mikogwizd
Posty: 2
Rejestracja: 20-02-2018 23:25

20-02-2018 23:30

Hej!
Planuję zacząć moją przygodę z gitarami, docelowo chciałbym mieć i umieć grać na elektryku, ale planuję zacząć od gitary klasycznej/akustycznej. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy ciężko jest nauczyć się grać samemu (ewentualnie z niewielką pomocą)
2. Jaką konkretnie gitarę polecacie na początek (skłaniam się ku używanej, na przykład Yamaha F310)

I ogólnie liczyłbym na garść porad, jeśli można ;)

Btw. Jeśli chodzi o gatunki to raczej indie rock i rock klasyczny ;)

Awatar użytkownika
HankFunkPunk
Posty: 4
Rejestracja: 21-02-2018 18:02

06-03-2018 20:14

Zawsze najlepiej zaczynać od gitary klasycznej, bo gitara klasyczna stawia ci większe wymagania. Nawet jeżeli nie zostaniesz gitarzystą klasycznym, to wtedy po przejściu na elektryczną będziesz mieć zdecydowanie łatwiej. Tak jak w sporcie - Justyna na treningu zasuwała z ciężarkami, żeby potem na zawodach być szybszą ... :-D
Nauka na gitarze klasycznej wręcz WYMUSZA nauczenie się zapisu nutowego, co jest naprawdę olbrzymim atutem. Nie tylko dlatego, że otwiera się przed tobą zupełnie nowy świat, niedostępny dla brzdąkaczy trzech schematów akordowych, ale ze względu na późniejsze "branie", jakie będziesz mieć w kapelach. Nuty naprawdę niesamowicie otwierają wyobraźnię muzyczną.
Jeżeli jesteś gotów podjąć to wyzwanie, to polecam podręcznik - Kazimierz Sosiński "Materiały do nauki gry na gitarze". Znakomita pozycja, od lat niezastąpiona i wznawiana wielokrotnie. Znajdziesz ją w każdej bibliotece z działem muzycznym albo na aukcjach.
Powodzenia.
Mayones Flame Bell Stratocaster SSH --- Fender Stratocaster Vintage lefty MIK 1995 --- Squier Affinity Stratocaster SSH 2010 --- Encore 3/4 single H strat --- Lutnicza gitara klasyczna made in DDR 1985/86 --- Pianino Arnold Fibiger - przedwojenne --- Casio - powojenne

mikogwizd
Posty: 2
Rejestracja: 20-02-2018 23:25

06-03-2018 21:34

Dzięki za informacje :)
Polecasz jakieś modele/producentów gitar?

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

06-03-2018 21:47

HankFunkPunk pisze:Zawsze najlepiej zaczynać od gitary klasycznej, bo gitara klasyczna stawia ci większe wymagania. Nawet jeżeli nie zostaniesz gitarzystą klasycznym, to wtedy po przejściu na elektryczną będziesz mieć zdecydowanie łatwiej.


G prawda. Jak chcesz zostac maszynistą, to najpierw musisz się namachać rękami na drezynie, bo i to i to jest na torach?

Niech sie uczy docelowego instrumentu.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

06-03-2018 21:51

Przykro mi bardzo, ale mam nieco odmienne zdanie na ten temat i zupełnie nie widzę powodu, dla którego ktoś, kto chce nauczyć się jeździć na rolkach powinien zaczynać od łyżew...
Technika gry na gitarze klasycznej jest tak diametralnie różna, że mało elementów da się potem przenieść na elektryka, pomijając oczywiście znacznie szerszy i zupełnie płaski gryf - tu zmiana instrumentu może się wiązać z delikatnym szokiem. Poznanie nut nie ma nic wspólnego z instrumentem, jak ktoś chce, to się nauczy. Jak nie chce, to żadna siła go do tego nie zmusi. Poza tym znam osobiście ludzi po szkole muzycznej, którzy absolutnie bezbłędnie odegrają zapis nutowy, ale kompletnie wywracają się na bluesowym jam session, bo brakuje im wyobraźni muzycznej i umiejętności grania ze słuchu.
Akustyk - owszem, do nauki jak najbardziej. Wymusza staranność, nic nie da się oszukać przez kombinacje brzmieniowe wzmacniacza i efektów. Podobny profil gryfu, podobny rozstaw strun, a nieco wyższa akcja sprzyja szybszemu wytrenowaniu palców.
Takie jest moje, czysto subiektywne zdanie.

P.S. Zacząłem to pisać zanim jeszcze Geohound napisał swoją odpowiedź... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

06-03-2018 23:11

Janie, w kwestii nut chyba nie do końca się zrozumieliśmy...
Ja też uważam, a należy odróżniać C od C# i kwintę od septymy, akord dur od moll i zrozumienie dlaczego tonacja G ma jeden krzyżyk, a F jeden bemol. Zdecydowanie zalecam nauczenie się, która struna na którym progu wydaje jaki dźwięk...
Ale nie każmy każdemu uczyć się zapisu nutowego. Granie z partytury chyba jednak lepiej jest zostawić dla członków orkiestry... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

polishmilk
Posty: 17
Rejestracja: 24-08-2010 11:46

07-03-2018 08:44

Ja zacząłem od elektryka i nie żałuje, co prawda jeszcze się uczę, ale miałem dostęp do różnych rodzajów gitar i o ile na akustyku gra się podobnie do elektryka to gitara klasyczna to zupełnie inna bajka, no chyba że na klasyku chcesz grać akordami... Chodzę do pewnego nauczyciela i wiele razy było tak, że uczniowie, którzy grają na klasykach chcieli zobaczyć jak się gra na elektryku, gdy dostali gitarę do ręki to nie wiedzieli za bardzo co robić. Nie zgadzam się również, że gitara klasyczna jest bardziej wymagająca. Moim zdaniem clean na elektryku pokazuje o wiele więcej błędów w technice, a jeżeli gitara jest nie nastrojona to niezależnie od typu usłyszysz, że coś nie gra. Co do nut to chyba szkoda czasu uczyć się grać z nut, na początek wystarczy zrozumienie wartości rytmicznych jakie reprezentują.

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”