Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

15-07-2012 11:16

OK, zdecydowałem się ostatecznie na zakup tej gitary:
http://www.thomann.de/pl/fender_stdstra ... k_2011.htm

Ale jak już wspominałem we wcześniejszym wątku dotyczącym wyboru gitary (squier-affinity-strat-hss-t53160.html), zależy mi przede wszystkim na uzyskaniu brzmień Iron Maiden i Davida Gilmoura, więc pomyślałem że może warto by było zmienić w tej gitarze przetworniki. Ale tutaj (przynajmniej w teorii) następuje pewien konflikt.

Dave Murray z IM za starych czasów używał pickup'ów DiMarzio, więc logicznym wyborem przy mostku byłby SuperDistortion DP100 i właśnie taki przetwornik planowałem nabyć (pewnie z czasem, bo wszystko zależy od finansów). Natomiast Gilmour korzysta z singli - przy mostku Seymour Duncan SSL-5, dwa pozostałe to przetworniki customowe.

Pomyślałem, że przy układzie HSS, jaki ma wybrana gitara, wymieniłbym przetworniki na taką konfigurację:
bridge: DP100
middle: SSL-5
neck: pozostawiony standard

No i tutaj jest konflikt, ponieważ zarówno DP100 (brzmienie IM) jak SSL-5 (Gilmour) to pickup'y montowane przy mostku. Duncana przy mostku nie zamontuję, bo to singiel. W związku z tym pytanie - w jaki sposób zmieni się praca tego SSL-5 jeśli zamontuje się go w pozycji środkowej a nie przy mostku? Bardzo to wpłynie na jego brzmienie?
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

15-07-2012 13:01

Ewentualnie inna opcja i pytanie dodatkowe - gdybym kupił Strata w układzie SSS i zmienił przetwornik przy mostku na SSL-5, to czy da się go na piecu tak podkręcić, że będę w stanie wycisnać z tego singla brzmienie Iron Maiden?

Wiem, trochę się motam jak dziecko we mgle... ale wolę dopytać się o wszelkie detale przed zakupem niż brać w ciemno i potem doświadczać syndromu PiP (czyt. Płacz i Płać) ;-)

A ta opcja jest nawet bardziej opłacalna... bo Strat SSS + pickup SSL-5 wychodzi ledwie 20 euro drożej niż fabryczny Strat HSS.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

15-07-2012 23:53

Nikt się nie zlituje? ;-)

Poszperalem nieco w necie i trafilem na opinię, że SSL-5 to przetwornik typowo "mostkowy" i zamontowany w innym miejscu może jechać błotem.
...on the other hand if you try putting ssl5 in the middle or neck you will have a very muddy sound without the clear high's and low's of the existing pickups.


Zatem pozostaje pytanie z drugiego postu - czy jak odpowiednio dopalę sygnał na piecu, to czy przy przetwornikach w układzie SSS (w takiej sytuacji SSL-5 przy mostku, pozostałe defaulty) da się wyciągnąć brzmienie IM? Nie potrafię w tej chwili powiedzieć jaki będę miał piec, bo wszystko zależy od tego jak się będą bieżące interesy kręciły - jak będzie dobrze to od razu Marshall JMD501, jeśli cieniej to najpierw używka Marshall Valvestate 8080, a JMD w przyszłości.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
Dektiv
Posty: 113
Rejestracja: 07-07-2010 11:30

16-07-2012 06:00

W singlach nie wiem jak to zadziała, ale jest kilka zespołów ciężko metalowych, i kolega również posiada jedną gitarę na której grałem sporo razy, gdzie są wstawione 2x humbuckery pod most, w obu pozycjach, na cleanie nie brzmi dobrze, ale dopalone dają kopa i mięsa mocnego. Maideni nie zawsze grali na SSH, a przynajmniej nie wszystkie gitary, dodatkowo na SSS zawsze możesz wstawić singla który działa jak humbucker, seymour duncan jb, dimarzio też jakieś miał. Szczerze powiedziawszy nie kombinuj tak, żeby dostać brzmienie dwóch różnych gitarzystów na jednym secie, nie wyjdzie to dobrze, skup się lepiej na jednym, który bardziej Cię pociąga, stara zasada, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego ;)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

16-07-2012 08:31

Starą zasadę doskonale znam i kieruję się nią w życiu na co dzień ;-)

Po prostu szukam tak zwanego złotego środka. Na obu brzmieniach (IM i DG) zależy mi cholernie, reszta może dla mnie nie istnieć. Dave Murray nie tylko czasami grał w konfiguracji SSS, ostatnio właśnie tak gra - od dłuższego czasu korzysta z trzech singli Seymour Duncan SHR-1 Hot Rails.

Tyle, że właśnie... w tej sytuacji chodzi mi o nieco inną, równie starą, zasadę - że łatwiej kijek pogrubasić niż go potem pocieniasić ;-) Nie chciałbym przesadzić z przesterowaniem na samych przetwornikach, bo wiadomo że potem z tego nie wybrnę.

Dlatego pomyślałem o układzie SSS i zmianie "mostkowego" pickup'a na SSL-5 i pozostawieniu dwóch pozostałych defaultowych. W grę wchodziłoby także wymienienie wszystkich pickup'ów na konfigurację jakiej używa Gilmour, czyli:
neck: Fender Custom Shop Fat 50
middle: Fender Custom Shop 69
bridge: Seymour Duncan SSL-5

Widziałem na ebayu, że można te customowe Fendery kupić pojedynczo (na thomann.de oba modele są sprzedawane w kompletach po trzy), więc dałoby się.

Nie chodzi o IDEALNE odwzorowanie wspomnianych brzmień, bo żeby tego dokonać musiałbym kupić sygnatury obu gitarzystów i piece, jakich używają. A to póki co nieco przekracza moje możliwości finansowe ;-)

Ten Seymour SSL-5 mocniej zbiera niż standardowy singiel, więc chodzi generalnie o to, czy mając go przy moście da się tak podbić przester na piecu gainem, żeby zbliżyć się do brzmienia Murraya w AKCEPTOWALNYM stopniu.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

mareq
Posty: 102
Rejestracja: 29-11-2010 11:40

16-07-2012 09:02

Może się czepiam ale HotRails to nie singiel tylko humbucker o wielkości singla.

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

16-07-2012 10:07

Faktycznie czepiasz się, ale każdemu wolno ;-) Chodziło mi o to, że jest to przetwornik w rozmiarze singla.

Zresztą to jest najmniej istotne, bo nie biorę tego modelu pod uwagę. Chodzi mi tylko o to, czy sygnał z singla SSL-5 przy mostku da się tak wzmocnić na piecu, żeby wyciągnąć z niego brzmienie zbliżone do IM.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
Dektiv
Posty: 113
Rejestracja: 07-07-2010 11:30

16-07-2012 10:38

Patrząc na jego specyfikację i opis ze strony seymoura, oraz kilka filmików z jego udziałem, sądze, że uciągnie bez problemu, grałem na słabszych przetwornikach i dawały radę, ten tymbardziej powinien. Nie masz szansy, żeby gdzieś dziada ograć? :)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

16-07-2012 11:10

Ograć... po kilkunastu latach nieobecności gitary w moich rękach... obawiam się, że przeceniasz moje aktualne możliwości :D

Dobra, w takim układzie decyduję się na SSS w składzie wspomnianym powyżej. A jak będzie zbyt łagodnie to najwyżej dorzucę jakąś kostkę... choć nie przypuszczam, żeby przy takim piecu, jaki planuję, było to konieczne.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
Dektiv
Posty: 113
Rejestracja: 07-07-2010 11:30

16-07-2012 11:28

Zawsze można też wmontować minihumbucker pod most, albo kupić jakąś kopię tubescreamera na dopałkę, ale myślę, że jednak ten zestaw da radę, aż tak ciężkiej muzyki Maideni nie grali :)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

16-07-2012 11:29

Oooo... na stronie SD są nawet sample wszystkich produkowanych przez tę firmę przetworników, więc można jakieś pojęcie sobie wyrobić.

Ten SSL-5 przy mostku brzmi tak:
clean: http://cdn.seymourduncan.com/audio/supp ... rack14.mp3
przester: http://cdn.seymourduncan.com/audio/supp ... rack16.mp3

Nie jest to oczywiście to samo co Hot Rails:
http://cdn.seymourduncan.com/audio/supp ... rack49.mp3
ale myślę, że jak się podkręci gain i da więcej basu, to SSL-5 spokojnie mi wystarczy. Tym bardziej, że Hot Rails na cleanie jest już stanowczo zbyt ostry jak na gilmourowe standardy:
http://cdn.seymourduncan.com/audio/supp ... rack47.mp3

Problem solved, teraz tylko trzeba poczekać na wpływy z faktur i wio :-)
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Wróć do „Gitary elektryczne”