Daffy
Posty: 32
Rejestracja: 16-04-2014 21:46

04-05-2014 01:30

Hej ! Wiem ze to troche glupie pytanie ale chciałbym się Was zapytac co powininem umiec jak na pierwszy rok gry.
Jestem samoukiem , póki co potrafię skale pentatoniczną , podstawową teorię (budowa akordów , dzwieki na gryfie itd), techniki gitarowe (hamer-on , pull-off itd).Jako tako wychodzą mi improwizacje (czasami jestem z nich bardzo zadowolony).Mam problemy z szybszym graniem , ale tylko kiedy ucze się z tabów , bo gdy gram improwizacje to nie mam problemu z szybkością.Nie rozumiem interwałow i nie uczyłem się skal modalnych , ale mam zamiar się tego nauczyc.Gra akordów nie sprawia mi problemów.

Co waszym zdaniem powinien umiec gitarzysta grajacy dopiero rok? Na co powinienem zwrócic uwage na tym etapie gry ?
Pytam się ponieważ bardzo mi zależy żeby byc dobrym gitarzystą , ale czasami mam takie uczucie ,że nic nie potrafie :C

Pozdrawiam :D.

Nei
Posty: 39
Rejestracja: 07-09-2011 16:36

04-05-2014 09:58

Jako jednoznacznej odpowiedzi nie ma na pytanie. Jedni uczą się szybciej, drudzy wolniej. Każdy samouk przyklada wagę do czegoś innego, jeden do teorii, drugi do precyzji, jeszcze inny do szybkości, a jeszcze inny może zająć się improwizowaniem. Pentatonike umiesz jak mówisz, a jesteś pewien czy ty nie tylko nauka superpozycji? Najważniejsze to zrozumieć skalę, a do tego trzeba dojść powoli. Budowa akordow przyda Ci się na pewno i to trzeba umieć, dźwięki na gryfie też są przydatne. To co już powinieneś umieć zależy jaką muzykę chcesz grać. Bynajmniej wg mnie. Lubisz grać akustycznie to może podstawy fingerstylu, blues to heksatonika, country -chicken picking, metal to ćwiczyć szybkość i precyzję. Każdy gatunek wymaga czegoś innego. I trudno tu jakoś określic co się powinno umieć. Jak na rok nauki jesteś na dobrym poziomie teoretycznym tyle mogę Ci aby powiedzieć.
I taka moja rada dobry gitarzysta zna swoje mocne i słabe strony. Mocne dopieszcza a słabe jak najszybciej eliminuje. Oceniaj się surowo, nie myśl ze o brzmi nawet ok, ma brzmieć bardzo dobrze, do tego staraj sie dążyć.

Wysłane z mojego C1505 przy użyciu Tapatalka
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

04-05-2014 09:58

Jeśli nie wiesz co robić to rock discipline na yt i leć z tematem.
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Daffy
Posty: 32
Rejestracja: 16-04-2014 21:46

04-05-2014 16:31

Nei pisze:To co już powinieneś umieć zależy jaką muzykę chcesz grać. Bynajmniej wg mnie. Lubisz grać akustycznie to może podstawy fingerstylu, blues to heksatonika, country -chicken picking, metal to ćwiczyć szybkość i precyzję. Każdy gatunek wymaga czegoś innego.


Chcę grac bluesa , dlatego nauczyłem sie pentatoniki i duzo improwizuje.

Dziękuje za odpowiedzi , jestem teraz bardziej zmotywowany do dalszej nauki :D.

Nei pisze: Najważniejsze to zrozumieć skalę, a do tego trzeba dojść powoli.

Mógłbyś mi powiedziec co masz dokładnie na myśli?

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

04-05-2014 18:10

O jezu, "bynajmniej według mnie" i jeszcze te spacje. Odpowiedź na twoje pytanie: skoro już masz gitarę i komputer, znaczyś po komunii, i wiedza, że przecinki są zaraz po wyrazie, a tylko po nich jest "spacja"... To właśnie powinieneś umieć, a w mig zaczniesz na klawiaturze pisać sprawniej ręką "gryfową" od "kostkowej".

A znać "skalę" to mało, lepiej "skale", tzn. różne. I wiedzieć, skąd się to bierze. Np. tu na forum są artykuły o skalach modalnych i oddzielnie o pentatonikach.

Spocznij, wolno palić.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Little Gi
Doradca
Posty: 147
Rejestracja: 22-01-2008 14:26

06-05-2014 12:15

Zapraszam na warsztaty blues nad bobrem. 5-15 sierpnia br.
Będę miała przyjemność prowadzić klasę gitary właśnie w aspekcie tematów, o które pytasz.

Póki co.. kolega, który otrzymał pochwałę, dobrze napisał.
Jeśli interesuje ciebie blues..przede wszystkim dużo słuchaj bluesowych wykonawców. Odmian bluesa, jak każdego innego gatunku jest ogrom, mamy deltę, blues tradycyjny, country blues, blues miejski, blues wiejski (poważnie), blues-rock, blues -jazz.. I nie ograniczaj się do słuchania tylko gitarzystów.
Słuchaj, bierz gitarę i graj razem z nimi (z płytą, z nagraniem YT). Traktuj,jak jam session.
Uczestnicz w jam session. Granie z ludźmi rozwija najbardziej - jeśli chcesz być dobrym gitarzystą, nauka w domu nie zastąpi grania live.
Nagrywaj się, oceniaj się obiektywnie. Elementy które w improwizacji ci się spodobały - ZAPISZ! obojętnie czy w tabie czy jakoś inaczej.. :) Twórz zeszyt ze swoimi zagrywkami. Graj je.
Przerób od deski do deski chociaż jedną szkolę gitarową: od siebie polecam 2 części szkoły Wojciecha Seweryna. Zebrane skale i modusy gam durowej i molowych w pigułce wraz z ćwiczeniami. Przerabiając tę szkolę intuicyjnie zrozumiesz o co chodzi w skalach i ich zastosowaniem w improwizacji.
Dodam - ja też jestem samoukiem, a uczestnictwo w powyższych warsztatach niegdyś jako warsztatowiczka - dało najwięcej, poza graniem z ludźmi oczywiście.

Co do interwałów: zapraszam do lektury artykułów na ten temat na e-kamerton.pl. Wymaga rejestracji, jest bezpłatne i nie wiąże się z żadnym spamem.

Rozwijaj
1. Warsztat - technika (pajączki, skale, ćwiczenia, kostkowanie)
2. Artykulacja - to bardzo ważne, szczególnie w bluesie.
3. Melodyka - twórz melodie (graj skale interwałami, kombinuj z pozycjami na gryfie, nie graj dźwięk po dźwięku)
4. Rytmika - mieszaj akcentowanie parzyste z nieparzystym - nawet na 2 dźwiękach możesz stworzyć za pomocą samych akcentów ciekawy riff.. to rozwija wyobraźnie muzyczną.
5. Kształcenie słuchu - rozpoznawanie interwałów ze słuchu, trybu akordów, spisywanie ze słuchu 1 sola raz na tydzień. Bardzo rozwojowa sprawa, jeśli celem jest bycie DOBRYM gitarzystą - ta umiejętność jest niezbędna.
6. Harmonia - przerób z kilkadziesiąt różnych standardów muzyki rozrywkowej pod kątem następujących po sobie akordów. Analizuj połączenie dźwięków, próbuj grac akordy na kilka sposobów, z różnym rozmieszczeniem dźwięków na gryfie.
7. Próbuj komponować
8. Zapomnij a graniu z tabulatur. Ucz się grać ze świadomością tego, co grasz (zaraz się posypie grad postów, że są gitarzyści którzy nie znają nut, skal, dźwięków, a graja zajeb..., ale zanim tak pomyślisz to się zastanów - czy ty też jesteś osobą która tak potrafi - nie każdy jest "geniuszem".. jak to tu słusznie powyżej napisał - każdy uczy się inaczej.
9. Bądź systematyczny! To prawie najważniejsza sprawa.

I jeszcze jedna kwestia. Nie patrz na innych. Podglądaj, podpatruj, kopiuj to co ci się podoba, lub uważasz że będzie rozwojowe dla ciebie. Nowe rzeczy graj wolno i dokładnie.

POWODZENIA!
Katarzyna Maliszewska

DonMateo87
Posty: 29
Rejestracja: 27-07-2012 08:04

23-06-2016 10:56

http://gitary.info.pl/kilka-porad-jak-s ... itarzysta/ - polecam przeczytać artykuł, bardzo ciekawy!

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

23-06-2016 11:41

Gratuluję nominacji do nagrody Złota Łopata w kategorii wykopalisko roku.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

23-06-2016 14:44

Łoł, nawet jakaś huta nadymiła tamoj.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”