Awatar użytkownika
Anarhak
Posty: 3
Rejestracja: 06-04-2012 10:16

03-06-2012 14:26

Witam !
Z góry mówię, że jestem początkującym gitarzystą. Niedawno kpiłem sobie gitarkę elektryczną . Jest to Epiphone SG Special za pok 550 zł. Zauważyłem w niej pewną niepokojącą, rzecz i nie mam pewności, czy aby na pewno jest z nią wszystko ok... Mianowicie w pierwszej przystawce (druga jest spoko) ostatnia struna E nie jest na środku tego kółeczka na przystawce tylko obok. No można powiedzieć, że tak z 2 milimetry tylko nachodzi :/ 1 struna jest centralnie na środku i każda kolejna, coraz bardziej wysunięta na bok a ta ostatnia nieszczęsna jest na samym końcu. Teoretycznie dźwięk odbiera, aczkolwiek nie nie wiem czy sobie to sugeruję ale ta struna chyba ciszej brzmi niż pozostałe :( Na pewno takie coś ( jeżeli oczywiście jest to skaz w mojej gitarze ) ma jakiś wpływ na jakość dźwięku. Postaram się również umieścić zdjęcia tego "czegoś". Z góry dzięki wszystkim za pomoc :D

Super, właśnie miałem dodać załącznik i ograniczenie do 200 kib <lol> dobra tu jest link ze zdjęciem do innej strony niestety :

http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... 231ai.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/33 ... 0232m.jpg/

P.S a no właśnie i co z tym zrobić ewentualnie ?

Awatar użytkownika
Mati3009
Posty: 46
Rejestracja: 12-04-2012 00:18

03-06-2012 15:47

na moje oko to struny są krzywo, może coś z gryfem? Przekrzywiony. jeśli tak to możesz to poprawić jeśli gitara jest bolt-on. luzujesz nakrętki, ustawiasz gryf równo i przykręcasz
ObrazekObrazek
Charvel 475 Deluxe z 90 roku ~ Randall RG100 ~ TC Electronic Ditto Looper

Awatar użytkownika
ksantyp
Doradca
Posty: 1124
Rejestracja: 26-03-2010 08:13

03-06-2012 17:34

A na moje oko wszystko jest w porządku, to tania gitara i pewnie stockowe pickupy jakie wstawili mają szerszy rozstaw - tak zwane F-spaced... nic z tym nie rób i GNP.
FILMIKI O GITARACH - vlog gitarowopodobny

WYPRZEDAJE KOLEKCJE - DOBRE GITARY W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.


NTK Ekipa

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

04-06-2012 07:39

Nie ma to wpływu na brzmienie, a jeśli naprawdę ta struna dla ciebie ciszej brzmi, to po prostu weź płaski śrubokręcik i leciutko wykręć do góry magnes od tej struny :) - nie nic nie zepsujesz.
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 00:47

Anarhak pisze:...w pierwszej przystawce (druga jest spoko) ostatnia struna E nie jest na środku tego kółeczka...

Ewidentnie gryf jest nierówno przykręcony. Można to skorygować - była o tym mowa całkiem niedawno na Forum. Proponuję poszukać.

To MA wpływ na poziom sygnału z danej struny.
Masz przetworniki z magnesami prętowymi. Magnesy te w przetwornikach zamontowane są tak, że mają jednakową biegunowość względem strun, t zn. od strony strun wszystkie mają np. biegunowość N. Jak wiadomo z fizyki bieguny jednoimienne się odpychają, więc pola magnetyczne wytwarzane przez te magnesy mają kształt pierścieni biegnących wzdłuż ich osi i równoległych do strun. Nie dotyczy to wprawdzie zewnętrznego pola magnesów skrajnych. Odchyłka struny względem tego pola pierścieniowego skutkuje "łapaniem" tylko boku pola mangetycznego i obniżeniem poziomu sygnału. Podciągnięcie struny może jeszcze bardziej nasilać to niekorzystne zjawisko. Dlatego też przetworniki wykonuje się z różnymi rozstawami magnesów, np. na rozstaw skrajnych strun 50mm (wtedy magnesy są w odstępie co 10,0 mm) lub 52 mm (magnesy co 10,4 mm).

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 13:18

Tu: " krzywo-osadzony-gryf-w-korpusie-t49971.html?hilit=krzywo " opisany jest sposób wyosiowania poziomego gryfu. To proste i możliwe samemu do wykonania.

Awatar użytkownika
Anarhak
Posty: 3
Rejestracja: 06-04-2012 10:16

07-07-2012 15:09

tak macie racje dopiero teraz zobaczylem ze gryf faktycznie jest krzywo... Dobra sprobuje to naprawic sam tylko jedno pytanie : wiadomo ze gryf jest wygiety po luku po to aby struny na nim nie lezaly tylko lekko odstawaly. Czy jezeli poluzuje struny i ustawie gryf to ten gryf nie wyprostuje sie jednoczesnie z tego wygiecia ? Szczerze wolalbym uniknac potem wyginania gryfu, wiem jak to sie robi bo kiedys juz to zepsulem wykrecejac wszystkie struny na raz :/ ( sorka za bledy ale pisze na telefonie )
Obrazek Obrazek
Epiphone SG Special + Line 6 Spider :D

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 15:23

Bez obaw.

Awatar użytkownika
Anarhak
Posty: 3
Rejestracja: 06-04-2012 10:16

07-07-2012 18:06

Dobra coś spieprzyłem... Odkręciłem te 4 śrubki i odpadł cały gryf, ja myślałem że pod tą blaszką będzie jakieś coś co dopiero trzeba poluzować przekręcić gryf i przykręcić, a tu się okazało, że gryf się na tych 4 śrubkach trzyma. Dobra co mam robić teraz ? Moje obawy się sprawdziły gryf już się wyprostował będzie go potem trzeba znowu podkręcać, ale przeżyję. Bo teraz niby okej, skręcić mogę, ale jak to skręcić i wyprostować ? Mam teraz nagwintować kolejne otwory ? Help me !!!

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 19:03

Nie panikuj. Ktoś w fabryce przecież musiał poskładać gitarę z elementów, więc Ty też potrafisz.
Zupełnie niepotrzebnie odkręciłeś gryf. Trzeba było jedynie POLUZOWAĆ śruby mocujące gryf (oczywiście po uprzednim zluzowaniu strun) do momentu, gdy wyczuje się możliwość dokonywania korekt jego ustawienia.
Proponuję:
1. Przykręć z powrotem gryf 4 śrubami, kręć śrubami tylko do lekkiego oporu
2. Załóż struny i lekko je naciągnij, lecz tylko tyle, by były proste lecz nie prężyły
3. Teraz obserwując skrajne struny ustaw gryf we właściwej pozycji - by odległości skrajnych strun od krawędzi podstrunnicy były jednakowe.
4. Dokręć śruby gryfu, w razie potrzeby dokonaj korekty ustawienia gryfu.
5. Nastrój gitarę.
Jeśli masz mostek ruchomy to oczywiście powinien on być zablokowany. Gryf nie powinien się wygiąć, a jeśli nawet nieznacznie, to wkrótce odzyska równowagę.

pytalek
Posty: 2
Rejestracja: 03-07-2010 12:59

07-07-2012 19:30

Witam

Przeczytałem ten temat i poszedłem sprawdzić jak to wygląda w mojej gitarce. I o dziwo, pickup przy gryfie jest w miarę prosto, tak pickup przy mostku jest krzywo (tzn. struna E6 jest dobrze, potem kolejne trochę schodzą, aż E1 totalnie wychodzi poza). Dodam, że jest to Gibson Flying V Faded z kwietnia 2012r.
Foty:
http://imageshack.us/photo/my-images/823/img0237gl.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/585/img0236ve.jpg/
(sorry za jakość, nie miałem pod ręką czegoś "lepszego")

Czy powinienem robić coś z tym?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 19:46

Pytalek, widzę dwa błędy:
1. Humbucker przy mostku ma niewłaściwy rozstaw magnesów (ma prawdopodobnie 52 mm, a z drugiego zdjęcia ewidentnie wynika, że odpowiedni byłby 50 mm)
2. Przydałaby się korekta lokalizacji mostka - przesunięcie nieco w bok.

Jak widać nawet znanym markom zdarza się wypuszczać buble.
Dlatego zawsze powtarzam - przy zakupie nie kierować się emocjami, mieć "oczy i uszy szeroko otwarte", nie wierzyć w nieomylność marek.

pytalek
Posty: 2
Rejestracja: 03-07-2010 12:59

07-07-2012 20:02

Dzięki za posta.
Teraz przy dokładniejszy oględzinach zauważyłem, że ten pickup jest włożony tak jakby krzywo tzn. przy strunie E6 wystaje go więcej niż przy E1.
No i pytanie - czy mam coś z tym robić? Bo raczej na gwarancji tego nie oddam bo gitara gada jak należy.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

07-07-2012 20:20

To co napisałem wynika wyłącznie z drugiego zdjęcia, lecz fotka może być wykonana z błędem paralaksy. Dlatego proponuję dokładniej przyjrzeć się temu miejscu, zmierzyć i porównać rozstaw strun mostka z rozstawem magnesów humbuckera przy mostku. Bo być może wystarczyłaby korekta położenia mostka.

Wróć do „Gitary elektryczne”