Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

10-07-2013 19:51

Witam. Na gitarze gram coś ponad rok. Od początku nastawiony byłem na granie death/black metalu (oczywiście pamiętając o podstawach takich jak akordy itp.) ale chodziło mi głównie o wyćwiczenie prawej ręki, a więc szybkie kostkowanie prawą ręką. Kostkuje nadgarstkiem, najlepiej widać to na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=bh6LK06I3Uc. Tak samo trzymam kostkę oraz poruszam a raczej poruszałem ręką o czym zaraz. Tak więc dobrze mi szło granie. Nie zacinałem się na stojąco, szybkie tempa nie sprawiały problemu. Jednak 3 dni temu się coś zmieniło, nie mam pojęcia czemu. Otóż chwyciłem gitarę usiadłem sobie wygodnie i nic. Kostkowanie leży, zacinam się na najwolniejszych tempach. Na stojąco w ogóle nie dam rady, nawet jak już bardzo się napne to się uda przez chwile ale męczy i kostka bardziej "sunie " po strunie. Zauważyłem że teraz jakby cała ręka idzie w górę. Nie mam pojęcia co jest przyczyną, gdyż nie przerywałem ćwiczeń ani nic z tych rzeczy. Od trzech dni męczę się z tym, próbuję "nauczyć" rękę dawnego stylu ale nic nie pomaga. Ruszam ręką jak najluźniej i nic. Nie mam pojęcia co się stało. Dodam że kilka razy miałem podobny problem gdzie ręka zwyczajnie "zapominała" jak grać, ale pięć minut gry wystarczyło by powróciła do formy, a teraz nic mi nie pomaga. Może wy znajdziecie jakąś pomoc, gdyż ten problem całkiem uniemożliwia mi grę. Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

EDIT: Dodam jeszcze że z palm mutem przy mocnym spięciu powoli wychodzi ale bez na niestłumionej strunie mogę zapomnieć.

Awatar użytkownika
mck
Posty: 215
Rejestracja: 23-12-2012 14:53

10-07-2013 20:32

Podnieś gitarę na pasku, zwolnij i ucz się od nowa. Ewentualnie ćwicz i rozciągaj prawą dłoń/rękę.
Gitary: Epiphone Special II + Merlin Thrash Custom '97| bas Preston
Do hałasowania: Fender FM212r | RH Sound 12/2/250P
Efekty: Dunlop Crybaby 95Q ->Marshall Jackhammer JH-1->Exar Metal Mind MD-03->Koda KD-22
Kable: Proel DieHard | Technokabel Microphone/Neutrik

Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

10-07-2013 20:46

@mck - Właśnie jak by to ująć ciężko mi nawet uczyć się od nowa, gdyż ręka zacina nawet na banalnie wolnych tempach, a na skróconym pasku ciężej mi jest szarpnąć strunę bez zacięcia. Na najniżej ustawionym (tak grałem kiedyś) da radę, chodzi mi o to że na stojąco rusza się cała ręka i kostka jakby jedzie po niej chwile co robi strasznie nieprzyjemny dźwięk.

Awatar użytkownika
SV100
Posty: 437
Rejestracja: 17-02-2013 10:31

10-07-2013 21:02

Ja na twoim miejscu zostawiłbym gitarkę w cholerę na jakiś okres czasu. Dzień, dwa... nawet trzy. Nadgonisz sobie spokojnie kiedy ręka wróci ci do prawidłowego stanu.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

10-07-2013 21:03

moze przeholowales z ta szybka gra... moze byc nadgarstek przeciazony nawet jak jeszcze nie boli. daj rece odpoczac. moze zwolnij na jakis czas tempo grania, moze to skup sie bardziej na technice i lewej rece, np legato bo tam gra glownie lewa reka i prawa by miala mniej pracy. moze odloz gitare na dwa dni zeby sie reka zregenerowala. sa cwiczenia na rozciaganie i rozluznianie nadgarstka-cwicz przed graniem kilka, kilkanascie minut. jak nie bedzie poprawy a nadgarstek zacznie jeszcze bolec to pojdz do lekarza. uwazaj zeby nie pogorszyc bo teraz jak troche odpocznie prawica, pocwiczysz lewa reke, moze zmienisz technike uderzania w struny( bardzie z lokcia) to da sie wrocic do formy, ale jak bedziesz chcial za szybko do niej powracac albo zignorujesz ostrzezene to bedzie bolalo, bedzie nadgarstek nieposluszny, bedzie gorzej a w ekstremalnym przypadku bedziesz sie mogl na dobre pozegnac z gitara.
na razie zrob sobie najlepiej przerwe i graj mniej i wolniej.
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

moonquirk
Posty: 1386
Rejestracja: 02-05-2012 22:22

10-07-2013 21:06

Może coś sobie z dłonią zrobiłeś. Jak nie będzie żadnej poprawy to udaj się do lekarza. Nawet możesz nie czuć, a coś Ci tam mogło pójść. Chociaż wydaje mi się to mało prawdopodobne, ale zawsze taka możliwość istnieje.

@up, wyprzedziłeś mnie :)
Obrazek
Hughes&Kettner Tube 50

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

10-07-2013 21:15

haha ;D
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

10-07-2013 21:38

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Przed chwilą trochę jeszcze próbowałem na gitarce z innym mostkiem. No niestety widać znikomą poprawę, ale zauważyłem dwie rzeczy. Ręka boli mnie w pewnym miejscu na przedramieniu, choć nie wiem dlaczego akurat tam a drugi to taki że problem występuje tylko przy up pickingu. Z down pickingiem nie mam problemu. Tylko ciekawi mnie że tak z dnia na dzień. Dziwne że mogłem przeholować skoro mój styl polegał na bardzo luźnym kostkowaniu, bez spinania ręki. Mimo wszystko zastosuję się do rady użytkownika marcowyzajac, choć nie wydaje mi się żeby problem leżał w nadgarstku, gdzyż podczas up pickingu cała ręka idze do góry i to jest właśnie problem.

Awatar użytkownika
SV100
Posty: 437
Rejestracja: 17-02-2013 10:31

10-07-2013 22:11

Nagraj film jak ty kostkujesz, bo u mnie ręka się nie rusza tylko samym nadgarstkiem kostkuję nie zależnie od tego czy kostkuję w dół czy do góry.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

11-07-2013 10:35

nadgarstek jest scisle powiazany z pewnymi sciegnami...
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

11-07-2013 10:40

Postaram się nagrać jak będę miał dostęp do telefonu. U mnie jak kostkowałem to ruszał się sam nadgarstek i kawałek przedramienia (tylko się jakby przekręcał, a teraz idzie cała ręka w górę, i spina się mięsień przy łokciu).

Na stojąco to wyglądało tak samo jak tutaj http://www.youtube.com/watch?v=XLTSrpWynxA (od 1:51). Tak samo trzymam kostkę, rękę na gitarze gdyż też mam Flying V. Ręka ruszała się u mnie tak jak u niego. Identycznie.

Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

12-07-2013 12:22

http://www.youtube.com/watch?v=jhO5jQ5Z6ZY
http://www.youtube.com/watch?v=wXR3yYr8qbw

Niestety na tych filmikach dokładnie nie widać jak ręka się rusza, ale myślę że mogą być pomocne. Słychać także jak kostka ślizga się po strunie.

Awatar użytkownika
SV100
Posty: 437
Rejestracja: 17-02-2013 10:31

12-07-2013 12:25

Czyli normalnie. Jak pisałeś o ramieniu to ja myślałem, że jakby zarzucasz aż tym ramieniem. Też coś takiego niestety widziałem. Zrób przerwę na kilka dni i zobaczysz jak się nie poprawi to idź do lekarza.

Edit: te ślizganie to nie wynika czasami z tego, że masz kostkę pod złym kątem względem strun? Spróbuj ją trzymać równolegle do strun i nie będzie tego ślizgania słychać.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
PatOBrien
Posty: 6
Rejestracja: 27-06-2013 15:58

12-07-2013 20:14

No właśnie nie jest normalnie, gdyż kiedyś trzymałem kostkę identycznie i się nie ślizgała. Jutro postaram się dodać filmik jak gram na siedząco bo to już jest wogle masakra. Przepraszam za słabą jakość tych materiałów, gdyż niestety nie dysponowałem lepszym sprzętem.

Awatar użytkownika
SV100
Posty: 437
Rejestracja: 17-02-2013 10:31

12-07-2013 20:57

Wcześniej tak nie było, ale teraz jest. Zmień kąt kostki albo gitary.
Obrazek Obrazek

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”