pedrotg
Posty: 12
Rejestracja: 05-09-2012 00:59

27-11-2013 03:50

Cześć. Szukam gitary akustycznej za około 2 tysiące złotych. Do tej pory grałem na Tanglewoodzie TSJ CS, ale jest dla mnie zbyt duży (co nie zmienia faktu, że brzmi świetnie za te pieniądze).
Zależy mi na głębokim, donośnym dźwięku przy niezbyt dużym pudle (bez cutaway'a) i z wąskim gryfem. Myślałem nad Furchami, ale one przekraczają 2k, a poza tym mają podobno szerokie gryfy. W oko wpadł mi Taylor GS Mini z mahoniową górą, ale nie wiem, czy nie będzie za mały. Widziałem też pozytywne opinie o Martinie DX-1, co o nim sądzicie? Słyszałem też dobre opinie o firmie Dowina, czy moglibyście polecić jakiś konkretny egzemplarz? Jestem otwarty na wszelkie sugestie. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Klawiszowiec
Posty: 1346
Rejestracja: 06-02-2012 19:11

27-11-2013 09:37

http://uk.yamaha.com/en/products/musica ... c-guitars/
może Yamaha LS6 z mniejszym pudłem, może LL6 z normalnym pudłem,

ogrywałem u znajomego model o połowę droższy LL16,
różnica między nimi jest w rodzaju materiału boków i tyłu - sklejka a drewno,
natomiast wierzchy wszystkie mają z drewna, eleganckie futerały w komplecie,

cytaty

FlamStyle
LL6 w moim odczuciu gra jasno, na niektórych strunach nawet zbyt jasno. O wiele ciekawiej ma się sprawa z LS6, gdzie brzmienie jest zrównoważone, pasmo ładnie zbalansowane a dźwięki selektywne. Gitara jest również zgrabniejsza oraz lżejsza konstrukcja sprawia, że łatwiej wydobyć z niej dźwięk.

AndrzejQI
ogrywałem obie z wymienionych przez Ciebie gitar.
Tak LL6 jak i LL16 nie mają zbyt dużego ładunku basu. W porównaniu z Furchami, czy nawet moim Epi DR500M jest go znacznie mniej. Fabrycznie mają fosforowo-brązowe struny powlekane Yamahy. Dźwięk określiłbym jako dość jasny jak na pudło Dr. Jest śpiewny, nieco "jazgotliwy", ale bardzo miły dla ucha. Przy całym szacunku dla Piotrka Slapy, który jest dla mnie autorytetem, skłaniam się zdecydowanie ku zdaniu Flame'a.
Hipotetycznie więcej basu powinno być w LL16, bo pudło jest lite, zaś niskie rejestry bardziej wyeksponowane. I tak jest w rzeczywistości. Ale i tu nie ma go w nadmiarze. Każde lite wiosło w porównaniu do takiego samego z laminatem zabrzmi głośniej i głębiej.
Ja zdecydowałem się na LS6 do fingerstylu i akompaniamentu. Nie zagłusza śpiewu, a dźwięk jakościowo jest w mojej opinii lepszy, bardziej selektywny i gra ładniej środkiem. Pudło w serii LS jest pogłębiane do 12cm i daje dużo dźwięku. Grać na kolanie na GA czy OM jest dużo łatwiej niż na DR, a i gitara jest bardziej poręczna.
Sama konstrukcja jest dość "pancerna". Ożebrowanie nie jest skalopowane, a płyty nie za cienkie. Świerk engelmana daje dużo harmonicznych, tak w linii LL jak i LS. Na LL16 nie zdecydowałem się, bo stosunek cena/dźwięk jest tu sporo gorszy.
Reaumując - bardzo ładnie wykonane, wyrównane instrumenty. Godny polecenia każdy z nich.
Classic Vibe 50 Ltd Candy Apple Red, Yamaha THR10 kremowa, Yamaha F310,

pedrotg
Posty: 12
Rejestracja: 05-09-2012 00:59

27-11-2013 12:33

Zapomniałem dodać - chciałbym, żeby basu było dużo i dźwięk był raczej ciemny niż jasny ;)

Awatar użytkownika
Klawiszowiec
Posty: 1346
Rejestracja: 06-02-2012 19:11

27-11-2013 12:49

czyli musisz ograć gitarę przed zakupem,
Classic Vibe 50 Ltd Candy Apple Red, Yamaha THR10 kremowa, Yamaha F310,

pedrotg
Posty: 12
Rejestracja: 05-09-2012 00:59

27-11-2013 13:40

Tak, tylko zastanawiam się w jakie modele celować. Dzięki za propozycję tych Yamah, sprawdzę je też. Może jeszcze jakieś propozycje? Może jednak lepszym wyborem dla mnie byłaby płyta wierzchnia z mahoniu?
Mogę przejechać się do Katowic i tam ograć poszczególne gitary. Jest tam jakiś sklep godny polecenia? Swoją pierwszą gitarę kupiłem w tamtejszym RnR, ale akustyki z ich oferty na stronie mnie nie powalają -> http://www.rnr.pl/Kategorie.aspx?catCode=1721
Znalazłem jeszcze taką Yamahę, do Wrocławia też mogę podjechać -> http://sklep.all4m.com/yamaha-750-gitar ... -1646.html

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

27-11-2013 18:02

Polecę Ci jedną, wiele nie powiem bo dam Ci też inną radę, ale po kolei
http://muzyczny.pl/133965_Lag-GLAT300D- ... ntane.html
Fakt, że nie jest ona najmniejsza ale warto się nad nią zastanowić, jest bardzo śpiewna i wrażliwa na artykulacje.
A teraz rada, bo wspomniałeś o Wrocławiu.Jestem z Wrocławia i mogę Ci polecić nasz Ragtime.Pojedź tam, opisz gitarę która Cię interesuje a na pewno Ci coś wybiorą a jeśli nie będą mieli na stanie to Ci zamówią co zechcesz i pewnie też rabat dadzą ;)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

pedrotg
Posty: 12
Rejestracja: 05-09-2012 00:59

04-12-2013 20:47

Ok, dzięki za rady; przetestuję te gitary. A co sądzicie o Ovation?

Awatar użytkownika
Orionus
Posty: 208
Rejestracja: 25-02-2012 13:53

04-12-2013 21:04

Bardzo często z takim, jakiego kolega wyżej wymienił Lagiem obcuję, również polecam. :) Jest rewelacyjny!
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

04-12-2013 21:15

Ovation to firma którą trzeba ograć.Gitary są wykonane solidnie ale brzmienie jedni kochają a inni nie znoszą, to samo z wygodą gry.Jeśli interesuje Cię ta firma to spróbuj ją ograć i sprawdź czy ci się spodoba.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Wróć do „Jaka gitara akustyczna / klasyczna powyżej 1000zł”