Cawlash
Posty: 8
Rejestracja: 21-08-2010 16:11

24-09-2012 00:28

Witam.
Jakis czas temu szukalem, jakiegos poradnika "jak grac reggae". Akurat, tak sie w mojej karierze muzycznej zdarzylo(czego sie nie spodziewalem) ze trafilem do zespolu regalowego. ;)

I mimo iz myslalem, ze reggae to proscizna, wcale tak nie jest...

Mysle ze ten poradnik przyda sie dla innych, zaczynajacych gre w zespolach regalowych.

Poradnik:
1. Najwazniejsze w reggae jest poczucie rytmu i sluchanie duuuuzej ilosci reggae (oprocz Boba, polecam Rootz Underground i Burning Spear), oraz muzyki soul, oraz etnicznej Afrykanskiej. Sa to elementy, ktore pozwola nam zrozumiec ta muzyke i poczuc ja w grze.

2. Rozluznic sie jeszcze bardziej. (nie mowie tu o marysi ;) ). Wszystko musi byc swiadomie zagrane, a za razem groovic musi.

3. Bicie:
Moze sie wydawac proste (dwa akordy na krzyz:)), ale tak nie jest. Udezanie na 2 i 4 to 25% sukcesu. Duze ma znaczenie w ktorym miejscu udezymy. Jeden ze sposobow to przy mostku (lewa reka dociskamy akord na b.krutki moment). Drugi, bardziej rootsowy to przy gryfie, ale prawa reka od razu po uderzeniu(szybkim) tlumimy struny.
Wazne jest by nie grac akordow gora dol, tylko najlepiej z gory.
Charakteru gry dodaje granie stluminych strun miedzy akordami.

4. Riff
W reggae jest duzo rifow(tak zwanych robaków), takich samych ciagnacych przez caly utwor. Czesto jest to ta sama melodia ktora gra bass. Wazne by grac te dzwieki tlumiac struny(choc to zalezne od utworu). Czasami mozna pierwszy dzwiek riffu podzielic na dwie mniejsze jednostki. Np. Gramy dzwiek a. Jest to osemka i zamiastniej gramy dwie szesnastki (dzwiek a). Sama melodia riffu zazwyczaj jest oparta na dzwiekach jednej z 7 podstawowych skal.

5. Wah-Wah
kaczka, jak ja dobrze wyregulowac (w wiekszosci 3/4) dodaje rowniez regowego brzmienia kawalkom. Uzywana najczesciej pomiedzy akordami gdy gramy na stlumionych strunach. W riffach zazwyczaj sie nie uzywa.

6. Inne efekty.
W reggae wazne sa trzy efekty:
kaczka, deley i crunch(mozna go troszeczke podkrecic)

mam nadzieje ze sie przyda, bo mi trudno bylo cos takiego znalezc w necie. Sa wiec tu glownie rzeczy ktore wiem z doswiadczenia.

jak jeszcze jakies pytania to piszcie smialo.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24-09-2012 23:18 przez Cawlash, łącznie zmieniany 1 raz.
Wasz Pilny Uczen Cavlash

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

24-09-2012 16:43

Tylko napisałeś to tak ogólnie, że bardziej się nie dało i praktycznie niewiele to pomaga.
O co mi chodzi? Mianowicie piszesz o czymś co równie dobrze można by podciągnąć pod funk. Rytmika jest ważna wszędzie, to samo ze słuchaniem muzyki - jeśli chcemy grać dobrze bluesa, to musimy go słuchać, nie ma innego wyjścia. Co do efektów to wah-wah jest przydatne wszędzie, na kaczce zbudowano masę utworów i nie tylko reggae i tak samo z innymi efektami. Teraz wiesz dlaczego nie znalazłeś tego w necie? :) Trochę więcej konkretów, a tak na prawdę dziwnie pisać jest poradnik typu "Jak grać reggae ?".
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Awatar użytkownika
Dwustu
Posty: 297
Rejestracja: 11-01-2012 00:02

24-09-2012 22:56

wg mnie reggae ma w sobie duzo charakterystycznych rytmow i rownie wazna jest w nim nie tylko gitara ale tez perkusja
Obrazek
i wiele innych

Awatar użytkownika
Muflon
Posty: 429
Rejestracja: 16-01-2011 19:17

24-09-2012 23:05

Kiedyś na spontanie była akcja na imprezie. Chłopaki się zjarali - gitarzysta, raper-wokalista i perkusista. Wkręcili sobie na pojarce że są prorokami Babilonu i ukręcili jakąś spoko reggae impro. Bez poradników :D
Jak sorry to było, jak pomogłem to kliknij tam po lewej.
Konik Workshop - serwis gitarowy Wrocław

Cawlash
Posty: 8
Rejestracja: 21-08-2010 16:11

24-09-2012 23:25

epiman96 pisze:Tylko napisałeś to tak ogólnie, że bardziej się nie dało i praktycznie niewiele to pomaga.
O co mi chodzi? Mianowicie piszesz o czymś co równie dobrze można by podciągnąć pod funk. Rytmika jest ważna wszędzie, to samo ze słuchaniem muzyki - jeśli chcemy grać dobrze bluesa, to musimy go słuchać, nie ma innego wyjścia. Co do efektów to wah-wah jest przydatne wszędzie, na kaczce zbudowano masę utworów i nie tylko reggae i tak samo z innymi efektami. Teraz wiesz dlaczego nie znalazłeś tego w necie? :) Trochę więcej konkretów, a tak na prawdę dziwnie pisać jest poradnik typu "Jak grać reggae ?".


but. prawda jest taka, że napisałem jakiej muzyki, bo to ma duuuży wpływ na późniejszą grę.

nie jest to raczej ogólne. moim zdaniem bez sensu napisałeś ten post swój. jak czegoś jesteś ciekawy, to pisz. ja Tobie odpowiem. Nie jestem Bolesławem Prusem który pisze mega długie powieści...

Jak bym miał pisać taki poradnik jaki Ty chcesz żebym napisał, musiał bym napisać książkę. Moim zdaniem, jest to wystarczające dla gitarzystów, którzy stawiają pierwsze kroki w reggae.

Jest sporo lekcji na Youtube, ale nie jest to poparte niczym, oprócz dźwiękiem (zazwyczaj marnym) i jakiś tam obrazem.

Zauważ też że pisze o reggae a nie o bluesie ani jazzie, ani funku.
Wasz Pilny Uczen Cavlash

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

25-09-2012 16:44

Jak bym miał pisać taki poradnik jaki Ty chcesz żebym napisał, musiał bym napisać książkę. Moim zdaniem, jest to wystarczające dla gitarzystów, którzy stawiają pierwsze kroki w reggae.


Nie no, nie przesadzajmy.

Jest sporo lekcji na Youtube, ale nie jest to poparte niczym, oprócz dźwiękiem (zazwyczaj marnym) i jakiś tam obrazem.


Tu też, fakt, ze jest dużo chłamu, ale można znaleźć równie dużo wartościowych rzeczy.
Zauważ też że pisze o reggae a nie o bluesie ani jazzie, ani funku.


Zauważyłem tylko dlatego, że było napisane "reggae", jak już mówiłem można by tekst podciągnąć pod co innego. Więcej konkretów i tyle.
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Vorador188
Posty: 145
Rejestracja: 18-04-2011 21:18

25-09-2012 20:36

Jak dla mnie ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=bQsDRY4oQjA jest w sam raz dla żółtodziobów że tak powiem.

Cawlash
Posty: 8
Rejestracja: 21-08-2010 16:11

27-09-2012 21:01

Macie jakieś pytania??? :D
Wasz Pilny Uczen Cavlash

Cawlash
Posty: 8
Rejestracja: 21-08-2010 16:11

08-10-2012 17:25

Kiddus I. Następny mega wykonawca. Rootz reggae!!! Rastafari!! Bless I!!!
Wasz Pilny Uczen Cavlash

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

08-10-2012 18:17

Macie jakieś pytania??? :D


Nie mamy

Kiddus I. Następny mega wykonawca. Rootz reggae!!! Rastafari!! Bless I!!!


Cieszę się.
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Wróć do „Teoria muzyki”