Awatar użytkownika
Skinhead
Posty: 18
Rejestracja: 25-08-2012 21:16

26-08-2012 16:32

Witam wszystkich, muzyka na jaką się zapatruje to rock'n'roll a także death/black metal gram na yamaha erg 121, gram na humbuckerze od strony mostka, proszę was o wskazówki dotyczące ustawienia wysokości humbuckera do muzyki jaką preferuje powiedzmy ciężkie brzmienia. z góry dzięki za posty.
ObrazekObrazek

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

26-08-2012 16:52

Ustawia się tak jak się chce, im wyżej tym więcej góry itd.
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

26-08-2012 16:54

To jest kwestia indywidualna, bierzesz śrubokręt, grasz i ustawiasz wg upodobań. Na początek możesz sobie ustawić na 2mm po obydwu stronach (tzn przyciskasz najgrubszą strunę na ostatnim progu i od spodu struny, do magnesu przystawki ma być szczelina 2mm i tak samo dla najcieńszej struny) i później już wg swoich upodobań - jeżeli czujesz że w brzmieniu jest czegoś za dużo , to to odejmujesz czyli np jak szarpniesz jakiś akord i stwierdzisz, że wiolinowe struny słychać bardziej niż basowe, to obniżasz przystawkę od strony wiolinowych, jak stwierdzisz, że basów jest za dużo, to obniżasz od strony basów. A jak zaś chcesz czegoś więcej to podwyższasz.
Im bliżej przystawka strun (oczywiście bez przesady, to 2mm co napisałem to jest takie "powiedzmy" maksimum w przypadku pasywnych przystawek), tym dźwięk jest mocniejszy, ostrzejszy, lepiej się wszystko przesteruje itp ale jest skrócony sustain, i jak masz np nisko ustawione struny to mogą bardziej brzęczeć, a jak zbyt blisko przystawka jest strun, to pojawiają się przydźwięki no i struny mogą uderzać o przetworniki. Natomiast im przystawka jest dalej, tym dźwięk łagodniejszy, bardziej basowy, dłuższy sustain, ale trzeba np dać więcej gainu na wzmacniaczu żeby się przesterowała.
Nie ma złotego środka, to jest tak indywidualna sprawa jak dobór kostki:) Także nie bać się ingerować w instrument tylko kombinować, próbować po to są te śrubki by się nimi kręciło.
Ostatnio zmieniony 26-08-2012 16:57 przez Sylwekk0, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Skinhead
Posty: 18
Rejestracja: 25-08-2012 21:16

26-08-2012 16:55

epiman96 pisze:Ustawia się tak jak się chce, im wyżej tym więcej góry itd.

to znaczy jeśli chce np. grać black metal to humbuker bardziej do góry czy bardziej do dołu?
ObrazekObrazek

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

26-08-2012 16:58

Kolega wyżej wszystko ładnie opisał ;)
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

26-08-2012 17:07

To tak, jakbyś pytał "jak kręcić gałami we wzmaku".. Odpowiedź na pytania tego typu powinna być "A co, nie słyszysz?".
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Awatar użytkownika
Skinhead
Posty: 18
Rejestracja: 25-08-2012 21:16

26-08-2012 17:24

Sylwekk0 pisze:To jest kwestia indywidualna, bierzesz śrubokręt, grasz i ustawiasz wg upodobań. Na początek możesz sobie ustawić na 2mm po obydwu stronach (tzn przyciskasz najgrubszą strunę na ostatnim progu i od spodu struny, do magnesu przystawki ma być szczelina 2mm i tak samo dla najcieńszej struny) i później już wg swoich upodobań - jeżeli czujesz że w brzmieniu jest czegoś za dużo , to to odejmujesz czyli np jak szarpniesz jakiś akord i stwierdzisz, że wiolinowe struny słychać bardziej niż basowe, to obniżasz przystawkę od strony wiolinowych, jak stwierdzisz, że basów jest za dużo, to obniżasz od strony basów. A jak zaś chcesz czegoś więcej to podwyższasz.
Im bliżej przystawka strun (oczywiście bez przesady, to 2mm co napisałem to jest takie "powiedzmy" maksimum w przypadku pasywnych przystawek), tym dźwięk jest mocniejszy, ostrzejszy, lepiej się wszystko przesteruje itp ale jest skrócony sustain, i jak masz np nisko ustawione struny to mogą bardziej brzęczeć, a jak zbyt blisko, to pojawiają się przydźwięki no i struny mogą uderzać o przetworniki). Natomiast im przystawka jest dalej, tym dźwięk łagodniejszy, bardziej basowy, dłuższy sustain, ale trzeba np dać więcej gainu na wzmacniaczu żeby się przesterowała.
Nie ma złotego środka, to jest tak indywidualna sprawa jak dobór kostki:) Także nie bać się ingerować w instrument tylko kombinować, próbować po to są te śrubki by się nimi kręciło.

Dzięki wielkie zastosuje się do twoich rad, niektórzy tutaj wymagają tego by każdy nowy wiedział wszystko co oni sami a ty potrafiłeś konkretnie odpowiedzieć i za to wielkie dzięki tobie
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Skinhead
Posty: 18
Rejestracja: 25-08-2012 21:16

26-08-2012 17:25

conscious pisze:To tak, jakbyś pytał "jak kręcić gałami we wzmaku".. Odpowiedź na pytania tego typu powinna być "A co, nie słyszysz?".

Racja już wszystko wiem dzięki wielkie wszystkim zaangażowanym
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

26-08-2012 17:27

Skinhead pisze:niektórzy tutaj wymagają tego by każdy nowy wiedział wszystko co oni sami


Nie. Tutaj WSZYSCY wymagaja tego, zeby kazdy nowy uzywał MOZGU i myślał. To nie boli, a wszystkim ułatwia życie.

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

26-08-2012 19:55

Geohound pisze:
Skinhead pisze:niektórzy tutaj wymagają tego by każdy nowy wiedział wszystko co oni sami


Nie. Tutaj WSZYSCY wymagaja tego, zeby kazdy nowy uzywał MOZGU i myślał. To nie boli, a wszystkim ułatwia życie.


Tak naprawdę, to pytanie nie jest głupie, zależność jest prosta, banał, podwyższasz, obniżasz, słyszysz efekt jednak czy potrafiłbyś to wytłumaczyć na poziomie fizyki, np na podstawie wzoru na indukcyjność cewki, jakieś wartości, prąd o jakim natężeniu generuje w cewce szarpnięta z siłą X struna E6 nastrojona w standardzie? Potrafisz?

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

26-08-2012 23:06

A czy gościu o to pytał? Czy jest taka wiedza potrzebna, żeby ustawić pup tak, aby uzyskać zamierzony efekt? Czy po prostu chciałeś przyszpanować, że znasz jakiś wzór :)? Bo jak chcesz, to możemy kontynuować rozmowę, aż zejdziemy na tory fizyki kwantowej, a wtedy pozdrawiam i wysiadasz :P
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

27-08-2012 11:11

conscious pisze:A czy gościu o to pytał? Czy jest taka wiedza potrzebna, żeby ustawić pup tak, aby uzyskać zamierzony efekt? Czy po prostu chciałeś przyszpanować, że znasz jakiś wzór :)? Bo jak chcesz, to możemy kontynuować rozmowę, aż zejdziemy na tory fizyki kwantowej, a wtedy pozdrawiam i wysiadasz :P


Oczywiście, że nie znam, to była ironia ale chyba po to powstał ten dział, żeby odpowiadać na głupie, banalne i dla nas nudne pytania? Ciekawe czy jak Wy zaczynaliście, przykładowo po 2 tygodniach tacy obcykani byliście - pewnie baliście się nawet odlepić folię ochronną. Przez to każdy przechodzi i tutaj, w tym dziale, takie docinki typu "używaj MOZGU" są nie na miejscu, zwłaszcza jeżeli pisze tak moderator. A to, że dzisiejsza młodzież nie za bardzo się angażuje, nie używają opcji szukaj i że np taki temat był już wałkowany 10000 razy, że nie czytają regulaminu to już trudno w takich żyjemy czasach i jakby patrzeć dokładnie i skrupulatnie to 90% postów trzeba by było usunąć. Kolega się spytał, dostał odpowiedź, podziękował to o co się Wam rozchodzi?

Awatar użytkownika
Kenobi
Posty: 294
Rejestracja: 08-02-2011 20:13

27-08-2012 13:11

Sylwekk0 pisze:
conscious pisze:A czy gościu o to pytał? Czy jest taka wiedza potrzebna, żeby ustawić pup tak, aby uzyskać zamierzony efekt? Czy po prostu chciałeś przyszpanować, że znasz jakiś wzór :)? Bo jak chcesz, to możemy kontynuować rozmowę, aż zejdziemy na tory fizyki kwantowej, a wtedy pozdrawiam i wysiadasz :P


Oczywiście, że nie znam, to była ironia ale chyba po to powstał ten dział, żeby odpowiadać na głupie, banalne i dla nas nudne pytania? Ciekawe czy jak Wy zaczynaliście, przykładowo po 2 tygodniach tacy obcykani byliście - pewnie baliście się nawet odlepić folię ochronną. Przez to każdy przechodzi i tutaj, w tym dziale, takie docinki typu "używaj MOZGU" są nie na miejscu, zwłaszcza jeżeli pisze tak moderator. A to, że dzisiejsza młodzież nie za bardzo się angażuje, nie używają opcji szukaj i że np taki temat był już wałkowany 10000 razy, że nie czytają regulaminu to już trudno w takich żyjemy czasach i jakby patrzeć dokładnie i skrupulatnie to 90% postów trzeba by było usunąć. Kolega się spytał, dostał odpowiedź, podziękował to o co się Wam rozchodzi?


Ja po 2 tygodniach wszystko rozkręciłem oprócz gryfu... więc mi tu nie pitol.
Ale trzeba używać mózgu taka prawda... bo w Żłobku np. temat "czy mam małe palce"... rozbraja.
"Nigdy nie jesteś za stary, żeby grać rock and rolla." - Bon Scott
Gitarowe Ciekawostki na FB!

Awatar użytkownika
Skinhead
Posty: 18
Rejestracja: 25-08-2012 21:16

27-08-2012 13:38

Kenobi pisze:
Sylwekk0 pisze:
conscious pisze:A czy gościu o to pytał? Czy jest taka wiedza potrzebna, żeby ustawić pup tak, aby uzyskać zamierzony efekt? Czy po prostu chciałeś przyszpanować, że znasz jakiś wzór :)? Bo jak chcesz, to możemy kontynuować rozmowę, aż zejdziemy na tory fizyki kwantowej, a wtedy pozdrawiam i wysiadasz :P


Oczywiście, że nie znam, to była ironia ale chyba po to powstał ten dział, żeby odpowiadać na głupie, banalne i dla nas nudne pytania? Ciekawe czy jak Wy zaczynaliście, przykładowo po 2 tygodniach tacy obcykani byliście - pewnie baliście się nawet odlepić folię ochronną. Przez to każdy przechodzi i tutaj, w tym dziale, takie docinki typu "używaj MOZGU" są nie na miejscu, zwłaszcza jeżeli pisze tak moderator. A to, że dzisiejsza młodzież nie za bardzo się angażuje, nie używają opcji szukaj i że np taki temat był już wałkowany 10000 razy, że nie czytają regulaminu to już trudno w takich żyjemy czasach i jakby patrzeć dokładnie i skrupulatnie to 90% postów trzeba by było usunąć. Kolega się spytał, dostał odpowiedź, podziękował to o co się Wam rozchodzi?


Ja po 2 tygodniach wszystko rozkręciłem oprócz gryfu... więc mi tu nie pitol.
Ale trzeba używać mózgu taka prawda... bo w Żłobku np. temat "czy mam małe palce"... rozbraja.

hehe widziałem to z tymi placami, nie wiedziałem jaką to ma zależność od siebie wyżej czy niżej, rzecz jasna szukałem wcześniej w internecie informacji na ten temat ale zakładając nowy wątek tutaj liczyłem że ktoś doradzi mi indywidualnie do muzyki jaką chcę grać
ObrazekObrazek

Sylwekk0
Posty: 1060
Rejestracja: 07-03-2012 15:23

27-08-2012 13:53

No dobra ale trzeba sobie też zdać sprawę, że temat może założyć równie dobrze jakieś dziecko z podstawówki i co -forum jest dla wszystkich i z założenia ma pomagać a nie odstraszać. Swojemu dziecku jak Ci się zapyta "Tato, tato a czemu słonko jest żółte?", też odpowiesz "Użyj mózgu, to nie boli?" Dobra, zresztą koniec off topu.

Awatar użytkownika
Excubitor
Posty: 689
Rejestracja: 11-05-2008 22:11

27-08-2012 13:56

Sylwekk0 pisze:Oczywiście, że nie znam, to była ironia ale chyba po to powstał ten dział, żeby odpowiadać na głupie, banalne i dla nas nudne pytania? Ciekawe czy jak Wy zaczynaliście, przykładowo po 2 tygodniach tacy obcykani byliście - pewnie baliście się nawet odlepić folię ochronną.

Czytałem po kolei każdy temat na forum i chłonąłem wiedzę od bardziej doświadczonych.
Jeżeli dziecko umie pisać, to umie też czytać, więc może zadać pytanie wujkowi.

Wracając do tematu:
Nie da się doradzić indywidualnie na odległość. Owszem, mogę powiedzieć, "ustaw 2,374534764mm od basowych i 2,325352mm od wiolinowych, ale bez znajomości Twojej gitary, bez sprawdzenia jak reaguje na zmiany, bo tu nawet nie chodzi o konkretny model, bo każda deska w jakimś tam stopniu się różni i może nawet na takie szczegóły inaczej reagować.

Jako, że interesują Cię gatunki ciężkie i z w miarę gęstym kostkowaniem, to nastawiałbym się na ostry, łatwo wchodzący w przester dźwięk, czyli przetworniki dość blisko strun. Ale jak już było powiedziane, optymalną dla siebie odległość znajdziesz tylko i wyłącznie dzięki metodzie prób i błędów.
"Ja się nie znam, to się chętnie wypowiem."
Obrazek

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”