mutator
Posty: 2
Rejestracja: 05-05-2013 15:42

07-08-2015 18:36

Witam wszystkich,
chciałbym się poradzić czy jak to nazwać, po prostu szukam pomocy. Jestem samoukiem gitarowym, gram 2-2,5 roku może i gitara zawsze była na pierwszym miejscu u mnie. Tak bardzo moim marzeniem było grać, że postanowiłem nawet isc na studia muzyczne, ale martwi mnie fakt, że od jakiegoś czasu nie mam już ochoty nawet patrzec na futeral... :c Martwię się.. Nie wiem co zrobić, żeby mój zastój ruszył w graniu. Chciałbym uczyć się dalej, rozwijać się, ale nie mogę przeskoczyć tego, żeby nauczyć się dźwięków na gryfie, żeby w końcu grać świadomie, a nie że "ooo coś mi wyszło, nie wiem jak to zrobiłem, ale ciiiii". Czy ma ktos jakis pomysl? Bardzo chciałbym się dalej rozwijać i wiem, że granie świadome itd. wymaga czasu, ale nie wiem od czego mam zacząć i za co się zabrać. Desperacko proszę o pomoc!

Awatar użytkownika
Xeno
Posty: 135
Rejestracja: 09-08-2013 17:25

07-08-2015 20:24

Zacząłbym od poznania teorii. Nawet od absolutnych podstaw, nie będę CI mydlił oczu - teoria jest nudna i potrafi przerazić, ale jest ściśle połączona z praktyką i wtedy zaczyna być bardzo przydatna. Zacznij najlepiej od interwałów(odległości miedzy dźwiękami); najprostszych skal(t.j. pentantonika; gamy durowa i molowa; może skala bluesowa) Nie wiem na jakim jesteś poziomie w teorii, po 2,5 roku powinieneś już coś tam wiedzieć. Naucz się składników podstawowych akordów(tj, trójdźwięków). Gdzieś w internecie o teorii sporo traktował o teorii poradnik kojota(bodajże własnie z tego forum). "od zera do mistrza"
tu masz link do pobrania: http://sendfile.es/pokaz/634---.html
Kiedy już opanujesz troche teorii, a zwłaszcza interwały(to miejsce pierwsze), do 12 wystarczy dalej sie praktycznie w muzyce rozrywkowej nie używa, możesz próbować coś kombinować, jakiś akordowy podkład albo rockową zagrywkę, Jak chcesz dodać życia do używaj elementów artykulacyjnych, np. bend, slide, legato, hammer on-pull of itd. Jeżeli jakaś muzyka Cię kręci, to graj covery, zwłaszcza tych ambitniejszych wykonawców, jak bedziesz nad nimi długo siedział to skubniesz troche techniki dobrej. Graj też ze słuchu, lepiej sie uczyć ze słuchu niż z tabów. Poszperaj troche w nutach, naucz się że nazw dźwięków po kolei i dopasuj je do strun. od góry(jak się patrzy mając gitarę na kolanach) EADGBE choć już to na pewno znasz.Buduj struktury utworów jakie usłyszysz, jaki riff masz w tym mijescu, ile razy sie powtarza, w jakim jest tempie, rytmie, czy ma jakies późniejsze modyfikacje. Jako akordy wchodzą w skład materiału muzycznego.
Nie ograniczaj sie tylko do muzyki, oglądaj filmy, czytaj książki co wzbudzi Twoją wyobraźnię i kreatywność.
Powodzenia.

mutator
Posty: 2
Rejestracja: 05-05-2013 15:42

07-08-2015 21:44

Dziekuje bardzo, sprobuje sie za to zabrac znowu, bo juz kiedys probowalem cos z teorii lyknac, ale wybieglem tak naprzod, ze nawet nie potrafie sie skupic na tym :v Do interwalow nigdy nie przysiadlem wiec moze cos sie zmieni :) Dzieki jeszcze raz!

Awatar użytkownika
Xeno
Posty: 135
Rejestracja: 09-08-2013 17:25

07-08-2015 22:28

Sam nie przykładałem do tego wielkiej wagi, ale interwały absolutnie pomagają w grze, we wszystkich aspektach. sam zobczysz jak bardzo przydatne są w skalach.

Wróć do „Poradniki (teoria, nauka gry)”