Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

28-07-2016 20:36

Heyka. Mam taką prośbę, czy ktoś z Was, mógłby mi podesłać jakąś prostą kompozycję w fingerstyle'u? OK, wiem, że tą techniką gra się głównie na gitarach akustycznych, ale granie na klasyku w ten sposób nie jest zabronione... :-P Chcę próbować różnych stylów gry. Jak na razie to czasem wolę akustyczny hałas, a czasem subtelność i delikatność klasycznej gry... Przydałby się ten trzeci styl do kolekcji. Może znacie jakieś książki, opracowania, gdzie kawałki są rozpisane właśnie w fingerstyl'u (najlepiej w nutach, choć być może takie kawałki są czytelniejsze w tabulaturze, z nią mam najmniejszy kontakt).

Chyba jeszcze nigdy nie fascynował mnie żaden instrument aż tak jak gitara, a kilku już próbowałam, gdzież ten kawał sklejki/drewna, metalu i plastiku się chował przez tyle lat!:? :-D

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

28-07-2016 21:45

Używam fingerstajlu od jakichś siedmiu lat, więc odpowiem Ci tu na Twoje pytania a w razie kolejnych możesz napisać na pw.

1. Gitara a fingerstyle
To prawda, że większość osób z tego nurtu używa gitar akustycznych, ale nie jest to konieczność. Chet Atkins, który był jednym z największych prekursorów fingerstajlu używał gitar elektrycznych (głównie gretsch) oraz klasycznych. Grał na wszystkim. Richard Smith używa przede wszystkim gitar klasycznych. Ja Gram w ten sposób na telecasterze thinline.

2. Materiały
https://www.youtube.com/user/TheGuitarNick/videos
Tutaj masz gościa, który regularnie wrzuca utwory, a w opisach pod nimi jest link do darmowych tabów. Sam kiedyś korzystałem :)
Co do inspiracji to gorąco polecam Ci zaznajomić się z gitarzystą który nazywa się Tommy Emmanuel. W tym momencie skończe, bo jestem maniakiem na jego punkcie i mógłbym o nim pisać tak długo, że serwery by padły. :D

3. Rada na koniec.
Grałem w różnych stylach, łącznie z metalem. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć tyle, że fingerstyle jest najtrudniejszym wynalazkiem z jakim się spotkałem. Będzie Ci ciężko, ale ten trud się opłaca, bo umiejętność zagrania utworu w tym stylu jest wielką satysfakcją.

I na koniec:
https://www.youtube.com/watch?v=XWS1IRF_IFA
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

28-07-2016 22:12

Dziękować :-D Co do trudności, to wydaje mi się, że jest to coś bardzo subtelnego w tej materii. Na przykład, podobno styl klasyczny jest trudniejszy od akordów, ja uważam odwrotnie, przynajmniej do czasu aż książka zacznie mi wprowadzać poprzeczkę... :-/ Czasem mam ochotę grania akordami, a czasem klasycznie, zależy chyba od nastroju, ale bardziej "wkręcam się" w klasykę, bo w końcu jest tam melodia + jakiś tam podkład.

W sumie to czym się tak naprawdę różni klasyka od fingerstyle'u, poza doborem utworów? Generalnie nie lubię utworów klasycznych, choć te z tej mojej książki póki co są nawet fajnie, nie są smętne jakieś, ani przydługie... Na tym właśnie cała rzecz polega, że ja chcę grać muzykę raczej rozrywkową, ale nie akordami, tylko z linią melodyczną i jakimś podkładem. Tylko, że granica pomiędzy klasyką i fingerstyle'm póki co jest dla mnie bardzo mętna i niewyraźna. Musiałabym chyba przesłuchać coś rozrywkowego granego oboma stylami, żebym mogła sobie "obsłuchać" różnicę.

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

29-07-2016 01:27

Muzyka klasyczna grana na jednej gitarze to również fingerstyle. Nawet najprostszy utwór posiadający linię melodyczną i podkład grane jednocześnie to fingerstyle. :)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

29-07-2016 10:15

Tyle, że na chwilę obecną ten tzw. "podkład pod linię melodyczną", to nic w porównaniu z tym co robią ludzie z youtube, no magiczne paluszki normalnie! Tutaj też chodzi o dodanie układów perkusyjnych, zdaję sobie sprawę, że to zabawa na lata, ale nigdzie mi się nie śpieszy. A moje "melodyjki", grane z książki Tatiany Stachak, można sobie posłuchać na moim SoundCloudzie, no zada to nie urywa. Potem melodie będą bardziej zaawansowane, ale w kierunku światowych gitarzystów klasycznych, niektóre kawałki zapewne są fajne, ale nie chcę się skupiać na klasyce, normalnie to mnie klasyka nie kręci.


EDIT:


Ten koleś z linka gra chyba tylko linię melodyczną, bo nie widzę, żeby on np, dawał układ perkusyjny, owszem słychać to w tle, ale on chyba na dwie gitary gra...

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

29-07-2016 20:54

Który? Ten z lekcjami? Niektóre filmiki mają tylko linię melodyczną a inne to czysty fingerstyle :)
Pamiętaj, ze w takim graniu nie są konieczne wstawki perkusyjne. Sam nawet za nimi nie przepadam.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

29-07-2016 22:58

No to może to była jakaś lekcja.

Ten koleś super gra. Sporo jest takich gwiazdek z youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=uh4yG5puMYw


EDIT:


Mam rozpisany w tabulaturze wstęp do piosenki Roxette, Listen to your Heart, i już to jest dla mnie Sajgon, a to nawet nie leżało koło fingerstyle'u. Moje dłonie czekają ciężkie czasy...

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

30-07-2016 20:34

Moje początki były takie same, ale będzie lepiej. Właśnie dlatego warto się zaopatrzyć w kilka wiader samozaparcia. :)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

30-07-2016 22:38

Kilka wiader?! Ja potrzebuję cysterny! :mrgreen:


A tak zupełnie serio, to taka standardowa piosenka w fingerstyle'u, coś rozrywkowego i na normalnym poziomie, nie melodyjka dla dzieci, jak długo średnio uczy się takiego kawałka? Ja na chwilę obecną, zwykłej melodii z książeczki Tatiany Stachak, uczę się miesiąc. Ja wiem, że to dużo, ale mówię o takim już graniu płynnym i bez pomyłek, jeśli się skupię, skoncentruję i nie spinam, bo jestem bardzo podatna na stres. Mam np tak, ze jak zagram z marszu melodię, bez zastanawiania się, to zagram dobrze, ale jak chcę zagrać drugi raz, to zaczynają się głupie pomyłki. Muszę znaleźć jakiś patent na to moje stresowanie się (alkohol i inne używki odpadają :-P ).

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

30-07-2016 23:25

To jest jedno z takich pytań na które nie ma dobrej odpowiedzi. Gram już kilka lat w tym stylu, nauczyłem się wielu utworów, skomponowałem sporo własnych i są takie, które gram od paru lat, a czasem nie wychodzi mi tak płynnie jak bym chciał.
Miesiąc to taki standard, ale dam Ci dobrą radę, zarówno na teraz jak i na przyszłość. Kiedy bedziesz się uczyła nowego utworu to nie graj nic poza nim. Graj go w kółko. Dopiero po jakimś tygodniu mieszaj go sobie z innymi utworami.
Będzie też tak, że weźmiesz gitarę i postanowisz zagrać coś, co umiesz już w stu procentach, ale będzie Ci to szło jak krew z nosa. Nie przejmuj się wtedy, bo to normalne.
Odpal sobie od 1:06
https://www.youtube.com/watch?v=niT2q0ElP4g

edit.

Jeszcze jedna rada na temat spinania się. Nagrywaj swoją grę. Kiedy grasz i nagrywasz to będziesz miała świadomość tego, że ktoś (coś) Cię słucha. Wtedy będziesz mogła ćwiczyć swobodną grę przy słuchaczu. :)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

QQR
Posty: 47
Rejestracja: 03-03-2013 01:08

31-07-2016 12:34

Hej!
Sprawdź mój kanał! https://www.youtube.com/channel/UCk0ZZK ... oDWjnBt2Iw
Jeśli grałaś utwory Tatiany Stachak, to na pewno sobie poradzisz z moimi opracowaniami. Ba, może okazać się, że są wręcz zbyt proste, albo za mało fingerstylowe. Jak mawiają lepszy rydz niż nic :)
Zapraszam na http://www.youtube.com/PlayItEasyPL - Znane utwory w łatwych opracowaniach na gitarę. Każdy film w zestawie z nutami i tabulaturą!

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

31-07-2016 13:13

Też chciałbym grac fingerstyle. Trudne to jak cholera. Oczywiście wszystkie super efekty perkusyjne i inne nietypowe są spektakularne ale mnie zawsze rajcowało osiągnięcie czegoś niezwykłego "prostym" graniem palcami. Gitara i paluchy.
Tego gościa lubię. Nic tylko proste granie ;-) https://www.youtube.com/watch?v=pHFV-BgeQh4
albo to https://www.youtube.com/watch?v=663DmAor48g polecam 2:44 :) Co ciekawe to jest gitara klasy 1000 zł. Chyba do testu jej nie ustawili a strój std. B musiał się odbic na tak krótkiej menzurze no ale...

Kanał klasyczno-fingerstylowy fajny. Pewnei skorzystam. Fajnie byłoby aby były całe kawałki.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

31-07-2016 13:44

Dzięki chłopaki, obczaję te kanały, na razie próbuję się wgryźć w to, ale nieco trudne "teoretycznie", facet tłumaczy, angielski znam i słowa rozumiem, ale sens to dla mnie czarna magia. Mi się nadal na tabulaturze myli góra z dołem. No wiecie, narysowane struny dolne, to w rzeczywistości te górne. Gdybym to miała w nutach pewnie bym łatwiej ogarnęła, bo ja nuty zwyczajnie lubię, a tabulatury nie cierpię. I żeby nie było, czytam tabulaturę, tylko zajmuje to więcej czasu niż czytanie nut. Ja już zresztą nieraz na forum trąbiłam, o wyższości nut nad tabulaturą.

https://www.youtube.com/watch?v=OkeSy4R ... e=youtu.be

A na razie pokrzywdziłam mą gitarę, dając jej kropeczki białe :-P Innymi słowy, moja już nie ma kropek, Yamaha ma na brzegu gryfu kropki oznaczeń progów, bardzo to życie ułatwia. Nowa już się chwali, że jest "Pro", a skoro "Pro", to laickich kropeczek nie uświadczysz... Nakleiłam więc jej na brzegu gryfu białe kropeczki wycięte dziurkaczem z klejącego białego papieru. Wygląda niefajnie, ale jak już dobiegnę do tego "Pro", to sobie te karteczki odlepię. Klej jest na tyle słaby, że pewnie nie zostawi śladów.

QQR
Posty: 47
Rejestracja: 03-03-2013 01:08

31-07-2016 14:10

Ja przyklejam bezbarwną taśmę klejącą na siódmym progu. Nie trzeba się babrać z dziurkaczem i klejem. No i z czasem nie brudzi się tak mocno jak papier :)
Zapraszam na http://www.youtube.com/PlayItEasyPL - Znane utwory w łatwych opracowaniach na gitarę. Każdy film w zestawie z nutami i tabulaturą!

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

31-07-2016 21:01

Hmm, może zgapię, jak mi to odpadnie. Na razie cieszę się z oznaczeń progów 3,5,7,9 i 12 :mrgreen: Już zapomniałam prawie, jakie to przydatne.

I pozwolę sobie na offtop, widziałam w sklepie internetowym jakieś kostki do gry z wgłębieniem na kciuka, ma to ktoś z was, fajne? Myślę też o pazurkach, bo ja nie lubię grać paznokciami i zwykle mam krótkie i wtedy dźwięk jest taki przytłumiony.

EDIT:

QQR, na razie sobie ściągnęłam "They Don't Care About Us" Jackson'a. Co prawda typa nie lubię, ale niektóre kawałki miał dobre. Mam też "The Lion Sleeps tonight", uwielbiam ten kawałek i ma już fajną wstawkę rytmiczną.

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”