Awatar użytkownika
GitarzysciPL
Administrator
Posty: 659
Rejestracja: 26-01-2007 19:28

02-02-2012 17:19

Akcja strun (lekcja video)
zobacz video na http://gitara.org/kurs-gry-na-gitarze-2/strojenie-gitary/akcja-strun/

Akcja strun jest zagadnieniem, wiążącym się w sposób bezpośredni z jakością brzmienia oraz komfortem gry na gitarze. Wielu młodych muzyków często ma do czynienia ze starymi instrumentami znalezionym gdzieś na strychu czy otrzymanymi w prezencie od kogoś kto na gitarze już dawno nie gra. W takich instrumentach struny mocno odstają od gryfu, a dociśnięcie którejkolwiek z nich graniczy z cudem. Oznacza to, że akcja strun jest za wysoka. Zdarza się też, że struny w gitarze leżą niema płasko na gryfie. Taki instrument kiedy trącimy struny, brzęczy niemiłosiernie jakby chciał udawać sitar – akcja strun jest zbyt niska.

Przypomnijmy: akcja strun jest odległością jaka dzieli strunę od gryfu, mierzoną zwykle na wysokości dwunastego progu. Akcję mierzyć powinno się dla każdej ze strun osobno jednak podanie tego parametru dla dwóch skrajnych strun E1 i E6 jest wystarczające. Do pomiaru najlepiej wykorzystać szczelinomierz taki sami jaki znajduje zastosowanie na przykład w warsztatach samochodowych do pomiaru luzów zaworowych.

W języku potocznym często można usłyszeć takie terminy jak niska czy wysoka akcja strun i są one rozumiane jako pojęcia wartościujące. Mówi się, że gitara jest słaba bo ma wysoką akcję lub że jest świetna ponieważ jej akcja jest niska. Stwierdzenia takie nie są słuszne, ponieważ należy pamiętać, że nie ma jedynego optymalnego ustawienia akcji – jest to kwestia indywidualna uzależniona od rodzaju stosowanej techniki, stylu gry, a przede wszystkim gustu danego gitarzysty.

Nie każdą gitarę da się ustawić, niestety bywają przypadki źle zbudowanych bądź uszkodzonych instrumentów w których koszty regulacji wielokrotnie przekraczają ich wartość. Do przypadków które uniemożliwiają poprawne ustawienie akcji strun zgodnie z wymaganiami gitarzysty zalicza się: źle nabite progi lub „wychodzące” z nadmiernie przesuszonego gryfu czy też trwale wykrzywiony gryf.

Akcja strun mieszcząca się w przedziale 0,8 do 1,5 mm nad XII progiem preferowana jest przede wszystkim przez gitarzystów grających delikatnie, mało agresywnie artykułujących dźwięki oraz używających techniki tapping. Wysokość ta jest również bardzo komfortowa dla gitarzystów lubiących grać partie solowe powyżej IX progu na gryfie. Dla muzyków, którzy preferują technikę fingerstyle optymalna akcja strun mieści się w przedziale 1,5 do 2,1 mm. Jeszcze wyższa akcja, w granicach 2,1 do 3,5 mm nad XII progiem, preferowana jest przez gitarzystów grających z dużą siłą przy użyciu kostki.

Dla gitarzystów początkujących zalecana jest akcja strun nie przekraczająca 2mm nad XII progiem. Wysokość w tym przedziale zapewnia mniejszy opór stawiany przez struny i zapobiega bolesnemu przeciążaniu kciuka, co występuje dość często u początkujących muzyków.

Prosimy o to aby powyższe parametry traktować orientacyjne ponieważ nie są one w żadnym wypadku obowiązującymi normami. Każdy gitarzysta sam dla siebie tworzy „normy” na podstawie lat doświadczeń.
Akcja strun zależy od kilku czynników: wysokości siodełka (lub progu zerowego), łuku gryfu (szyjki) regulowanego prętem napinającym oraz od wysokości podstawka w mostku.
Pierwszy czynnik mający wpływ na akcję strun to wysokość siodełka przy główce gitary. Nie zalecamy samodzielnych ingerencji w ten element ponieważ uszkodzenie go powodować może nieprzyjemne i drogie konsekwencje, zostawmy to zadanie doświadczonemu lutnikowi.

Drugim elementem, który składa się na pełne wyregulowanie akcji strun jest regulacja łuku szyjki czy inaczej mówiąc odchylenia gryfu. Kiedy gryf jest idealnie prosty duża amplituda drgań stalowych strun może powodować ich brzęczenie w pierwszych pozycjach, kiedy to drgają na długości całej menzury. Lekkie odchylenie gryfu od idealnie prostej linii eliminuje to zagrożenie.

Dla gitary klasycznej najlepszym rozwiązaniem jest idealnie prosty gryf. Gitarę akustyczną od klasycznej różni m. in. użycie stalowych strun zamiast nylonowych. Większa siła naciągu skutkowała by wygięciem w łuk gryfu gitary tym bardziej, że gryf akustyka jest zazwyczaj dłuższy i „szczuplejszy” od typowego klasyka. Jest sposób żeby tego uniknąć. Konieczne jest użycie przeciwwagi dla naciągu strun w postaci stalowego pręta napinającego usytuowanego we wnętrzu gryfu. To proste: naciąg strun usiłuje spowodować wygięcie gryfu, napięcie pręta umieszczonego po przeciwnej niż struny stronie gryfu go prostuje.

Trzecim zabiegiem, który jest niezbędny w pełnym ustawieniu akcji strun jest zmiana wysokości podstawka. Podstawek to kawałek białego plastiku lub kości usytuowanego w szczelinie mostka. Przy chęci obniżenia akcji strun, wyciągamy podstawek i spiłowujemy go do odpowiedniej wysokości. Jeśli akcję strun trzeba podwyższyć, należy zakupić nowy podstawek którego wysokość należy dostosować do wymagań muzyka.

Warto pamiętać:
- Akcja strun to odległość jaka dzieli strunę od gryfu, mierzona zwykle na wysokości dwunastego progu
- Nie ma jedynego, optymalnego ustawienia akcji, ponieważ jest to kwestia indywidualna i zależna od rodzaju stosowanej techniki, stylu gry
- Początkującym gitarzystom zaleca się akcję strun nie przekraczającą 2 mm nad XII progiem
- Akcja strun uwarunkowana jest kilkoma czynnikami: wysokością siodełka, odchyleniem gryfu, wysokością podstawka
- Posiadając odpowiednie narzędzia możemy sami próbować ustawić odchylenie gryfu, lub wysokość podstawka. W przypadku ustawiania siodełka lepiej zgłosić się do lutnika.

Zobacz lekcje video na:
http://gitara.org/kurs-gry-na-gitarze-2 ... cja-strun/

lub na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=knaQQRrW ... r_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=uKY42mPQ ... r_embedded
=> Katalog Muzyczny - dodaj swój profil lub stronę
=> Sklepy Muzyczne - ranking sklepów muzycznych - sprawdź sklep zanim kupisz!!!

Awatar użytkownika
FlamStyle
Posty: 83
Rejestracja: 20-02-2011 15:16

08-02-2012 12:31

Trudno się z większością tekstu nie zgodzić, jednak zamiast mierzyć dwie skrajne struny, powinno się sprawdzać struny D4/G3. Wszystko poprzez radius podstrunnicy, który zazwyczaj w gitarach ( nie licząc klasycznej konstrukcji ) daje o sobie znać i wynosi 7"-12".
Dla muzyków, którzy preferują technikę fingerstyle optymalna akcja strun mieści się w przedziale 1,5 do 2,1 mm.

To również należy znegować. W swoim akustyku na dzień dzisiejszy mam 1,1mm, jest to według mnie ustawienie bliskie raju. Nie jestem żadnym autorytetem, dlatego dorzucę informację, że gitary Tommyego Emmanuela, Andyego McKee, Maneliego Jamala również ustawiane są pod tą wysokość. Podany w artykule przedział może być optymalny dla gitar mega budżetowych. Lutnicze bądź też odpowiednio skonstruowane produkcje masowe pozwolą się ustawić niżej.
Gibson Les Paul Custom '79 + Gibson ES175 + Gibson Les Paul SG + Gibson Les Paul Studio Faded + Taylor 814CE + Taylor Koa K24CE + Cole Clark FL2AC BB + Cole Clark FL3AC Custom + Gibson J200 + Maton 808TE + Crafter D8N + Marshall JCM-800 2205

tburton
Dystrybutor
Posty: 9
Rejestracja: 27-08-2010 14:20

15-02-2012 14:26

Najistotniejszym lecz pominiętym przez Ciebie motywem z tekstu o Akcji strun, jest to, że wyskość strun ustawia muzyk pod swoją rekę i pod swój styl gry. Nie istnieją tu żadne sztywne normy ani zasady. Są osoby, które podchodzą do tego inaczej, wyniki pomiarów przy uzyciu przyrządów pomiarowych traktując jako cel sam w sobie, nie uważamy tego za słuszne ale jesli ktoś tak woli - niech tak robi byleby, po ustawieniu gitary przy użyciu np. mikrometru ;) , pięknie nam wszystkim zagrał.
Nie jest wcale tak, że im niżej tym lepiej. Obniżając akcję strun w akustyku poniżej 1,5 mm trzeba liczyć się z pewnymi trudnościami: dźwięk gitary może stracić wówczas swoją dynamikę! Ale jeśli potrafisz zagrać pięknym, klarownym tonem na tak ustawionej gitarze akustycznej - obniżaj ile wlezie.
Struny w T.Burtonach potrafimy ustawić na dowolną wysokość. I robimy to - wspólpracującym z nami muzykom ustawiamy gitary tak, jak oni sobie tego życzą. Pod ich ręce, pod ich styl gry.
Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

Awatar użytkownika
FlamStyle
Posty: 83
Rejestracja: 20-02-2011 15:16

16-02-2012 23:09

Skrajna hipokryzja. Poprawiasz mnie, jednak sam narzucasz 'standardy', które należy spełniać grając danym stylem. Cytując:
Jeszcze wyższa akcja, w granicach 2,1 do 3,5 mm nad XII progiem, preferowana jest przez gitarzystów grających z dużą siłą przy użyciu kostki.

Gram tak i nie preferuję tego. Czyżby mi ktoś mówił co jest optymalne?
Dla muzyków, którzy preferują technikę fingerstyle optymalna akcja strun mieści się w przedziale 1,5 do 2,1 mm.

Również tak gram i również nie jest to dla mnie optymalne, jak i dla większości. Ponowne narzucanie?

Do tego:
Dla gitarzystów początkujących zalecana jest akcja strun nie przekraczająca 2mm nad XII progiem. Wysokość w tym przedziale zapewnia mniejszy opór stawiany przez struny i zapobiega bolesnemu przeciążaniu kciuka, co występuje dość często u początkujących muzyków.

Śmiesznie to brzmi z 'ust' producenta, którego gitary nie dają się w przypadkach 9/10 tak ustawić :)

Do przypadków które uniemożliwiają poprawne ustawienie akcji strun zgodnie z wymaganiami gitarzysty zalicza się: źle nabite progi lub „wychodzące” z nadmiernie przesuszonego gryfu czy też trwale wykrzywiony gryf.

Częstszym przypadkiem jest zapadnięta płyta wierzchnia oraz zwichrowany/zła geometria gryfu czy też przesuszona podstrunnica.

Prosimy o to aby powyższe parametry traktować orientacyjne ponieważ nie są one w żadnym wypadku obowiązującymi normami. Każdy gitarzysta sam dla siebie tworzy „normy” na podstawie lat doświadczeń.

Więc po co to wszystko wcześniej?

napięcie pręta umieszczonego po przeciwnej niż struny stronie gryfu go prostuje.

Nie mam nic takiego po przeciwnej stronie. W racja, poza jak struny stety nie.
Gibson Les Paul Custom '79 + Gibson ES175 + Gibson Les Paul SG + Gibson Les Paul Studio Faded + Taylor 814CE + Taylor Koa K24CE + Cole Clark FL2AC BB + Cole Clark FL3AC Custom + Gibson J200 + Maton 808TE + Crafter D8N + Marshall JCM-800 2205

dziedzic1995
Posty: 1
Rejestracja: 04-05-2012 09:59

08-05-2012 17:04

A co Jesli chce ustawic akcje strun w gitarze elektrycznej? Struny odstaja za bardzo od progow, i ciezko mi sie gra na wyzszych prograch. moglby ktos opisac, lub zrobic filmik jak to ustawic? Bylbym bardzo wdzieczny, poniewaz aktualnie przebywam za granica i nie ma za bardzo mi kto tego pokazac, a wszyscy znajomi w polsce :P

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

12-07-2012 21:41

Przeglądając ostatnio youtube w poszukiwaniu wiedzy potrzebnej do wyboru gitary natrafiłem na takie klipy, może pomogą:

Truss rod adjustment:
http://www.youtube.com/watch?v=5_qZ_QGXI4w

Strings height action:
http://www.youtube.com/watch?v=1dEZxBykRto

Koleś ma jeszcze kilka klipów wyjaśniających m.in. jak porządnie wyregulować tremolo.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

mpablo
Posty: 11
Rejestracja: 07-10-2011 20:58

24-03-2013 22:05

w R'N'R w Katowicach mi powiedzieli, że przy strunach 12-60 nie można ustawić akcji tak nisko jak miałem ustawione przy 10-56, prawda to ?

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

24-03-2013 22:13

mpablo pisze:w R'N'R w Katowicach mi powiedzieli, że przy strunach 12-60 nie można ustawić akcji tak nisko jak miałem ustawione przy 10-56, prawda to ?


Wg mnie to bzdura. Jeżeli miałeś struny 10-56 nisko i Ci nie brzęczały to jak założysz grubsze to tym bardziej nie powinny brzęczeć (bo są twardsze), ba możesz nawet zjechać strojem na jakiś niższy albo pokusić się o ustawienie akcji jeszcze niżej.

Awatar użytkownika
6strings
Posty: 842
Rejestracja: 13-05-2010 15:47

25-03-2013 05:53

Moge sie mylic ale mysle, ze chlopaki z rnr mieli racje. Grubsze struny mocniej drgaja/wibruja wiec przy akcji takiej jak cienszy set moga brzeczec obijajac sie o progi. W pietruszce przy secie 10-56 (set do siodemki bez srodkowej struny) nie ustawie takiej akcji jak w axisie z 9-46, a moze po prostu nie umiem:-)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

10-03-2014 14:37

Wyciągnę złotą łopatę i odkopię dinozaura, ale muszę...

6strings pisze:Grubsze struny mocniej drgaja/wibruja wiec przy akcji takiej jak cienszy set moga brzeczec obijajac sie o progi.

Przy takim samym stroju jest kompletnie na odwrót - cieńsze struny mają większą amplitudę drgań ze względu na mniejsze naprężenie.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”