innego nie zmieniam.
-Hmm.. Nie wiem jak to poprzestawiać, wygląda to u mnie tak:

Kod: Zaznacz cały

http://screenshooter.net/1489226/cldigey


Chciałbym jeszcze dodać, że program nagrywa z lekkim opóźnieniem.. Czyli kiedy słyszę gitarę przy nagrywaniu, trzyma ona rytm, lecz jak ją puszczam już nagraną, to odchodzi ona trochę od rytmu..
Guitar player since October 2012.
facebook.com/pages/Reckless-Covers/433784843375251 <-- FAN PAGE with covers. :)

Awatar użytkownika
Maselko
Posty: 198
Rejestracja: 11-11-2011 13:20

09-07-2012 16:23

Więc jeśli on robi tu za kartę dźwiękową to twoja nie ma tutaj nic do gadania. Pogrzeb w opcjach programu do nagrywania i zwiększ jakość, bitrate. I podłącz bezpośrednio do płyty głównej, nie do wejścia z przodu.

EDIT. http://www.youtube.com/watch?v=lJ2mDahiyI4 - coś jak tu ustaw na AISO

Awatar użytkownika
Murio
Posty: 376
Rejestracja: 30-12-2009 18:30

09-07-2012 18:46

Mi to brzmi jakby po prostu sygnal byl za glosny ;-) W programie do nagrywania scisz sciezke, na ktora nagrywasz i zobacz czy sie to poprawi.
Obrazek__________________________Obrazek
Vintage VJ6 EMR, Epiphone LP Junior Single Cut VS
Line6 POD Studio GX + Creative Inspire 5.1 5100

hubert1224
Posty: 9
Rejestracja: 31-01-2011 20:55

09-07-2012 22:49

Po szybkim wywiadzie wujek Google mówi, że wersja 4.2.5.1 sterowników daje ci możliwość zmiany poziomu audio w wyjściu z USB, a obstawiam, że sygnał jest po prostu zbyt "gorący" i clippujesz.Zmniejszysz trochę poziom i powinno być ok.
Oczywiście ściągnij najnowsze stery, nie 4.2.5.1 tylko 4.2.5.4 .
ObrazekObrazek

VaMVampirE
Posty: 47
Rejestracja: 12-04-2012 15:26

10-07-2012 01:41

Ogółem na czystym brzmieniu masz też problemy ze zrywaniem sygnału (zwłaszcza akordy, bo sygnał jest bardziej złożony)?

Nie wiem jak jest w POD, ale normalnie jeśli masz interfejs i wejścia przypisane w DAW to przesterowanie wejścia jest widoczne w programie (nawet w widoku nagranej ścieżki.
W załączonym kawałku nie ma ma clippingu. Ja podobny efekt miałem jak na Windowsie testowałem kartę dźwiękowa i za wiele pluginów władowałem w sesję.

To że nagranie nie idzie równo z resztą, to wina latencji (komputer musi przeliczyć to co dostaje, a opóźnienie jakie przy tym występuje to właśnie latencja. Spróbuj ustawić w sterowniku karty mniejszą.

Wtyki z przodu masz prowadzone kabelkami do płyty głównej, to czy są ekranowane, czy jest to zwykłe 4 kable (jak do diod i wyłącznika) zależy od producenta, im tańsza buda i lipny producent tym zwykle gorzej.
nie raz widziałem jak na frontowych gniazdach dyski chodziły dość wolno, albo w ogóle nie startowały.

Na tym samym kontrolerze USB masz POD, mysz i klawiaturę (chyba że pod ma sterowanie HID (w co wątpię bo raczej było by to midi)). Spróbuj podpiąć mysz i klawiaturze tak by na dolnym "standardowym koncentratorze był tylko pod), a reszta na tym wyżej który jest nie rozwinięty na tym screenie.

MrPain
Posty: 47
Rejestracja: 13-09-2011 16:27

11-07-2012 15:15

Sygnał na pewno nie jest za głośny, ponieważ nagrywam tak w połowie. Nawet jeśli nagram strasznie cicho, dając potem normalizację głośności, jakość jest jeszcze gorsza.

Jeśli chodzi o jakość nagrania w trybie czystym, też nie jest rewelacyjna.. Słuchać się tego nie da. ^^

Ustawiłem w programie tak jak na tutorialu, i jest dość lepiej. ;) Ale i tak bez rewelacji. :P

Najnowsze sterowniki mam od samego początku i tam odznaczam tylko +18db, żeby gitara nie była za głośna w czasie nagrywania. Zmniejszam tam również jeden suwak, który jest odpowiedzialny za opóźnienie.

Podłączyłem POD'a z tyłu na samym dole, a klawiaturę i myszkę na samej górze. Bez zmian.
Guitar player since October 2012.
facebook.com/pages/Reckless-Covers/433784843375251 <-- FAN PAGE with covers. :)

VaMVampirE
Posty: 47
Rejestracja: 12-04-2012 15:26

17-07-2012 21:13

To nie działa na zasadzie wtyczka na górze/dole. Jeśli ci nic nie pomaga, to (trzeba się postarać i) ma być na osobnym kontrolerze, czyli w "menadżer urządzeń".
Na większości płyt 1 kontroler to wszystkie gniazda na tyle, drugi wszystkie wyprowadzone w środku. Więc czasami trzeba dodatkową zaślepkę z gniazdami USB podłączaną do płyty.

http://itx-sklep.pl/product_picture/ful ... f5cb82.jpg

Ogółem warto poczytać o optymalizacji kompa pod obróbkę dźwięku. Może po drodze wyjdzie jakiś szczegół który pomoże w rozwiązaniu.

Wróć do „Gitara i komputer”