Awatar użytkownika
szymszum
Posty: 63
Rejestracja: 14-04-2012 09:37

26-06-2012 22:58

czy jest jakaś zależność gdy są grubsze struny to ustawienie menzury jest lepsze i dokładniejsze, a gdy cieńsze to gorsze? czy to bez różnicy?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cort CR250 CRS + Epiphone AJ220 SCE + Marshall AS 50D + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Zajcu
Posty: 377
Rejestracja: 18-08-2010 21:46

26-06-2012 23:05

Pierwsze słyszę, raczej nie prawda.
Bo menzura dotyczy długości aktywnej struny, a nie jej grubości.
ObrazekObrazek
Peavey Bandit custom HEAD + Harley Benton G212Vintage na V30
Ibanez GRG 170DXcustom HH na Merlin Helfire set
Custom HOMEMADE "Eagle Explorer" HH na Merlin Eclipse set
Obie na ErnieBall 10-46 oraz Hofner HAS DC01

Awatar użytkownika
szymszum
Posty: 63
Rejestracja: 14-04-2012 09:37

26-06-2012 23:08

ZajcuNS pisze:Pierwsze słyszę, raczej nie prawda.
Bo menzura dotyczy długości aktywnej struny, a nie jej grubości.



no bo aktualnie mam mam 0.10 - 0.47 i nie mogę dokładnie ustawić, non stop próbuje. A żeby ustawić G no to już nie wspomnę.. paranoja.. i dlatego mnie to zastanawia czy może też grubość na to nie wpływa.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cort CR250 CRS + Epiphone AJ220 SCE + Marshall AS 50D + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Zajcu
Posty: 377
Rejestracja: 18-08-2010 21:46

26-06-2012 23:12

szymszum pisze:
ZajcuNS pisze:Pierwsze słyszę, raczej nie prawda.
Bo menzura dotyczy długości aktywnej struny, a nie jej grubości.



no bo aktualnie mam mam 0.10 - 0.47 i nie mogę dokładnie ustawić, non stop próbuje. A żeby ustawić G no to już nie wspomnę.. paranoja.. i dlatego mnie to zastanawia czy może też grubość na to nie wpływa.


Nie powinno być problemu sam mam 10-46 i bez problemu ustawiam menzurę co do centa. Wiadomo są odchyły to normalne w gitarach, ale tak żeby nie móc ustawić w ogóle to są dwa wyjścia albo coś źle robisz, albo co jest najprawdopodobniejsze masz kijowy tuner który nie stroi dokładnie.
ObrazekObrazek
Peavey Bandit custom HEAD + Harley Benton G212Vintage na V30
Ibanez GRG 170DXcustom HH na Merlin Helfire set
Custom HOMEMADE "Eagle Explorer" HH na Merlin Eclipse set
Obie na ErnieBall 10-46 oraz Hofner HAS DC01

Awatar użytkownika
szymszum
Posty: 63
Rejestracja: 14-04-2012 09:37

26-06-2012 23:18

ZajcuNS pisze:
szymszum pisze:
ZajcuNS pisze:Pierwsze słyszę, raczej nie prawda.
Bo menzura dotyczy długości aktywnej struny, a nie jej grubości.



no bo aktualnie mam mam 0.10 - 0.47 i nie mogę dokładnie ustawić, non stop próbuje. A żeby ustawić G no to już nie wspomnę.. paranoja.. i dlatego mnie to zastanawia czy może też grubość na to nie wpływa.


Nie powinno być problemu sam mam 10-46 i bez problemu ustawiam menzurę co do centa. Wiadomo są odchyły to normalne w gitarach, ale tak żeby nie móc ustawić w ogóle to są dwa wyjścia albo coś źle robisz, albo co jest najprawdopodobniejsze masz kijowy tuner który nie stroi dokładnie.



Używam tunera http://www.korg.com/pitchjack na moje to bardzo dokładny tuner. Ustawienie mniej więcej wszystkich strun jest bezproblemowo, są odchylenia wiadomo tylko najdokładniej mi pokazuje w akustyku, największy problem mam z G, kręcę w tą i z powrotem aż się zakręcić można no i nic.. przeważnie jest ona za wysoko ustawiona, jeszcze mi się nie zdarzyło aby była za nisko..? wtf?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cort CR250 CRS + Epiphone AJ220 SCE + Marshall AS 50D + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Zajcu
Posty: 377
Rejestracja: 18-08-2010 21:46

26-06-2012 23:33

Ciężko jest mi coś powiedzieć tak naprawdę nie widząc tego, ale jeszcze co mogę wysunąć z tego co piszesz, to może to, że masz nowy set strun i po prostu jeszcze są nienaciągnięte i może się rozstraja w czasie ustawiania menzury no naprawdę ze swojej strony pomogłem jak mogłem.
ObrazekObrazek
Peavey Bandit custom HEAD + Harley Benton G212Vintage na V30
Ibanez GRG 170DXcustom HH na Merlin Helfire set
Custom HOMEMADE "Eagle Explorer" HH na Merlin Eclipse set
Obie na ErnieBall 10-46 oraz Hofner HAS DC01

Awatar użytkownika
szymszum
Posty: 63
Rejestracja: 14-04-2012 09:37

26-06-2012 23:37

no okej, strun mam gdzieś z miesiąc właśnie chce wymienić, te co miałem kosztowały 25 zł chyba, próbuje każde, kupie teraz lepsze może elixiry , może 11 bądź 12 i zobaczę jak będą się ustawiały. ale dzięki za pomoc. Pozdrawiam
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cort CR250 CRS + Epiphone AJ220 SCE + Marshall AS 50D + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Kenobi
Posty: 294
Rejestracja: 08-02-2011 20:13

27-06-2012 03:04

szymszum pisze:no okej, strun mam gdzieś z miesiąc właśnie chce wymienić, te co miałem kosztowały 25 zł chyba, próbuje każde, kupie teraz lepsze może elixiry , może 11 bądź 12 i zobaczę jak będą się ustawiały. ale dzięki za pomoc. Pozdrawiam

11 lub 12, jesteś tego pewien ? XD
"Nigdy nie jesteś za stary, żeby grać rock and rolla." - Bon Scott
Gitarowe Ciekawostki na FB!

Awatar użytkownika
szymszum
Posty: 63
Rejestracja: 14-04-2012 09:37

27-06-2012 08:11

Kenobi pisze:
szymszum pisze:no okej, strun mam gdzieś z miesiąc właśnie chce wymienić, te co miałem kosztowały 25 zł chyba, próbuje każde, kupie teraz lepsze może elixiry , może 11 bądź 12 i zobaczę jak będą się ustawiały. ale dzięki za pomoc. Pozdrawiam

11 lub 12, jesteś tego pewien ? XD



a co myślisz, że nie używałem czy co ? lol -.- ? Tylko nie w elektryku a w akustyku mam 12.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cort CR250 CRS + Epiphone AJ220 SCE + Marshall AS 50D + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Rasti
Posty: 79
Rejestracja: 22-01-2008 10:56

27-06-2012 08:36

elektryk to nie akustyk

menzurę ustawiamy tylko i wyłącznie na świeżych strunach, rozciągniętych przy zakładaniu, a ewentualne rozciągnięcia i zmiany poprawiamy maksymalnie na następny dzień. Te obecne struny mają miesiąc, jak tam cokolwiek ma stroić, i jak Ty masz to niby ustawić? Ta G już jest tak objechana i zużyta że nie będzie stroić.
Wymień struny, dobrze załóż, dociągaj przez najbliższe 2 godziny jak trzeba, pograj moment (15 minut) dostrój. Poczekaj znowu dostrój i ustaw całe wiosło... Na następny dzień sprawdź, jeżeli coś pouciekało to popraw...

Nie wiem jak można zalecać ustawianie takich precyzyjnych rzeczy jak menzura na starych, pogiętych, z rowkami, i całkowicie objechanych strunach. Przy zakładaniu wystarczy że struna będzie napięta na długości aby ciasno była na kołku. Jak dobrze założysz itd to do regulacji menzury możesz podejść po 30 minutach. A jak regulujesz całe wiosło to w sumie od razu ;)

Gitara nigdy nie będzie idealnie stroić, a to że struny są zużyte to nie tylko sound ale też strojenie jest zmieniane.

Jeżeli taka przygoda jest na nowym komplecie to znaczy że jest on wadliwy. Dobrze wykonana gitara z dobrymi strunami będzie miała menzurę taką że kowadełka ułożą się w lini prostej. Nigdy tak nie ma ale często jest zbliżony efekt. Duże odchylenia lub brak możliwości ustawienia menzury dla jakiejś struny to problem często kompletu albo jego pojedyńczej struny, a jeżeli problem powtarza się zawsze to wada gitary, a mostek został źle osadzony.
Jeżeli głupota przedłużała by życie, człowiek byłby nieśmiertelny...

Wróć do „Gitary elektryczne”